Τελικά, άρεσε ο Μισέλ Τζόρνταν και όπως όλα δείχνουν, η Επισκοπή θα προχωρήσει στην απόκτησή του. Ο Γάλλος, άρτι αφιχθείς από τον ΑΟΧ/Κισσαμικό, βρέθηκε στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» και, μόνο «ψαρωμένος» δεν έδειξε από την πρώτη κιόλας στιγμή. Ο Μισέλ Τζόρνταν Ουεντραόγκο όπως είναι το πλήρες όνομά του, προσπάθησε να κερδίσει τον προπονητή του αλλά και τους συμπαίκτες του. Μάλιστα, στο διπλό όπου «έπεφταν κορμιά», πέτυχε και το πρώτο του γκολ.
Ο Τζόρνταν είναι μετρίου αναστήματος (1.74μ.) αρκετά γρήγορος και δυναμικός μα κυρίως επικοινωνιακός μέσα στο παιγνίδι του. Η προπόνηση άλλωστε είχε αναλωθεί κυρίως στο επιθετικό κομμάτι (το πρωί είχε δρομικά) με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη διάθεση από όλους.
Ο 28χρονος Γάλλος έχει μάθει το ποδόσφαιρο στις ακαδημίες της Μαρσέιγ και γνωρίζει από ελληνική πραγματικότητα, καθώς πέρυσι, αγωνίστηκε στην ομάδα του Διαγόρα. Όπως όλα δείχνουν λοιπόν θα περάσει από τα γραφεία της Επισκοπής εντός των επόμενων ωρών προκειμένου να υπογράψει τα σχετικά έγγραφα για να ανακοινωθεί.
Μοντάρισμα και σιδηρά πειθαρχία
Αγωνιστικά λοιπόν η ομάδα μοντάρεται ενώ αυτό το Σάββατο στις 18.00 πλησιάζει και το δεύτερο φιλικό με τον Εργοτέλη στο ΔΑΚ Γάλλου. Ο Γιώργος Λυρώνης προσπαθεί να ταιριάξει τα παζλ που έχει για να έχει μια εικόνα.
Συν τοις άλλοις ένα θέμα που δημιουργεί πολύ θετικές εντυπώσεις είναι το γεγονός ότι ο προπονητής της ομάδας, Γιώργος Λυρώνης, είναι αμείλικτος σε θέματα πειθαρχίας.
Στις φορές όπου ο ενθουσιασμός ή κουβέντα στο δίτερμα πήγε να εξελιχθεί σε γκρίνια ή σε νεύρα, ο 52χρονος τεχνικός έβαλε άμεσα τα πράγματα στη θέση τους. «Εδώ θα παίζετε όπως θέλει η ομάδα…» είπε σε κάποια στιγμή της χθεσινής προπόνησης. «Σ’ όποιον δεν αρέσει! Σ’ όποιον δεν αρέσει, τον δρόμο τον γνωρίζει…».
Φυσικά οι παίκτες ακολούθησαν το πρόγραμμα και όπως προαναφέραμε, στη συνέχεια έδειξαν τεράστια θέληση για διάκριση, καθώς αυτές τις μέρες αναμένεται να ξεκαθαρίσουν πολλά πράγματα όσον αφορά το ρόστερ.
Μην ξεχνάμε ότι η Επισκοπή έχει 26 παίκτες αυτή τη στιγμή με τέσσερις τερματοφύλακες, επίσης τον Τσελέπη, τον Πεγκλή που αφήνει καλές εντυπώσεις, τον Φουτουραδάκη που δεν κατάφερε να αγωνιστεί στο φιλικό με την Κ20 του ΟΦΗ κι ενώ ο Τζόρνταν είναι έτοιμος να υπογράψει.
Στην Επισκοπή αύριο ο Μπανγκούρα
Μέσα στο ρόστερ -λογικά- θα πρέπει να υπολογίζεται και ο Μπανγκούρα, ο οποίος αναμένεται να είναι εδώ αύριο Πέμπτη για να υπογράψει με τη νέα του ομάδα.
Ο Μπανγκούρα είναι ένας επιθετικός όπου έως και πριν από τρία χρόνια το συμβόλαιό του δεν έπεφτε κάτω από 170.000 ευρώ.
Τα πράγματα έχουν αλλάξει, ο ίδιος γνωρίζει που έρχεται (είναι μόνιμος κάτοικος Λεμεσού) και φυσικά δηλώνει έτοιμος να προσφέρει. Άλλωστε είναι μόλις 28 χρονών και μπορεί να αγωνιστεί, είτε δίπλα στον Κατσικοκέρη είτε πίσω από αυτόν.
Βγήκαν τα εισιτήρια διαρκείας
Εν τω μεταξύ, η Επισκοπή έβγαλε στην κυκλοφορία τα φετινά εισιτήρια διαρκείας. Πρόκειται για δύο τύπου κάρτες εισόδου εν όψει της σεζόν 2018-19 στη Γ’ Εθνική!
Είναι η «classic» και η «gold» όπου οι τιμές τους κυμαίνονται στα 60 και στα 100€ αντίστοιχα! Η classic τιμάται στα 60€ και αφορά όλον τον Α’ γύρο και το κύπελλο και η gold στα 100€ και περικλείει όλους τους αγώνες της σεζόν.
Για όλους τους κατόχους διαρκείας θα υπάρχουν έξτρα εκπτώσεις από τους δυο μεγάλους χορηγούς AVIN και ΑΝΕΚ.
Τα σημεία πωλήσεων είναι τα εξής: Στα 3 καταστήματα Φούρνος «Χωριάτικο», στο Γυμναστήριο Παλμός, στα Σ/Μ «Μανουσάκη» και στο Γήπεδο Επισκοπής: «Θ. Βαρδινογιάννης».
Και διατροφολόγο…
Ένα σωματείο που φιλοδοξεί να δουλεύει αμιγώς επαγγελματικά, θέλει να δρα παντού με τον ίδιο τρόπο. Η Επισκοπή εν προκειμένω, μετά το αγωνιστικό κομμάτι που είναι λογικό να απασχολεί τους διοικούντες και τους φιλάθλους της, απλώνει τον ιστό σ’ όλο το φάσμα με ένα ακόμη ιδιαίτερο τμήμα το οποίο ενεργοποιείται. Πρόκειται για την διατροφή των ποδοσφαιριστών. Μέσα στο ποδοσφαιρικό τμήμα λοιπόν έρχεται ένας άνθρωπος που είναι κατ’ επάγγελμα διαιτολόγος-διατροφολόγος, ο Γιώργος Σμπυράκης. Ο 28χρονος Ρεθεμνιώτης επιμελείται εδώ και μία εβδομάδα πια, καθημερινά τη διατροφική αλυσίδα των ποδοσφαιριστών, πράγμα που καθιστά την Επισκοπή σε ανώτερη βαθμίδα ομάδας που θέλει να πλέξει σωστά τον ποδοσφαιρικό της ιστό.
Ο Γιώργος Σμπυράκης λοιπόν γεννήθηκε 25 Ιουνίου του 1990 και έλαβε πανεπιστημιακή μόρφωση ως και το 2014 στις προπτυχιακές Σπουδές πάνω στη διατροφή και Διαιτολογία στο Αλεξάνδρειο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα Θεσσαλονίκης.
Το… δικό του μετάλλιο απονεμήθηκε μέσα από το MSc In Sport and Exercise Nutrition το Πανεπιστήμιο δηλαδή στο Λοφμπόροου του Ηνωμένου Βασιλείου (ένα ίδρυμα το οποίο συγκαταλέχθηκε στα «Τοπ -4» του κόσμου κατά τη διάρκεια της σεζόν 2017-18).
Γ. Σμπυράκης: «Θέλω να εφαρμόσω πράγματα που τα πράττουν ελάχιστες ελληνικές ομάδες»
Ο ίδιος μόλις πέρασε την κερκόπορτα του «Θ. Βαρδινογιάννης», τόνισε με ιδιαίτερο ενθουσιασμό και αυτοπεποίθηση: «Στην Επισκοπή ήρθα ουσιαστικά για να εφαρμόσω τις δικές μου γνώσεις τις οποίες έχω λάβει από το εξωτερικό, οι οποίες δεν εφαρμόζονται σε πολλές ελληνικές ομάδες… Χαίρομαι ένα παραπάνω που ήρθα στην Επισκοπή, καθώς κατάγομαι από την γύρω περιοχή (Ασή Γωνιά).
Το περιβάλλον στην ομάδα και όλο το προπονητικό τιμ με υποδέχθηκαν πολύ θερμά και ξεκινήσαμε αμέσως τη δουλειά. Ήδη έχουμε ακολουθήσει ένα πρόγραμμα και θεωρώ ότι, πολύ σύντομα και οι ίδιοι οι παίκτες αλλά και όλο το σταφ θα αντιληφθούν τη σημασία που πρέπει να παίζει η διατροφή στην απόδοση αλλά και στην όλη λειτουργία του οργανισμού μας, ένα παραπάνω στους αθλητές.
Έχουμε μέχρι στιγμής μια άψογη συνεργασία με το προπονητικό τιμ κι έτσι πιστεύω ότι θα πάει η συνέχεια…».