Το Σάββατο 20 Ιανουαρίου έγινε η κοπή της πίτας του Πολιτιστικού Συλλόγου της Μύρθιου Ρεθύμνου μέσα στην κατάμεστη αίθουσα του Πολιτιστικού Κέντρου του χωριού.
Παρευρέθησαν οι ιερείς Στέφανος Γρηγοράς, Μανώλης Καραγιώργης, χωριανοί και φίλοι που άκουσαν με ιδιαίτερη προσοχή εκκλησιαστικούς ύμνους και κάλαντα από όλη την Ελλάδα.
Επίσης μοίρασαν δώρα στα παιδιά από τον Αγ. Βασίλη και παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση «Όταν ο Αύγουστος» που παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία οι κάτοικοι του χωριού και που έδωσε μια ιδιαίτερη νότα στη βραδιά.
Η εκδήλωση έκλεισε με καλό φαγητό, κρασί, τραγούδι και πολλές ευχές.
Πολιτιστικός Σύλλογος Μύρθιου