«Πλημμύρισε» κρητικές μουσικές μελωδίες χθες η Παλιά Πόλη του Ρεθύμνου, όπου αναβίωσε το έθιμο της καντάδας. Παρά τη βροχή μικροί και μεγάλοι κανταδόροι με λαούτα, λύρες και μαντολίνα μάγεψαν μουσικά επαγγελματίες και περαστικούς που σιγοτραγούδησαν μαζί τους, ταξιδεύοντας στην κρητική παράδοση σεργιανίζοντας στα σοκάκια του ιστορικού κέντρου.
Ξεκινώντας από την πλατεία του Αγνώστου Στρατιώτη, φορώντας τις παραδοσιακές κρητικές στολές οι κανταδόροι παρέσυραν τους παρευρισκόμενους σε κρητικές μελωδίες. Τραγούδησαν μαντινάδες και ριζίτικα και παρά τα τερτίπια του καιρού, έδειχναν απτόητοι και διασκέδαζαν αναβιώνοντας την καντάδα και «ζεσταίνοντας» τους επαγγελματίες της τοπικής αγοράς, οι οποίοι υποδέχτηκαν με χαμόγελο και χειροκρότημα την ευχάριστη αυτή μουσική νότα.
Στην χθεσινή καντάδα συμμετείχαν οι σύλλογοι: Λύκειο Ελληνίδων Ρεθύμνου, Όμιλος Βρακοφόρων, Ερωφίλη, Αρκάδι, Ρίζες της Κρήτης, Μουσικό Εργαστήρι, Ψηλορείτης, Ντελίνα και ο Σύλλογος Κρητών Στιχουργών «Μιχάλης Καυκαλάς». Την επιμέλεια της καντάδας είχε ο Κώστας Κουτελιδάκης, που μαζί με τους μικρούς και όχι μόνο μαθητές τους έδιναν το σύνθημα της παράδοσης.
Σήμερα στις 9:00 το βράδυ θα πραγματοποιηθεί στην κεντρική λεωφόρο Κουντουριώτη η καθιερωμένη νυχτερινή παρέλαση με αφετηρία το ξενοδοχείο «Ελίνα». Ο βασιλιάς καρνάβαλος με το άρμα του και τους προπομπούς του θα φτάσει έξω από το Δημαρχείο όπου θα τα «ψάλλει» στο πρώτο πολίτη της πόλης για τα κακώς κείμενα. Στη συνέχεια η παρέλαση θα καταλήξει στην πλατεία Μικρασιατών, όπου οι καρναβαλιστές έχουν ετοιμάσει ένα μεγάλο πάρτι με αποκριάτικο ξεφάντωμα.
Οι 13.000 καρναβαλιστές χωρισμένοι σε 44 ομάδες με 33 άρματα, έχουν δώσει ραντεβού στις 2:00 το μεσημέρι της Κυριακής στον κόμβο Θεοτοκοπούλου, καθώς το σημείο αυτό θα είναι η αφετηρία της μεγάλης παρέλασης που θα πραγματοποιηθεί στην κεντρική λεωφόρο Κουντουριώτη. Παρουσιαστές του καρναβαλιού θα είναι ο Στάθης Παναγιωτόπουλος από την εκπομπή «Ράδιο Άρβυλα» και ο Μιχάλης Λεάνης διευθυντής προγράμματος του Ραδιοφωνικού Σταθμού Νοva sport fm 94,6.
Οι καρναβαλιστές γεμάτοι κέφι είναι αποφασισμένοι να ξεφαντώσουν μέχρι τέλους και να παρασύρουν μαζί τους όλους τους επισκέπτες σε ένα ξέφρενο γλέντι.
Στις 7:30 το απόγευμα έχει προγραμματιστεί η καύση του Βασιλιά Καρνάβαλου στην παραλία του Ρεθύμνου και μετά ακολουθεί συναυλία από το Μύρωνα Στρατή.
Προπομπός:
STELLE ROSSE-κόκκινες
μαζορέτες της Κέρκυρας.
«ΑΚΡΟΒΑΤΕΣ» ομάδα ενόργανης
γυμναστικής Ο.Κ.Α. Αρκάδι
Σημαιοφόροι από το
Γκούμπιο Ιταλίας-Sbandieratori Gubbio,
μαζορέτες από τη Σχολή Ελάνας Παναρετάκη.
Πληρώματα Θέματα
1 ΝΑΤΑ ΚΕΦΑΤΑ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΟ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ
2 ΑΜΕΛΕΤΗΤΟΙ LIKE A…THRILLER
3 ΑΝΕΜΟΜΥΑΛΟΙ ΟΙ ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΩΝ ΒΑΡΒΑΤΩΝ
4 ΔΑΚΤΥΛΟΔΕΙΧΤΟΥΜΕΝΟΙ ΟΙ ΚΟΜΗ…ΤΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
5 ΜΑΧΜΟΥΡΛΗΔΕΣ ΠΟΛΥΣ ΝΤΟΡΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ
6 ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΠΛΑΣΜΕΝΟΙ… ΣΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΚΑΜΜΕΝΟΙ
7 OUTSIDERS HANSEL and GRETEL
8 ΜΠΟΥΜΠΟΥΝΕΣ ΓΕΡΜΑΝΟΤΣΟΛΙΑΔΕΣ
9 ΓΚΑΖΑΝΟΒΕΣ ICE AGE ep.69 ΠΑΓΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ
10 ΕΚΑΤΣ’ Η ΚΟΥΤΣΗ ΚΑΤΣΙΚΑ 20 YEARS CHEEZZZ
11 ΣΚΑΡΑΒΑΙΟΙ COCKTAIL PARTY
12 ΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΡΟΔΑ… ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΕΠΟΧΗΣ..
13 ΕΜΕΙΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ 300.. ΣΚΥΛΙΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗ…ΜΙΑΣ
14 ΠΟΥΡΟΠΙΠΙΝΙΑ Ο ΣΟΥΠΕΡΜΑΝ ΤΣΗ ΚΡΗΤΗΣ
15 ΦΕΥ…ΓΑΤΟΙ ΠΑΡΤΟ ΑΛΛΙΩΣ… ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!
16 ΦΛΟΥ IL ΠΟΥΤΣΙΝΟ PIO-«ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΤΣΙΟΥ»
17 ΑΡΓΟΣΧΟΛΟΙ ΑΣΕ ΜΑΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ
18 ΑΡΚΑΛΟΙ ΤΑ ΦΑΓΑΝ ΜΕ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΑΛΙΑ…
19 ΡΟΔΟΛΙΝΟΙ ΞΕ..ΚΟΥΝΑ ΠΑΜΕ CUBA..
20 Φ.Ε.Κ. ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΠΤΥΧΙΟ Η …ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΜΥΘΟΣ
21 ALLADALLON ΜΑΓΙΑΣ-ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
22 ΤΖΙΤΖΙΚΟΤΡΙΧHΔΕΣ EINAI BA..ΤΡΕΛΟΙ AYTOI OI ΤΖΙΤΖΙΚΟΤΡΙΧΗΔΕΣ
23 ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΓΡΑΨ’ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ!!!
24 ΠΕΡΙΗΓΗΤΕΣ CLUB PIAZZA DI CASANOVA
25 ΡΑΚΟΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΑΙΜΟΒΟΡΙΚΑ
26 ΚΙΤΡΑ ΜΠΑΝΙΣΤΙΡ ΝΤΟΥΛΑΠ-ΧΙΛΙΕΣ KAI ΜΙΑ ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!
27 ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΙ ΒΡΩΜΑΕΙ..
28 ΤΑ ΠΑΡΤΑΛΙΑ Ο ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΠΟΤΗΣ ΞΕΒΡΩΜΙΖΕΙ ΤΗΝ BOHAM CITY
29 (ΑΝΤΙ)ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ CLUB ΠΟΥ ΠΑΕΙ Ο POPEYE…;;
30 CARNIVALOI TOY STORY… ΚΑΙ ΜΕΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!
31 ΣΟΥΡΓΕΛΑ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕΣ
32 ALTER EGO ΦΙΛΑ ΤΟ ΒΑΤΡΑΧΟ ΜΟΥ
33 ΓΙΑΡΕΜΗΔΕΣ CLUB ΧΟΥΦΤΕ(Λ) ΤΑ ΜΠΑΛΑΚΙΑ ΜΑΣ
34 ΓΚΟΥΣΓΚΟΥΝΗΔΕΣ THE GANGSTERS ΟΞΩ ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ!
35 ΑΝΙΧΝΕΥΤΕΣ ΤΑ ΚΑΝΑΜΕ ΣΑΛΑΤΑ…….ΚΑΙΣΑΡΑ
36 ΙΧΝΗΛΑΤΕΣ BARBIE IN A… CARNIVAL WORLD
37 ΠΥΡΟΒΟΛΗΜΕΝΟΙ ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
38 ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΜΕΛΙΤΣΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΜΕΛΙΣΣΟΧΩΝΟΙ
39 ΑΓΓΟΥΡΟΞΥΠΝΗΜΕΝΟΙ ΟΙ ΑΓΓΟΥΡΟΞΥΠΝΗΜΕΝΟΙ… ΞΥΠΝΗΣΑΝ
40 PANTAYA V.I.P. ΠΤΕΡΥΓΑ
41 ΑΛΛΑΔΑΝΑΡΗΔΕΣ ΣΑΡΛΑΤΑΝΟΙ ΚΡΟΙΣΟΙ ΣΑΡΛΩ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ
42 ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΟΙ ΜΕ ΠΟΝΗΡΙΑ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΕΛΛΑΣ ΤΗ ΝΙΚΗ ΚΡΑΤΑΣ…
43 ΤΑ ΦΟΙΝΙΚΟΠΟΥΛΑ ΑΛΚΟΟΛΙΚΕΣ ΟΙ ΝΥΚΤΕΣ ΜΑΚΡΙΑ ΣΟΥ
44 OLOI VITSIOZOI DIKTATORES ME VITSIA
Ενδιαφέρουσες συμβουλές δίδει η Διοικούσα Επιτροπή του Περιφερειακού Τμήματος Ρεθύμνου του Συλλόγου Διπλωματούχων Μηχανολόγων-Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, σχετικά με τη χρήση των αποκριάτικων σπρέι. Σε σχετική ανακοίνωσή τους μεταξύ άλλων αναφέρουν: «Με ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να γίνεται η χρήση των αποκριάτικων αφρών κατά τη διάρκεια των διαφόρων εκδηλώσεων. Μην ξεχνάμε ότι αποτελούν δοχεία υπό πίεση και τα προωθητικά αέρια που περιέχουν οι αφροί είναι εύφλεκτα και επικίνδυνα. Η χρήση των αερολυμάτων-αεροζολών (spray), αν και αποτελεί ένα συνηθισμένο αποκριάτικο παιχνίδι, ωστόσο, σύμφωνα, με απόφαση του Γ.Χ.Κ. (Υ.Α.640/2007, ΦΕΚ 224 -14/02/08) η μη επαγγελματική χρήση τους είναι απαγορευμένη.
Αποκριάτικα σπρέι (αφρού ή χιονιού), που φέρουν την ένδειξη «Μόνο για επαγγελματική χρήση», δεν πρέπει να αγοράζονται, από το ευρύ καταναλωτικό κοινό και δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται, για ψυχαγωγικούς ή διακοσμητικούς σκοπούς, από μη επαγγελματίες και κυρίως, από παιδιά, επειδή παρουσιάζουν μεγάλη επικινδυνότητα (όπως π.χ. ευφλεκτότητα) και πρέπει να τυγχάνουν ανάλογης χρήσης, από επαγγελματίες. Όσοι σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν τέτοια προϊόντα πρέπει να διαβάζουν τις ετικέτες τους. Για το λόγο αυτό πρέπει να φέρουν ενδείξεις και τις τυχόν οδηγίες ασφαλούς χρήσης και προφύλαξης, στην ελληνική γλώσσα καθώς και τα στοιχεία του υπευθύνου διάθεσης, στην αγορά.
Επισημαίνεται ιδιαίτερα:
-Να μην ψεκάζουμε απευθείας, στο πρόσωπο και στα μάτια, προκειμένου να αποφευχθούν πιθανές βλάβες, στην υγεία μας. Αν έρθει σε επαφή με τα μάτια ξεπλύνετε με άφθονο νερό
-Επειδή τα συγκεκριμένα προϊόντα ενδέχεται να περιέχουν εύφλεκτες ουσίες, να αποφεύγουμε να ψεκάζουμε, στην κατεύθυνση της φλόγας ή σε πυρακτωμένο σώμα.
-Να μην καπνίζουμε, συγχρόνως, με τη χρήση του προϊόντος.
-Να τα διατηρούμε, μακριά από παιδιά μικρής ηλικίας.
-Να τα χρησιμοποιούμε, κατά προτίμηση, σε ανοικτούς και καλά αεριζόμενους χώρους.
-Μην αναπνέετε αέρια, καπνούς και νεφελώματα. Επί καταπόσεως τηλεφωνήστε αμέσως στο Κέντρο Δηλητηριάσεων τηλ. 2107793777
-Σε περίπτωση ατυχήματος ή αν αισθανθείτε αδιαθεσία, ζητείστε αμέσως ιατρική βοήθεια.
Να σημειωθεί ότι τα προωθητικά αέρια που περιέχονται στα σπρέι δεν είναι ακίνδυνα, είναι εξαιρετικά εύφλεκτα και κρύβουν πολλούς κινδύνους για το περιβάλλον.
Επίσης να σημειωθεί ότι οι αποκριάτικες στολές είναι περισσότερο εύφλεκτες, από τα συνηθισμένα ρούχα. Για το λόγο αυτό, στους χώρους, που γίνονται αποκριάτικα πάρτι, δεν πρέπει να υπάρχουν εστίες φωτιάς (τζάκια, κεριά, τσιγάρα αναμμένα) και επίσης πρέπει να υπάρχουν πυροσβεστικά μέσα.
Ιδιαίτερα για τις αποκριάτικες στολές των παιδιών, πρέπει να τηρούνται όλες τις προδιαγραφές ασφαλείας, που ισχύουν για τα παιδικά ρούχα, ανάλογα της ηλικίας τους.
Τέλος επειδή τα υλικά των αρμάτων συχνά είναι ιδιαίτερα εύφλεκτα, φροντίστε, ώστε να υπάρχουν πάνω σε κάθε άρμα 2 φορητοί πυροσβεστήρες σκόνης 8 λίτρων και 2 βαριές μάλλινες κουβέρτες ή 2 πυρίμαχες κουβέρτες.
Γι’ αυτό, λοιπόν, ας γιορτάσουμε πολιτισμένα με τις διάφορες πρωτότυπες αμφιέσεις, το χαρτοπόλεμο, τις σερπαντίνες, με τα πλούσια ήθη και έθιμα του τόπου μας και πάνω απ’ όλα με τα καλόγουστα -και όχι βλαβερά για την υγεία- αστεία».