Κλιμάκιο της Τ.Ε. Ρεθύμνου του ΚΚΕ με επικεφαλής τον βουλευτή Ηρακλείου Μανόλη Συντυχάκη, επισκέφτηκε τη Δευτέρα για άλλη μια φορά πυρόπληκτη περιοχή του Δήμου Αϊ Βασίλη Ρεθύμνης.
Επισκέφτηκε τον δήμαρχο κ. Γιάννη Ταταράκη, όπου στη σύντομη συζήτηση που είχαν, επιβεβαίωσε τις καταστροφικές απώλειες που η φωτιά άφησε πίσω της.
Η πυρκαγιά εκδηλώθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου σε χορτολιβαδική έκταση στην περιοχή Σαχτούρια και πήρε κατεύθυνση προς τον οικισμό Άγιος Παύλος, ο οποίος εκκενώθηκε προληπτικά, καθώς και προς τις Μέλαμπες, ενώ τελικά έφτασε έως την Αγία Γαλήνη.
«Θα καταβάλουμε, όλες μας τις προσπάθειες», είπε ο Μανόλης Συντυχάκης «για να τρέξουν οι διαδικασίες και να αποζημιωθούν οι πολίτες που επλήγησαν αλλά και οι Δήμοι, προκειμένου να προχωρήσουν στην αποκατάσταση των υποδομών, των δικτύων άρδευσης και ύδρευσης κ.λπ».
Η πυρκαγιά κατέκαψε περίπου 30.000 στρέμματα όπως μας είπε γεωργικής και αγροτολιβαδικής έκτασης, ενώ στάχτη έχουν γίνει θερμοκήπια και ελαιώνες, λιγότερες ζημιές έχουν γίνει σε αμπέλια. Ωστόσο μπήκε και σε αρκετές αυλές.
Τα αναλυτικά στοιχεία των ζημιών που προκλήθηκαν θα καταγραφούν τις επόμενες ημέρες, όπως μας δήλωσε ο κ. Ταταράκης, εκφράζοντας παράλληλα και την ανησυχία του για την αποκατάσταση της μεγάλης ζημιάς που άφησε πίσω της για άλλη μια φορά η φωτιά σε αυτή την περιοχή, παρά τις άνωθεν έγκαιρες δηλώσεις.