Στο πλαίσιο της λειτουργίας του το Κέντρο Ψυχικής Υγείας Ρεθύμνου διοργανώνει «Κινηματογραφική Βραδιά». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 5 Ιουλίου 2017 στις 20:00 μ.μ. στον προαύλιο χώρο του Κ.Ψ.Υ. (Δημοκρατίας 24) και θα προβληθεί η ταινία «People Say I’ m Crazy» των John και Katie Cadigan.
«Με λένε John Cadigan. Είμαι καλλιτέχνης κι έχω σχιζοφρένεια. Καλώς ήρθατε στο μυαλό μου… Καλώς ήρθατε στον κόσμο μου… Η ταινία «People Say I’ m Crazy» είναι η προσωπική μου κατάθεση για τον κόσμο όπως τον έχω μέσα στο μυαλό μου. Είναι ένας κόσμος χαοτικός, γεμάτος με παράνοια, δημιουργικότητα, φόβο και επιθυμία. Μέσα σ’ αυτόν τον κόσμο παλεύω κάθε μέρα προσπαθώντας να καταλάβω τι είναι πραγματικά και τι όχι. Πριν από δέκα χρόνια, μετά το πρώτο μου ψυχωσικό επεισόδιο στο Πανεπιστήμιο, άρχισα να κινηματογραφώ τον εαυτό μου. Ήθελα ο κόσμος να ξέρει πώς είναι να ζει κανείς με «ταμπέλες»: «ψυχωσικός», «σχιζοφρενής», «ανάπηρος». Κινηματογράφησα τα πάντα από τις περιόδους κατατονίας μέχρι τη θεραπεία μου με ηλεκτροσόκ. Τελικά, μια νέα γενιά φαρμάκων βγήκε στην αγορά και επιτέλους είδα βελτίωση. Κυριολεκτικά μου άλλαξαν τη ζωή. Η ζωή μου έγινε ανεκτή μερικές φορές ακόμη και ευχάριστη. Ξεκίνησα πάλι να δημιουργώ, να σχεδιάζω και να κάνω γλυπτά. Αν δεν είχα τόση υποστήριξη από την οικογένειά μου και τη γιατρό μου, πιθανόν να ‘μουν νεκρός εδώ και καιρό…».
Σχολιασμός – Συζήτηση:
Αντώνης Λιοδάκης, ψυχίατρος – διευθυντής Κ.Ψ.Υ. Ρεθύμνου
Μανόλης Τζανάκης, επίκουρος καθηγητής Κοινωνιολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης.
Είσοδος ελεύθερη.