Η Περιφέρεια Κρήτης, ο Δήμος Ηρακλείου και ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου συνδιοργανώνουν διημερίδα με θέμα «Κρήτη, Αθλητικός Προορισμός. Δυνατότητες-προοπτικές τουριστικής ανάπτυξης».
Η διημερίδα θα πραγματοποιηθεί στις 22 και 23 Ιανουαρίου 2016 στο ξενοδοχείο «GALAXY» στο Ηράκλειο με ώρα έναρξης στις 17:00. Σύμφωνα με το πρόγραμμα χαιρετισμό στην ημερίδα θα απευθύνουν ο περιφερειάρχης Κρήτης, Σταύρος Αρναουτάκης, η αναπληρώτρια υπουργός Τουρισμού Έλενα Κουντουρά, ο υφυπουργός Αθλητισμού και Πολιτισμού Σταύρος Κοντονής, ο δήμαρχος Ηρακλείου Βασίλης Λαμπρινός και ο πρόεδρος Πανελλήνιου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου Σωτήρης Τριανταφύλλου.
Μεταξύ των θεμάτων που θα συζητηθούν είναι οι μορφές και οι προοπτικές ανάπτυξης του αθλητικού τουρισμού καθώς και η αμφίδρομη σχέση αθλητισμού και τουρισμού ανάμεσα σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.