«Πανεθνική Ημέρα Δράσης» με απεργιακές κινητοποιήσεις και εκδηλώσεις σε όλη την Ελλάδα ενάντια στις ασκούμενες πολιτικές λιτότητας, ανεργίας και υπερφορολόγησης, πραγματοποιεί η «Κοινωνική Συμμαχία» την Τετάρτη 30 Μαΐου.
Η «Κοινωνική Συμμαχία» είναι μία συνεργασία των αντιπροσωπευτικότερων Συλλόγων και κοινωνικών οργανώσεων της χώρας, στην οποία συμμετέχουν εκτός από της ΓΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ, η ΕΣΕΕ, η ΓΣΒΕΕ, το ΤΕΕ και το Οικονομικό Επιμελητήριο, η Ολομέλεια των Δικηγορικών Συλλόγων της χώρας, ο Πανελλήνιος Ιατρικός και Φαρμακευτικός Σύλλογος και η Ανώτατη Συνομοσπονδία συνταξιούχων.
Οι παραπάνω φορείς διεκδικούν εναλλακτικές πολιτικές και μέτρα εξόδου από την κοινωνικοοικονομική κρίση.
Στο Ρέθυμνο, θα πραγματοποιηθεί στις 10:00 το πρωί της Τετάρτης συγκέντρωση διαμαρτυρίας στο Εργατικό Κέντρο, ενώ στις 6:00 το απόγευμα θα πραγματοποιηθεί στον Δημοτικό Κήπο συναυλία διαμαρτυρίας.
Χθες, οι εκπρόσωποι των τοπικών κοινωνικών φορέων που συμμετέχουν στην «Κοινωνική Συμμαχία» παραχώρησαν συνέντευξη τύπου στην διάρκεια της οποίας εξήγησαν τους λόγους της κινητοποίησης και προσκάλεσαν την τοπική κοινωνία να συμμετέχει.
Επίσης παρουσιάστηκαν οι κύριες διεκδικήσεις της Κοινωνικής Συμμαχίας που είναι οι εξής:
1. Τη δραστική καταπολέμηση της ανεργίας.
2. Το κοινωνικό κράτος.
3. Την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας και της καινοτομίας.
4. Πολιτικές εκπαίδευσης και κατάρτισης.
5. Προστασία της δημόσιας υγείας.
6. Δημόσιο, σύγχρονο και αποτελεσματικό κράτος.
7. Αξιοπρεπείς συντάξεις.
8. Περιορισμός της εξοντωτικής φορολόγησης.
9. Πολιτικές αγοράς εργασίας.
10. Ανεξάρτητη δικαιοσύνη και εμπέδωση του κράτος δικαίου.
Χαρακτηριστικά, ο Γιώργος Λιοδάκης, πρόεδρος Εργατικού Κέντρου Ρεθύμνου, μεταξύ άλλων στην διάρκεια συνέντευξης τύπου ανέφερε:
«8 χρόνια λιτότητας εγκλώβισαν τη χώρα μας σε βαθιά παρατεταμένη, ανακυκλούμενη οικονομική δυσπραγία και κοινωνική κατέχεια. Θύματα είναι οι πιο υγιείς παραγωγικές δυνάμεις του τόπου αλλά και οι πιο ευάλωτοι συμπολίτες μας. Η ανεργία, η απορρύθμιση της αγοράς εργασίας, η φτώχεια, ο κοινωνικός αποκλεισμός, η δημευτική φορολόγηση των εργαζομένων, συνταξιούχων, εμπόρων και επιστημόνων, ελεύθερων επαγγελματιών, η διεύρυνση των κοινωνικών και εκπαιδευτικών ανισοτήτων, οι πλειστηριασμοί πρώτης κατοικίας και επαγγελματικής στέγης των θυμάτων της κρίσης, συνθέτουν μια αδιέξοδη δυστροπία που βιώνουμε όλοι μας. Διεκδικούμε δυναμικά εναλλακτικές πολιτικές και μέτρα εξόδου από την οικονομική κρίση. Για αυτό καλούμε όλους τους Ρεθεμνιώτες πολίτες στην απεργία και στην απεργιακή συγκέντρωση στο Εργατικό Κέντρο στις 30 Μαΐου και ώρα 10 π.μ. όπως και στη συναυλία διαμαρτυρίας που θα πραγματοποιηθεί την ίδια μέρα στον δημοτικό κήπο Ρεθύμνου στις 18:00 το απόγευμα».
Ο Γιώργος Τρούλης, πρόεδρος Νομαρχιακού τμήματος ΑΔΕΔΥ Ρεθύμνου, τόνισε μεταξύ άλλων: «Αυτό που βιώνει ο εργαζόμενος σήμερα σε συνδυασμό με αυτό που βιώνει ο μικρομεσαίος, ο επαγγελματίας, ο επιστήμονας, οδήγησε ουσιαστικά όλους αυτούς τους κοινωνικούς φορείς σε κεντρικό επίπεδο αλλά αυτό όπως διαπιστώνεται και στο Ρέθυμνο, να ενώνουμε τις δυνάμεις μας, να προσπαθούμε μέσα από αυτή την κινητοποίηση στις 30 Μαΐου να αναδείξουμε για άλλη μια φορά ότι ο εργαζόμενος, ο μικρομεσαίος επαγγελματίας, ο επιστήμονας, είναι στη διαδικασία να ανακτήσει τα εργασιακά του δικαιώματα και να ανακτήσει το χαμένο έδαφος, το οποίο έχει χαθεί μέσα από αυτές τις πολιτικές. Καλούμε ως Νομαρχιακό τμήμα ΑΔΕΔΥ Ρεθύμνου, όλους τους συναδέλφους, όλους τους συμπολίτες, όλους τους εργαζόμενους, τους ανέργους, τους φοιτητές, τους συνταξιούχους, να δώσουμε όλοι μαζί παρόν στην απεργιακή συγκέντρωση, να δώσουμε παρόν και στο απεργιακό γλέντι στον κήπο, για να δείξουμε ότι αυτή η ημερομηνία είναι η έναρξη μιας δυναμικής κινητοποίησης όλων των κοινωνικών φορέων της χώρας απέναντι στις πολιτικές της λιτότητας που εφαρμόζονται όλα αυτά τα χρόνια».
Ο Γιώργος Γιακουμάκης, πρόεδρος του Επιμελητηρίου Ρεθύμνου, υποστήριξε: «Δηλώνω την αγωνιστική μου διάθεση και την συμπαράστασή μου σε συνεργασία με όλους τους κοινωνικούς φορείς για αυτό που γίνεται στη χώρα μας τα τελευταία 8 χρόνια. Είναι ντροπή στην Ελλάδα του 2018 να ζούμε αυτά που ζούμε τώρα. Αυτή η εξαναγκασμένη φτώχεια και η λιτότητα με την οποία ζούμε δεν μας αρμόζει και δεν μας ταιριάζει. Η 30 Μαΐου είναι μια ημέρα ενός νέου ξεκινήματος για να μπορέσουμε να αντιμετωπίσουμε όλοι μαζί αυτή την λαίλαπα. Δεν πάει άλλο».
Από την πλευρά του ο Βαγγέλης Μουνδριανάκης, πρόεδρος Δικηγορικού Συλλόγου Ρεθύμνης, ανέφερε:
«Η συμμετοχή μας στη κοινωνική συμμαχία γίνεται με πάρα πολύ μεγάλη ικανοποίηση υπό την έννοια ότι οι ζωντανές παραγωγικές και δημιουργικές δυνάμεις του τόπου, έχουν δημιουργήσει ένα συμπίλημα το οποίο δεν αρκείται μόνο σε διαπιστώσεις για την πολύ κακή κατάσταση που βρίσκονται όλες οι τάξεις στην Ελλάδα, αλλά αγωνίζεται να προτείνει λύσεις και να απελευθερώσει τις δημιουργικές και παραγωγικές δυνάμεις του τόπου, ώστε να αναπτύξουν τη δράση τους και να διαμορφώσουν ένα καλύτερο μέλλον για την πατρίδα μας. Συμμετέχουμε στη συγκρότηση και τις δράσεις της κοινωνικής συμμαχίας και είμαι αισιόδοξος για τα αποτελέσματα και την κινητοποίηση όλων των δυνάμεων του τόπου που πραγματικά μοχθούν και υποφέρουν, ώστε να δημιουργήσουμε ένα καλύτερο αύριο μέσα από την παραγωγή, την εργασία, την πρόνοια, την υγεία και την ανεξαρτησία της δικαιοσύνης. Ιδιαίτερα στο σημείο αυτό, οφείλω να πω ότι είναι καθήκον όλων μας, όχι μονάχα των λειτουργών και συλλειτουργών της δικαιοσύνης αλλά και καθενός πολίτη ξεχωριστά να υπεραμύνεται του αξιώματος ότι η δικαιοσύνη είναι ανεξάρτητη λειτουργία και το τελευταίο καταφύγιο του πολίτη».
Ο Ηρακλής Ξυδάκης, πρόεδρος Ομοσπονδίας Επαγγελματοβιοτεχνών νομού Ρεθύμνης, στη διάρκεια της συνέντευξης τύπου είπε: «Και εμείς με τη σειρά μας, μετά από απόφαση της ΓΣΕΒΕ και εδώ το τοπικό τμήμα της Ομοσπονδίας κατέρχεται σε αυτήν την απεργιακή κινητοποίηση γιατί οκτώ χρόνια τώρα ο επαγγελματίας και ο βιοτέχνης βιώνει στο πετσί του όλη αυτή την λιτότητα και όλη αυτή την λαίλαπα. Έτσι αποφασίσαμε και εμείς να συμμετέχουμε σε αυτή την 24ωρη απεργία. Όσοι έμποροι και όσοι βιοτέχνες θέλουν μπορούν να κλείσουν τα μαγαζιά τους. Καλούμε τον κόσμο και το απόγευμα στις 18:00 της 30ης Μαΐου στο δημοτικό κήπο όλοι μαζί να βροντοφωνάξουμε ότι είμαστε εδώ και να προσπαθήσουμε να μείνουμε ζωντανοί σε αυτή την μεγάλη κρίση που μας έχουν οδηγήσει».
Ο Κωστας Βαρδιάμπασης, πρόεδρος του Φαρμακευτικού Συλλόγου Ρεθύμνου, από την πλευρά του τόνισε:
«Μετά από οκτώ χρόνια λιτότητας και ενώ δεν υπάρχει μνημονιακός νόμος μέσα στην 8ετία που να μην συμπεριλαμβάνει το φάρμακο και τα φαρμακεία, οι πειραματισμοί στο χώρο του φαρμάκου έχουν επιδεινώσει σε μέγιστο βαθμό την κατάσταση. Το 10% των φαρμακείων της χώρας έχει ήδη βάλει λουκέτο ενώ το 30% είναι σε οριακά επίπεδα βιωσιμότητας. Ο κόσμος εξυπηρετείται πιο δύσκολα, ειδικά στις μεγάλες πόλεις, εξαιτίας της εξασθένησης του θεσμού των εφημεριών που επέφερε η απορύθμιση του ωραρίου λειτουργίας. Το ασφαλιστικό ταμείο μας, υπέστη τεράστια απώλεια των αποθεματικών του, ενώ οι συνάδελφοι που ανήκουν ειδικά στο καθεστώς των συνταξιούχων απώλεσαν ασφαλιστικές εισφορές δεκαετιών. Όμως η κατάσταση συνεχίζει να επιδεινώνεται εξαιτίας της υπερφορολόγησης και εξαιτίας του ασφαλιστικού συστήματος που κάνει διπλά ζημιά, και στα φαρμακεία και στους πολίτες. Αν και εφαρμόστηκαν κάποια μεμονωμένα μέτρα ανακούφισης, των ανασφαλίστων, οι συνεχείς περικοπές στη φαρμακευτική δαπάνη οδήγησε σε εκτίναξη του κόστους της συμμετοχής που καταβάλουν οι ασθενείς και μεσοσταθμικά σήμερα πληρώνουν περίπου το 30% από μια συνταγή φαρμάκων ενώ οι διάφορες απορρυθμίσεις όπως για παράδειγμα των μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων, επέφεραν επιπλέον επιβάρυνση του κόστους το οποίο καταβάλει από την τσέπη του ο Έλληνας ασθενής. Αυτό σε συνδυασμό με τις περικοπές σε μισθούς και συντάξεις έχει δημιουργήσει ένα εξαιρετικά άδικο κλίμα στο οποίο οι πιο ευάλωτοι άνθρωποι, οι ασθενείς συμπολίτες μας, καλούνται να πληρώσουν παραπάνω και όλο και παραπάνω για τα φάρμακά τους. Είναι σαν να φορολογούμε το φάρμακο, την ασθένεια… Από πλευράς μας ήμασταν και θα είμαστε πάντα ενάντια σε κάθε φαινόμενο κοινωνικού αυτοματισμού το οποίο αξιοποιείται κατά καιρούς ώστε οι υπεύθυνες και παραγωγικές δυνάμεις του τόπου να έρχονται κατά καιρούς αντιμέτωπες όμως όλοι μαζί πλέον προχωράμε για να δείξουμε ότι έχουμε τα ίδια δικαιώματα, τα ίδια συμφέροντα τα οποία διεκδικούμε πια δυναμικά».
Ο πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Γιώργος Στεφανάκης, μεταξύ άλλων υπογράμμισε:
«Ο Πανελλήνιος Ιατρικός Σύλλογος και ο Ιατρικός Σύλλογος Ρεθύμνου καθώς και οι ιατρικοί σύλλογοι της χώρας, συμπαρατάσσονται με τις υπόλοιπες κοινωνικές δυνάμεις σε έναν αγώνα διεκδίκησης των καλύτερων συνθηκών απασχόλησης, ασφάλισης, περίθαλψης. Ουσιαστικά υπερασπιζόμαστε το δικαίωμα όλων των νέων κυρίως, επιστημόνων γιατρών και όχι μόνο, να παραμείνουν σε αυτή την χώρα, να δουλέψουν για το καλό των συμπολιτών μας. Να αποτελέσουν την δύναμη που θα δώσει ένα νέο ξεκίνημα στην μετά εποχή των μνημονίων. Αυτά που έχουν γίνει στο χώρο της περίθαλψης είναι αποσπασματικά. Δεν έχουμε την κάλυψη του πληθυσμού όπως έχουμε προτείνει κατ’ επανάληψη και περιμένουμε. Διεκδικούμε τόσο σε επίπεδο πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας όσο και σε επίπεδο δευτεροβάθμιας, το προσωπικό που απαιτείται. Έχουμε ένα μεγάλο τμήμα αυτοαπασχολούμενων επαγγελματιών γιατρών, οι οποίοι σε ένα εξαιρετικά βαρύ καθεστώς υγείας, φορολόγησης και ασφάλισης, προσπαθούν να επιβιώσουν, με εξαιρετική δυσκολία. Παρόλα αυτά ο βασικός στόχος είναι να διεκδικήσουμε ένα σύστημα υγείας στο οποίο θα έχουν πρόσβαση όλοι οι πολίτες οι οποίοι θα έχουν την ελεύθεροι επιλογή του γιατρού, θα έχουν την κάλυψη των εργαστηριακών διαγνωστικών εξετάσεων καθώς και φαρμακευτικής τους θεραπείας από το δημόσιο σύστημα. Ένα σύστημα το οποίο θα επιτρέψει και στους επαγγελματίες του χώρου της υγείας αλλά και στους πολίτες αυτή της χώρας να βρεθούν σε καλύτερες συνθήκες με στόχο και καλύτερη περίθαλψη».
Ο πρόεδρος της Νομαρχιακής Επιτροπής του ΤΕΕ Δυτικής Κρήτης Σπύρος Καλησπεράκης, ανέφερε:
«Ο κλάδος των μηχανικών ήταν ο πρώτος κλάδος που πληγήκαμε πρώτοι από όλους, λόγω της κατάρρευσης της κατασκευαστικής δραστηριότητας της χώρας. Ταυτόχρονα είμαστε ο κλάδος που φυσιολογικά θα είμαστε η δύναμη να επανέλθει η χώρα στην αναπτυξιακή πορεία. Επειδή όμως ο κλάδος αυτός ταυτόχρονα με την ύφεση έχει υπερφορολογηθεί και έχει γιγάντιες ασφαλιστικές εισφορές, έχει οδηγηθεί σε μια τρομερή αιμορραγία των συναδέλφων στο εξωτερικό. Αυτό αποτελεί έναν φαύλο κύκλο γιατί δεν δίνει πια τη δυνατότητα να υπάρξει ακριβώς αυτή η νοητική και κατασκευαστική δύναμη για να μπορέσει αυτή η χώρα να φύγει από το αδιέξοδο. Θωρούμε λοιπόν θετικό που αυτή τη φορά όλη η επιστημονικοί και παραγωγικοί κλάδοι της χώρας αντιμετωπίζουν ενιαία το θέμα. Στηρίζουμε αυτή την προσπάθεια προκειμένου να μπορέσουνε όλοι μαζί να φύγουμε από αυτό το αντιαναπτυξιακό σπιράλ».