Ο Θανάσης Κολιτσιδάκης μοιάζει ως η επικρατέστερη λύση για τον πάγκο της ΑΕΜ. Δεν αποτελεί όμως την τελική της επιλογή, τουλάχιστον όχι μέχρι τη στιγμή που συντάσσονται αυτές οι αράδες του ρεπορτάζ. Οι παράγοντες του Μυλοποτάμου παρ’ όλο που δεν έχουν λάβει κάποια τελεσίδικη απόφαση για το ποιος από τους Κωτσοβό, Κολιτσιδάκη θα κάτσει στον πάγκο της ΑΕΜ, φαίνεται κλίνουν προς την δεύτερη περίπτωση.
Όπως είχαμε γράψει και στο φύλλο του περασμένου Σαββάτου η «κυανοκίτρινη» διοίκηση επιθυμεί ένα πρόσωπο οικείο που να γνωρίζει καλά όλη την καριέρα, τόσο την ποδοσφαιρική όσο και την προπονητική.
Φυσικά και ο Νίκος Κωτσοβός απολαμβάνει της εκτίμησης αρκετών μελών του διοικητικού συμβουλίου καθώς τα προτερήματά του τα έχουμε αναφέρει κατ’ επανάληψη.
Ο Κολιτσιδάκης έχει στα μεγάλα «συν» του ότι μπορεί να εγκατασταθεί στο Ηράκλειο και να είναι ψυχή τε και σώματι στην ομάδα και στο νησί.
Παράλληλα γνωρίζει πολύ καλά την κρητική αγορά, την κουλτούρα και είναι σε θέση να φέρει άμεσα παίκτες από την αγορά του όμορου νομού.
Η κουβέντα με τους παίκτες
Εδώ βέβαια τίθεται ένα θέμα. Πόσους και ποιους…
Ο πρόεδρος της ΑΕΜ κ. Κουγιουμτζής μαζί με τους υπόλοιπους συνεργάτες του είναι βέβαιο ότι θα περιμένει να περάσουν από τα γραφεία του συλλόγου αρκετοί παίκτες που αγωνίστηκαν και κοπίασαν ιδιαίτερα για να φτάσει σ’ αυτό το σημείο ο σύλλογος. Παράλληλα θα πρέπει να επιλέξουν, εάν θα κρατήσουν τα παιδιά από την ευρύτερη περιοχή του Μυλοποτάμου όπως είναι οι, Βογιατζιδάκης, Δροσάκης, Σκουλούδης, Κουδουνάκης, Μεταξάκης, Αντιασβίλι, Μοσχονάς Ζερβός, Κουγιουμτζής και Μαρής.
Τα λάθη του παρελθόντος δεν πρέπει να επαναλαμβάνονται και στην ΑΕΜ γνωρίζουν πως, για να αγκαλιάσει ο κόσμος αυτή την προσπάθεια, θα πρέπει να αγωνίζονται παιδιά του Μυλοποτάμου.
Όλοι από το περσινό ρόστερ, ντόπιοι και μη, θα περάσουν από γραφεία για να συζητήσουν ή να τους ανακοινωθεί πως θα πράξει η διοίκηση στη νέα σεζόν. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι υπάρχουν παίκτες που είναι πολύτιμα εργαλεία στην ομάδα που έχουν προσφέρει στο σύλλογο όπως οι, Δελήμπασης, Ματαραγκάσι, Μερτίρι, Γεωργόπουλος, Δαραμάρας, Σηφάκης και οι οποίοι ανά πάσα ώρα και στιγμή είναι σε θέση να εξετάσουν την κάθε πρόταση που θα έχουν στα χέρια τους.
Ο χρόνος περνάει και από ‘δω και στο εξής όλα, θα πρέπει να λαμβάνονται υπ’ όψιν.
Και 3η λύση…
Το ρεπορτάζ τρέχει το ίδιο και οι εξελίξεις… Στην ΑΕΜ δεν μαδούν την μαργαρίτα για να βρουν στο τέλος, ποιος άνθρωπος είναι ο ιδανικός για τη διαχείριση της φετινής ομάδας. Άλλωστε, όλες οι επιλογές, τις πιο πολλές φορές, αργά ή γρήγορα καταλήγουν σε δεύτερες σκέψεις, είτε με όμορφο, είτε με άκομψο τρόπο. Στο μυαλό των διοικούντων της ΑΕΜ είναι και μια 3η λύση τεχνικού, η οποία δεν αποκλείεται να βρίσκεται και εντός των τειχών της πόλης.
Στο Ρέθυμνο υπάρχουν προπονητές διπλωματούχοι, οι οποίοι είναι σε θέση να αναλάβουν το χρέος που θα τους ζητηθεί. Πέρα δηλαδή από το Plan b, υπάρχει και το Plan C το οποίο κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει, πολλώ δε μάλλον να υποστηρίξει ότι στην ΑΕΜ έχουν κατασταλάξει 100%. Ίδωμεν…