ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΗΣ
Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στην οδό Κεφαλογιάννηδων
Η διασφάλιση των καλύτερων δυνατών συνθηκών για την ελαχιστοποίηση της ταλαιπωρίας των δημοτών εν όψει της σημερινής έναρξης εργασιών ασφαλτόστρωσης της οδού Κεφαλογιάννηδων (περιφερειακός δρόμος), αποτέλεσε αντικείμενο σύσκεψης που πραγματοποιήθηκε χθες μεταξύ εκπροσώπων του Λιμεναρχείου, της Τροχαίας, του Τμήματος Κυκλοφοριακών θεμάτων του Δήμου Ρεθύμνου και του αναδόχου του έργου.
Λόγω των εργασιών ασφαλτόστρωσης θα ισχύσουν οι ακόλουθες κυκλοφοριακές ρυθμίσεις:
α) Σήμερα Τετάρτη και αύριο Πέμπτη, θα γίνεται εκ περιτροπής κυκλοφορία των οχημάτων σε μία λωρίδα κυκλοφορίας, ώστε να γίνει η απόξεση και απομάκρυνση του παλαιού ασφαλτικού.
β) Το τριήμερο από Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου μέχρι και την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015, θα γίνεται εκ περιτροπής κυκλοφορία των οχημάτων σε μία λωρίδα κυκλοφορίας, ώστε να γίνει το στρώσιμο του νέου ασφαλτικού τάπητα.
Σε σχετική ανακοίνωση του Δήμου αναφέρεται: «Ενημερώνουμε λοιπόν τους συμπολίτες κι επισκέπτες ότι καθ’ όλη τη διάρκεια εκτέλεσης των εργασιών, οι οποίες θα διαρκέσουν μέχρι και την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2015, πέραν της ειδικής σήμανσης, θα υπάρχει εργαζόμενος του εργολάβου, σε επιλεγμένες θέσεις στην πλατεία Νομαρχίας και στην οδό Αρκαδίου στη συμβολή της με την οδό Μελισσηνού, ο οποίος θα διευκολύνει τους οδηγούς, διοχετεύοντας την κυκλοφορία, ώστε να αποφευχθεί κυκλοφοριακή συμφόρηση και ταλαιπωρία.
Διευκρινιστικά αναφέρεται ότι θα επιτρέπεται η πρόσβαση στο εργοτάξιο μόνον σε όσους είναι αναγκαίο να προσεγγίσουν τις επιχειρήσεις της περιοχής (εργαζόμενοι, οχήματα τροφοδοσίας κ.λπ.) ή σε περιοίκους με δυσκολία μετακίνησης.
Με αυτή την παρέμβαση ελπίζεται ότι θα εξυπηρετηθούν, όσο το επιτρέπουν οι συνθήκες, όλοι οι διερχόμενοι, τους οποίους παρακαλούμε να συνεργαστούν και να δείξουν τη δέουσα υπομονή και κατανόηση, ώστε να ολοκληρωθεί η προγραμματισμένη παρέμβαση εμπρόθεσμα και με ασφάλεια».