Περιφέρεια, αντιπεριφέρεια και δήμος Αμαρίου συγκροτούν κοινό μέτωπο διεκδίκησης με φόντο την αξιοποίηση και αναβάθμιση της Σχολής Ασωμάτων και μοναδικό σκοπό να δοθεί το πράσινο φως από το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης, σε ότι αφορά την παραχώρηση της έκτασης που σήμερα ανήκει σε αυτό στην Περιφέρεια, ώστε να μπορέσει να δρομολογήσει τις διαδικασίες και τις παρεμβάσεις εκείνες όπως αυτές προβλέπονται από το μάστερ πλαν που έχει εκπονηθεί.
Ο σχεδιασμός της τοπικής αυτοδιοίκησης στρέφεται στην ανάπτυξη του πρωτογενή τομέα του νησιού με αφετηρία τη Σχολή όπου προγραμματίζεται η δημιουργία ενός Σύγχρονου Ερευνητικού Κέντρου Αιγοπροβατοτροφίας, το οποίο θα αποτελέσει σημείο έρευνας και αναφοράς για όλη την Κρήτη.
Οι φορείς του νησιού έχοντας στα χέρια τους τον ολοκληρωμένο φάκελο στον οποίο θα περιλαμβάνεται και η τοπογράφηση της έκτασης των 800 στρεμμάτων της Μονής θα συναντηθούν στα τέλη του μήνα με τον υπουργό στον οποίο θα θέσουν εκ νέου υπόψη τη δουλειά που έχει γίνει και τα συμπεράσματα της μελέτης προσδοκώντας σε μια θετική απάντηση ώστε η Περιφέρεια να ξεκινήσει τις πρώτες παρεμβάσεις στα κτίρια της Μονής, με ιδίους πόρους, όπως άλλωστε έχει δεσμευτεί.
Ήδη η Περιφέρεια Κρήτης έχει στη διάθεση της τη μελέτη σκοπιμότητας που εκπόνησε μέσω του προγράμματος «Grisi Plus» και η οποία καταγράφει αναλυτικά τις δράσεις που μπορούν να γίνουν, ώστε στην περιοχή να λειτουργήσει ένα πρότυπο Ερευνητικό Κέντρο Αιγοπροβατοτροφίας, το οποίο θα είναι πρωτοπόρο, όχι μόνο για την Κρήτη αλλά και για ολόκληρη τη χώρα.
Σε σχετικές δηλώσεις της στα «Ρ.Ν.» η Μαρία Λιονή ανέφερε: «Οι υπηρεσίες μας ολοκλήρωσαν τα τοπογραφικά της έκτασης των 800 στρεμμάτων και συμπληρώνουμε τον σχετικό φάκελο με όλα τα απαιτούμενα έγγραφα και στοιχεία για να τον παραδώσουμε στο υπουργείο. Προγραμματίζουμε να έχουμε συνάντηση με το νέο έτος στο αρμόδιο υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης, μαζί με την αρμόδια αντιπεριφερειάρχη Θεανώ Βρέτζου, τον δήμαρχο Αμαρίου Παντελή Μουρτζανό ώστε να ζητήσουμε εκ νέου την επίσπευση των διαδικασιών παραχώρησης του χώρου στην Περιφέρεια και τον δήμο για να προχωρήσουν οι απαραίτητες ενέργειες και να μπορούμε να υλοποιήσουμε τις πρώτες παρεμβάσεις στον χώρο της σχολής».
Σημειώνεται ότι το συνολικό κόστος για την αξιοποίηση της Σχολής Ασωμάτων σύμφωνα με το μάστερ πλαν της μελέτης ανέρχεται στα 2 εκ. ευρώ. Η Περιφέρεια Κρήτης προκειμένου να ξεκινήσουν οι πρώτες εργασίες των κτιρίων έχει τονίσει ότι είναι διατεθειμένη με ιδίους πόρους να ξεκινήσει τις παρεμβάσεις στα κτίρια και παράλληλα να διεκδικήσουν ευρωπαϊκή χρηματοδότηση από τομεακό πρόγραμμα για να υλοποιηθεί ο σχεδιασμός.
Η μελέτη που αποτελεί και βασικό εργαλείο για την περιφέρεια Κρήτης περιλαμβάνει βασικές λειτουργίες και σύγχρονες μεθόδους κτηνοτροφίας, με εφαρμογή πρωτοποριακών συστημάτων και τεχνολογιών.
Ειδικότερα, περιγράφει αναλυτικά τα κτίρια που θα αποτελούν το νέο συγκρότημα και τι ακριβώς αυτά θα περιλαμβάνουν, (π.χ. στέγαστρο εκτροφής προβάτων φυλής Σφακίων, στέγαστρο εκτροφής αιγών τουλάχιστον, θάλαμος απογαλακτισμού και πάχυνσης αρνιών, αρμεκτήριο και αίθουσα συντήρησης γάλακτος και διάφορες αποθήκες και εργαστήρια, ανεξάρτητο κτήριο με γραφεία, αίθουσα διδασκαλίας, αίθουσα συνεδριάσεων, ξενώνα και συναφής εγκαταστάσεις).
Παράλληλα, η μελέτη καταγράφει τα κτήματα του σταθμού που θα επιλεχθούν για να γίνει η μετεγκατάσταση, των πολιτιστικών μνημείων και οι αγροτουριστικές δομές της ευρύτερης περιοχής και η εδαφολογική αποτύπωση στα τεμάχια, ώστε να γίνει εφικτή η ορθολογική αξιοποίησή τους για καλλιέργεια κτηνοτροφικών φυτών και βόσκηση και επομένως ορθολογικής αξιοποίησης της γης του σταθμού.
Σύμφωνα με τη συγκεκριμένη μελέτη διατυπώνονται επακριβώς τα σημεία στα οποία θα γίνει η μετεγκατάσταση της σχολής με την υλοποίηση των απαραίτητων υποδομών, σε χώρο που θα έχει τις προοπτικές για τη νομιμοποίησή του, αλλά και την εξασφάλιση της άδειας λειτουργίας, ενώ παράλληλα εκτός από τις εγκαταστάσεις για τα ζώα, τον σταβλισμό τους και τα ειδικά εργαστήρια προβλέπεται και ξενώνας κατοικιών, αφού ο στόχος της διασύνδεσης του πρωτογενούς τομέα με τον τουρισμό, βρίσκεται στις πρώτες προτεραιότητες της Περιφέρειας Κρήτης.
Η εκμετάλλευση και η ανάδειξη του χώρου θα συμβάλλει ευρύτερα στην ενίσχυση του πρωτογενή τομέα αλλά και του τουρισμού, στην αξιοποίηση του ιστορικού και θρησκευτικού πλούτου παράλληλα με την παραγωγή πιστοποιημένων προϊόντων κυρίως ζωικού κεφαλαίου.