Το «2ο Trial 4X4» διοργάνωσε και φέτος ο Μηχανοκίνητος Αθλητικός Ρεθεμνιώτικος Σύλλογος (Μ.Α.Ρ.Σ.) και βάσει συμμετοχών αλλά και εντυπώσεων, κράτησε το ενδιαφέρον στους περισσότερους φίλους που βρέθηκαν στα Πευκάκια του Προφήτη Ηλία.
Το trial είναι ένα άθλημα που όποιος βρεθεί από κοντά, «κολλάει» με το θέαμα, καθώς είναι άκρως εντυπωσιακές οι προσπάθειες των οδηγών να αναρριχηθούν με τα αμαξώματά τους σε ανώμαλο έδαφος, βράχους κλπ.
Ο συναγωνισμός λοιπόν ήταν μεγάλος ανάμεσα στους 11 συμμετέχοντες και το θέαμα άκρως εντυπωσιακό.
Όσον αφορά στα αποτελέσματα, στην Κατηγορία Κ1 νικητής αναδείχθηκε ο Μηνάς Τσουλακίδης (Suzuki Samurai), που τερμάτισε μπροστά από τους, Κωνσταντίνο Πανταγιά (Toyota Land Cruiser), Δημήτρη Προβιά (Jeep Wrangler) και Κωνσταντίνο Βουλουμπασάκη (Suzuki Samurai).
Στην Κατηγορία Κ2 επικράτησε ο Βαγγέλης Τσουρλάκης (Suzuki Jimny) με τους Γιώργο Λιουδιάκη (Suzuki Samurai) και τον πρωτοεμφανιζόμενο Γιάννη Πεντάρη (Suzuki Samurai), να ακολουθούν.
Τέλος, στην Κατηγορία Κ3 ο Δημήτρης Κοκκίνης (Jeep Wrangler) πήρε τη νίκη, ακολουθούμενος από τους Μανώλη Ψιστάκη (Ιδιοκατασκευή), Γιώργο Διαμαντή (Ιδιοκατασκευή) και Δημήτρη Στεφανίδη (Suzuki Samurai).