Τον «Οδυσσέα», το πρώτο κινητό εργαστήριο ενημέρωσης, εκπαίδευσης και τεχνολογίας για παιδιά στην Ελλάδα, που έχει δημιουργήσει το «Χαμόγελου του Παιδιού», βρίσκεται από χθες στην Κρήτη και θα παραμείνει έως τις 9 Αυγούστου κάνοντας τέσσερις σταθμούς στις ισάριθμες πρωτεύουσες των νομών του νησιού καλώντας γονείς, εκπαιδευτικούς και παιδιά να γνωρίσουν από κοντά τον «Οδυσσέα».
Συγκεκριμένα οι σταθμοί του «Οδυσσέα» στην Κρήτη είναι:
• 17-22/Ιουλίου, 9:00-21:00: στη Δυτική τάφρο Χανίων.
• 24-28 Ιουλίου, 9:00-21:00: στην Πλατεία Ελευθερίας Ηρακλείου.
• 30 Ιουλίου έως 3 Αυγούστου, 9:00-21:00: στην είσοδο της μαρίνας Ρεθύμνου.
• 5-9 Αυγούστου, 9:00-21:00: στην μαρίνα του Αγίου Νικολάου.
Αξιοποιώντας την τεχνολογία οι επισκέπτες -μικροί και μεγάλοι- στον «Οδυσσέα» θα συμμετέχουν διαδραστικά σε σειρά παρεμβάσεων πρόληψης και ενημέρωσης που αφορούν, μεταξύ άλλων:
– Την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.
– Σε κάθε θέμα/πρόβλημα/κίνδυνο που αντιμετωπίζουν τα παιδιά, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί σήμερα.
– Στο έργο που υλοποιεί «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στην περιοχή και ευρύτερα πανελλαδικά.
– Στους τρόπους εθελοντικής συμμετοχής στις δράσεις που υλοποιεί «Το Χαμόγελο του Παιδιού».
Στον «Οδυσσέα» θα βρίσκεται σταθερά εξειδικευμένο επιστημονικό προσωπικό (Ψυχολόγοι και Κοινωνικοί Λειτουργοί) του Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού» για να ανταποκριθεί σε οποιαδήποτε αίτημα των επισκεπτών.
Επιπρόσθετα με τη διοργάνωση των Γενικών Νοσοκομείων Κρήτης και σε συνεργασία με «Το Χαμόγελο του Παιδιού», στον «Οδυσσέα» θα πραγματοποιηθούν δράσεις Εθελοντικής Αιμοδοσίας.
Συγκεκριμένα οι δράσεις της εθελοντικής αιμοδοσίας στην Κρήτη είναι:
• Τρίτη 21/07/2015 9:00-14:00, εθελοντική αιμοδοσία που διοργανώνει το Γενικό Νοσοκομείο Χανίων «Άγιος Γεώργιος» στον «Οδυσσέα» με την υποστήριξη του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών «Άγιος Ιωάννης» Ν. Χανίων.
• Σάββατο 25/07/2015 9:00-13:00, εθελοντική αιμοδοσία που διοργανώνει το Βενιζέλειο Πανάνειο Γενικό Νοσοκομείο Ηρακλείου στον «Οδυσσέα» με την υποστήριξη του Παγκρήτιου Συνδέσμου Εθελοντών Αιμοδοτών και Δωρητών Οργάνων Σώματος «Αιματοκρήτης».
• Σάββατο 1/08/2015 9:00-13:00, εθελοντική αιμοδοσία που διοργανώνει το Γενικό Νοσοκομείο Ρεθύμνου στον «Οδυσσέα» με την υποστήριξη του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών «Δότες Ζωής».
• Σάββατο 8/08/2015 9:00-12:30, εθελοντική αιμοδοσία που διοργανώνει το Γενικό Νοσοκομείο Αγίου Νικολάου στον «Οδυσσέα», με την υποστήριξη του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών Αγίου Νικολάου.
Οι ώρες διεξαγωγής των παρεμβάσεων από εξειδικευμένο προσωπικό του Οργανισμού είναι:
Παρεμβάσεις σε παιδιά
Ώρες: α) 09:30-10:45
β) 11:00 – 12:15
γ) 12:30 – 13:45
Παρεμβάσεις σε ενήλικες (γονείς, κηδεμόνες, εκπαιδευτικούς κλπ.)
Ώρες: α) 18:00 -19:00
β) 19:30 – 20:30
Λίγα λόγια για τον «Οδυσσέα»
«Το Χαμόγελο του Παιδιού» στα πλαίσια των δράσεών του για την ενημέρωση παιδιών και γονέων και εκπαιδευτικών σχετικά με τα θέματα ασφάλειας αλλά και όλων των θεμάτων που τους απασχολούν όπως η ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο, το cyber bullying, ο σχολικός εκφοβισμός, η κακοποίηση, και πολλά άλλα διαθέτει νέα κινητή μονάδα ενημέρωσης και εκπαίδευσης σχετικά με την ασφαλή χρήση της τεχνολογίας.
Η νέα κινητή μονάδα του Χαμόγελου έχει ως λειτουργικό σκοπό:
1. Την ενημέρωση παιδιών, γονέων και εκπαιδευτικών για τη σωστή χρήση της τεχνολογίας (καλή και κακή χρήση internet), καθώς και για την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών μέσω διαδραστικής πλατφόρμας.
2. Την παράδοση σεμιναρίων από εξειδικευμένο προσωπικό του Οργανισμού μας σε επαγγελματίες (εκπαιδευτικούς, κοινωνικούς λειτουργούς και ψυχολόγους) σχετικά με τους κινδύνους που αντιμετωπίζουν τα παιδιά.
3. Επιπλέον, η νέα κινητή μονάδα έχει τη δυνατότητα να λειτουργεί ως Κινητό Κέντρο Διαχείρισης Κρίσεων σε όποια περιοχή υπάρχει ανάγκη, καθώς διαθέτει τον απαραίτητο εξοπλισμό (δορυφορικό internet, θέσεις εργασίας).
4. Την εκπαίδευση και ενημέρωση επαγγελματιών στην παροχή πρώτων βοηθειών από το εξειδικευμένο προσωπικό του Οργανισμού.
5. Την πραγματοποίηση αιμοδοσίας.
Η δράση του «Οδυσσέα» πραγματοποιείται πανελλαδικά υπό την αιγίδα και με τη συνεργασία του υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
Για περισσότερες πληροφορίες: «Το Χαμόγελο του Παιδιού», Κέντρο Άμεσης Κοινωνικής Επέμβασης Κρήτης, τηλ. 28210 73000 και kriti@hamogelo.gr.