Τη συνέχιση της συνεργασίας με τους διπλωματούχους προπονητές, Παντελή Κατικά, Γιάννη Καραβιώτη ανακοίνωσε ο ΟΦ Αρμένων. Η ρεθεμνιώτικη ομάδα, μένοντας άκρως ικανοποιημένη από την έως τώρα πορεία-προσφορά τους, συνεχίζει να τους εμπιστεύεται αμέριστα και το έδειξε εμπράκτως.
Ο Παντελής Κατικάς θα τελεί και πάλι καθήκοντα υπεύθυνου της ακαδημίας, ενώ ο Γιάννης Καραβιώτης θα βρίσκεται με τα δικά του τμήματα κι όλοι μαζί θα διατελούν το σημαντικό έργο εκμάθησης ποδοσφαίρου στα παιδιά της γύρω περιοχής και όχι μόνο.
Η ανακοίνωση για την παραμονή των «δύο», ήρθε μέσα από το επίσημο σάιτ της ομάδας, το οποίο αναφέρει: «Η διοίκηση του ΟΦ Αρμένων είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει την ανανέωση της συνεργασίας της με τους διπλωματούχους προπονητές ποδοσφαίρου Παντελή Κατικά και Γιάννη Καραβιώτη, που θα αποτελέσουν το τεχνικό επιτελείο της Ακαδημίας μας. Για 8η χρονιά στην οικογένεια του ΟΦ Αρμένων θα είναι ο Παντελής Κατικάς, ο οποίος συνεχίζει από την θέση του υπεύθυνου της Ακαδημίας μας. Δίπλα του θα είναι και ο Γιάννης Καραβιώτης, ο οποίος συνεχίζει για 2η συνεχόμενη χρονιά».
Π. Κατικάς: «Σαν οικογένειά μου ο ΟΦΑ»
Ο υπεύθυνος της ακαδημίας του ΟΦΑ, ο Παντελής Κατικάς έκανε δηλώσεις οι οποίες σχετίζονταν με τον αμοιβαίο σεβασμό και τη δουλειά που γίνεται από όλο το σταφ των Αρμένων. «Θα ήθελα να ευχαριστήσω τη διοίκηση για την εμπιστοσύνη που δείχνει στο πρόσωπο μου, να συνεργαστούμε για μία ακόμη χρονιά. Κάτι το οποίο βέβαια είναι αμοιβαίο και από την δική μου πλευρά. Θα δουλέψουμε με τον ίδιο ζήλο και την ίδια εργατικότητα και θα συνεχίσουμε να πραγματοποιούμε τους στόχους μας στη νέα χρονιά. Το περιβάλλον για μένα είναι ιδιαίτερα οικείο, αφού είναι η 8η συνεχόμενη χρονιά που θα συνεργαστούμε με τον ΟΦ Αρμένων, τον οποίο θεωρώ οικογένειά μου.
Είμαι ευχαριστημένος επίσης που θα συνεργαστώ με τον προπονητή της ανδρικής ομάδας που πέρυσι ήμασταν στην Ακαδημία, γνωρίζει πρόσωπα και πράγματα και έχουμε κοινή φιλοσοφία γύρω από το ποδόσφαιρο.
Με όλες μου τις δυνάμεις θα βοηθήσω από την πλευρά μου να και να εκπληρωθεί αυτό που έχουμε θέσει ως στόχο της Ακαδημίας, η ανάδειξη και η προώθηση των ταλέντων στην ανδρική μας ομάδα, αλλά και ακόμη ψηλότερα».
Ποιός είναι ο Παντελής Κατικάς
Ο Παντελής Κατικάς έχει γεννηθεί στις 23/10/1971 και πρωτόπαιξε ποδόσφαιρο το 1987 στον Άρη. Αργότερα έγινε παίκτης του Αστέρα. Ακολούθησαν οι ομάδες της ΕΑΡ, του Αίαντα ενώ έκλεισε ποδοσφαιρικά το 2006 στον Ρεθυμνιακό. Μέσα από αυτή την 19ετή πορεία κατέκτησε 1 πρωτάθλημα (1998) και 1 Σούπερ Καπ (1998) με τον Αστέρα Ρεθύμνου, ενώ είχε συμμετοχές σε 5 τελικούς Κυπέλλου ΕΠΣΡ.
Ως προπονητής, είναι κάτοχος διπλώματος προπονητή ποδοσφαίρου UEFA B’. Αρχικά ξεκίνησε ως βοηθός προπονητή δίπλα στον Ηλία Μπουλιό το 2007 στον Ρεθυμνιακό αλλά και ως προπονητής στην ακαδημία της ομάδας ως το 2009.
Το 2010 ανέλαβε πόστο στο τεχνικό επιτελείο της ακαδημία του ΟΦ Αρμένων όπου διατελεί πλέον υπεύθυνος μέχρι σήμερα.
Ο Γιάννης Καραβιώτης για δεύτερη χρονιά στις ακαδημίες
Ο δεύτερος τεχνικός στις ακαδημίες, ο Γιάννης Καραβιώτης γεννήθηκε στις 17/8/1982.
Μόλις σε ηλικία 10 ετών βρέθηκε στην ακαδημία της ΕΑΡ 2000. Το 2000 δοκίμασε στον ΑΟΑΝ και στη Β’ Εθνική και το 2002 βρέθηκε στον Αστέρα (Δ’ Εθνική) κι επέστρεψε το 2003-04 ξανά στην ΕΑΡ 2000.
Ακολούθησαν η Ε.Α.Π. (Γενάρης 2007-Ιούνη 2007), Αετός Ανωγείων (2007-08), Επισκοπή (2008-Γενάρη 2012) στην Δ’ Εθνική, ενώ το Γενάρη του 2012 για 6 μήνες έπαιξε στο Αρκάδι Αγγελιανών (Α’ ΕΠΣΡ). Το 2012 δοκίμασε κάτι διαφορετικό κι έπαιξε στο ποδόσφαιρο Σάλας αγωνιζόμενος με το Ρέθυμνο Futsal 2 χρονιές στην Futsal Super League (2013 και 2015) και κατακτώντας ένα πρωτάθλημα στην Futsal League (2014).
Στην ποδοσφαιρική του καριέρα έχει κατακτήσει 4 Κύπελλα ΕΠΣΡ, 3 με τον Αστέρα Ρεθύμνου (2003, 2004, 2005) και 1 με την Επισκοπή (2011), αλλά και 4 Σούπερ Καπ, 3 με τον Αστέρα Ρεθύμνου (2003, 2004, 2005) και 1 με την Επισκοπή (2011).
Ως προπονητής ποδοσφαίρου, επέστρεψε πέρυσι αγωνιζόμενος με την ομάδα μας στην Α’ κατηγορία. Είναι κάτοχος διπλώματος προπονητή ποδοσφαίρου UEFA B’. Η ενασχόληση του με την Ακαδημία ποδοσφαίρου ως προπονητής, ξεκίνησε σε μικρή ηλικία στην ΕΑΡ 2000, αλλά επίσημα ξεκίνησε το 2009 στην ακαδημία στην Επισκοπή, όπου έμεινε για 2 χρόνια. Την τριετία 2012-2015 συνέχισε ως μέλος του τεχνικού επιτελείου της Σχολής Ποδοσφαίρου Ολυμπιακού Ρεθύμνου και την σεζόν 2015-2016 συνεργάστηκε με τον ΟΦ Αρμένων όπου παραμένει, ως γνωστό ένα από τα πλέον ενεργά μέλη του προπονητικού τιμ.