Του ΠΑΝΙΚΟΥ ΧΑΤΖΗΚΑΚΟΥ
Μέσα στη Μεσόγειο Θάλασσα αντρίκια, όρθια, στητή, λεβέντισσα αιώνες τώρα και αιώνες ασάλευτη, μένει η Κρήτη. Το μεγαλύτερο, ιστορικότερο και πλουσιότερο νησί της Ελλάδος και ένα από τα δημοφιλέστερα τουριστικά θέρετρα της περιοχής.
Στο βορρά, το νερό ενώνει με την Μητέρα Πατρίδα, στο νότο την φέρνει προς την Αφρική, η Ανατολή την δένει με την Ασία και όπου κι όπως γέρνει ο ήλιος αγκαλιάζεται η Κρήτη από την άλλη Ευρώπη. Οι φυσικές της ομορφιές, τα πάλλευκα απροσπέλαστα χιονόσκεπα και βραχομπηγμένα βουνά, οι απέραντες ακρογιαλιές με τις απαλές αμμουδερές επιφάνειες και τις άλλες όπου τ’ αγριομυτερομαχαίρατα βράχια, ολόρθα μαύρα θεριά, φυτρώνουν στο αφρισμένο κύμα κι ακόμη όποιοι και όπου και αν βρίσκονται κάμποι με μύρια όσα χρώματα βλάστησης και μυρουδιές περίσσιες. Η Κρήτη είναι μια περιούσια γη περιούσιων ανθρώπων, όπου μεγάλος γίνεται ο μικρός, ο νάνος γίγαντας, ίσως γιατί το αίμα -το αίμα που τόσες, τώρα χιλιάδες χρόνια- ποτίζουν τη γη τους οι Κρητικοί, να γέννησε κι ανάθρεψε και άντρωσε αυτά τη δίψα της λευτεριάς, που δεν γνωρίζει όριο άλλο από το απέραντο του άπιαστου ουρανού.
Η Μάχη της Κρήτης που έγινε σύμβολο ηρωισμού και ανδρείας άρχισε στις 20 Μαΐου 1941 και δεν τελείωσε ποτέ, όσο συνεχίζεται ο Β’ Παγκόσμιος Πόλεμος. Τυπικά, μετά από ένα δεκαήμερο επικών αγώνων, οι Γερμανοί επέτυχαν να κυριεύσουν την Μεγαλόνησο. «Τυπικά», διότι ουσιαστικά ο πόλεμος των Κρητών δεν διεκόπη ούτε επί στιγμή, αφού τεράστιες, μεγάλες ή και μικρές ομάδες Κρητών συνέχισαν τον πόλεμο μεταφέροντάς τον από τις πόλεις και τις πεδιάδες στις ράχες των βουνών.
Ο Μεγάλος Κρητικός συγγραφέας και διανοητής Νίκος Καζαντζάκης γράφει: «Υπάρχει κάποια φλόγα στη Κρήτη, ας τη πούμε ψυχή, κάτι πιο δυνατό από τη ζωή κι από το θάνατο. Υπάρχει η περηφάνια, το πείσμα, η παλικαριά και μαζί τους κάτι άλλο, ανείπωτο και αστάθμητο που σε κάνει να χαίρεσαι και συνάμα να τρομάζεις που είσαι άνθρωπος».
Στη μακρόχρονη ιστορία της, η Κρήτη ως εκ της θέσεώς της έγινε στόχαστρο των Αράβων, Ενετών και Τούρκων με φυσικό επακόλουθο οι τρεις μεγαλύτερες πόλεις της να έχουν την αρχιτεκτονική επιρροή τους και τους τρεις αυτούς πολιτισμούς.
Διοικητικά η Μεγαλόνησος διαιρείται σε τέσσερις Νομούς: του Ηρακλείου με πρωτεύουσα την πόλη του Ηρακλείου, των Χανίων με πρωτεύουσα την πόλη των Χανίων, του Ρεθύμνου με πρωτεύουσα την πόλη του Ρεθύμνου και του Λασιθίου με πρωτεύουσα τον Άγιο Νικόλαο. Πρωτεύουσα όλης της Κρήτης είναι το Ηράκλειο που μαζί με τα προάστιά του έχει περίπου 250.000 κατοίκους.
Η τουριστική και η οικονομική της ανάπτυξη γενικότερα άρχισε τη δεκαετία του 1970. Βελτιώθηκε σημαντικά το οδικό της δίκτυο, οι ατμοπλοϊκές και αεροπορικές συγκοινωνίες, δημιουργήθηκαν εργοστάσια και βιοτεχνίες, αναπτύχθηκαν οι καλλιέργειες, η γεωργία και κτηνοτροφία και το 1980 ιδρύθηκε το Πανεπιστήμιο Κρήτης με έδρα το Ρέθυμνο που θεωρείται στη Κρήτη σαν η πόλη των Γραμμάτων. Το 1973 δημιουργήθηκαν οι πρώτες μεγάλες τουριστικές και ξενοδοχειακές μονάδες στον Άγιο Νικόλαο, στην Ελούντα, την Χερσόνησο, τα Μάλια και το Ρέθυμνο. Η σύνδεση της Μεγαλονήσου με απ’ ευθείας πτήσεις από τα μεγαλύτερα Ευρωπαϊκά αεροδρόμια από το 1975, που συνέπεσε με την Τουρκική εισβολή του Αττίλα στην Κύπρο, που βοήθησε πολύ τουριστικά την Κρήτη. Η πρόοδος υπήρξε ραγδαία και σε μία πενταετία απέκτησε ικανοποιητικό ξενοδοχειακό δυναμικό. Σήμερα η Κρήτη συγκεντρώνει περίπου 3 εκατομμύρια ξένων και Ελλήνων παραθεριστών. Λόγω της μορφολογίας του εδάφους της, τις ποικίλες εναλλαγές τοπίου, την πλούσια βλάστησή της και τους αρχαιολογικούς της χώρους, τα τουριστικά της αξιοθέατα, τους ορμίσκους και τα φαράγγια της, τις λίμνες και τα πλούσια νερά της, τις παλιές εκκλησίες και τα μοναστήρια της, τους συνεδριακούς της χώρους, τις απέραντες και δαντελλωτές ακρογιαλιές και τη πατροπαράδοτη Κρητική φιλοξενία έγινε πόλος έλξης εκατομμυρίων παραθεριστών που ο αριθμός τους ετήσια αυξάνει.
Όλοι οι Νομοί της Κρήτης ανεπτύχθησαν τουριστικά, διαθέτει δε υπερσύγχρονες ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις που μπορούν να ικανοποιήσουν ακόμα και τον πιο απαιτητικό επισκέπτη.
Πρέπει να σημειωθεί ότι έχουν δημιουργηθεί σ’ όλη τη Μεγαλόνησο διάφοροι οικισμοί που δημιουργήθηκαν για χάρη ξένων επενδυτών, Πολλοί από τους οποίους κατοικούνται μόνο από αλλοδαπούς.
Η Κρήτη θεωρείται ένας από τους καλύτερους και εκλεκτότερους τουριστικούς προορισμούς της Ευρώπης.
Την τελευταία πενταετία χάρις στις απ’ ευθείας πτήσεις των Κυπριακών Αεροπορικών Γραμμών, της Ryanair και επίσης τσάρτερ από Λάρνακα και Πάφο προς Ηράκλειο και Χανιά δημιουργήθηκε μια αξιόλογη επιβατική κίνηση και χιλιάδες Κυπρίων επισκέπτονται την Κρήτη κατά την περίοδο από Απρίλη μέχρι Οκτωβρίου. Τα ξενοδοχεία της Κρήτης προσφέρουν ειδικές τιμές σε Κυπρίους και σε συνδυασμό με τους φτηνούς αεροπορικούς ναύλους και το κόστος ζωής στην Κρήτη τα πακέτα διακοπών στη Μεγαλόνησο συμπεριλαμβανομένων και των εκτός ξενοδοχείων καταναλώσεων είναι σχετικά χαμηλό, είναι δε συμφερότερο για τους Κυπρίους να διέρχονται τις διακοπές τους στην Κρήτη παρά στη Κύπρο ή σε άλλο Ελληνικό νησί. Επί πλέον πρέπει να τονιστεί ότι Κύπριοι και Κρητικοί συνδέονται από χρόνια με φιλία και έχουν πολλά χαρακτηριστικά και κοινούς εθνικούς αγώνες.
Όλοι οι νομοί της Κρήτης διαθέτουν θαυμάσια ξενοδοχεία και τουριστικά καταλύματα, πρώτης τάξεως εστιατόρια, ταβέρνες, καφέ, μπαρ με τιμές πολύ λογικές και προσιτές, τουριστικά καταστήματα, κέντρα ψυχαγωγίας, καλό οδικό δίκτυο και καλές συγκοινωνίες. Το κλίμα είναι εύκρατο και ξηρό με ελάχιστη υγρασία, έχουν ετήσια ηλιοφάνεια γύρω στο 70% και η θερμοκρασία ακόμα και κατά τους μήνες Ιούλη και Αύγουστο δεν ξεπερνά τους 35ο Κελσίου. Κατά τους χειμερινούς μήνες -ιδιαίτερα στο Ρέθυμνο- οι βροχές είναι ελάχιστες -ουδέποτε χιονίζει- με χαμηλότερη θερμοκρασία τον Δεκέμβριο, Γενάρη και Φλεβάρη τους 13ο Κελσίου. Τον Νοέμβρη και Μάρτη οι θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλότερες (18ο – 22ο Κελσίου). Το ιδανικότερο και πλέον κατάλληλο μέρος για να μπορέσετε να εξερευνήσετε την Κρήτη είναι το γραφικότατο Ρέθυμνο που είναι ο ιδεωδέστερος τόπος για θερινές και χειμερινές διακοπές, για τις τέσσερις εποχές του χρόνου. Εκτός του γεγονότος ότι ευρίσκεται στο κέντρο της Κρήτης κι από εδώ υπάρχουν όλες οι δυνατότητες των εξορμήσεών σας προς Ηράκλειο – Χανιά – Ιερά Μονή Πρέβελη – Σπήλι – Πλακιά – Αγία Γαλήνη – Παλιόχωρα – Ανώγεια – Ζωνιανά – Φαράγγια Κοτσιφού και Κουρταλιώτικο – Γόρτυνα – Φαιστός – Μάταλα, σε πολύ κοντινές αποστάσεις βρίσκονται τα τουριστικά θέρετρα, τα αξιοθέατα και οι ορμίσκοι Μπαλί – Πάνορμο – Γιωργιούπολη – Αγία Πελαγία και οι καταρράκτες της Αργυρούπολης, το σπήλαιο Μελιδονίου και η λίμνη Κουρνά.
Το Ρέθυμνο ή «Ρέθεμνος» για τους Κρητικούς ή αρχαία Ρίθυμνα δεν βρίσκεται μόνο «στο σύνορο της ημεράδας και της αγριάδας» όπως πολύ εύστοχα επεσήμανε ο Μεγάλος Παντελής Πρεβελάκης αλλά και στο μεταίχμιο του παλιού και του νέου. Δύο διαφορετικές πόλεις συνυπάρχουν με το σύγχρονο τμήμα να προσφέρει τις ανέσεις αλλά και τα κουσούρια των περισσότερων ελληνικών πόλεων και το παλιό να μοιάζει κολλημένο σε άλλες ρομαντικές εποχές. Όπως είναι φυσικό η παλιά πόλη με τα γραφικά σοκάκια, τα Βενετσιάνικα αρχοντικά και τα οθωμανικά σημάδια, κεντρίζει το ενδιαφέρον, αλλά κυρίως την καρδιά των χιλιάδων επισκεπτών.
Το ενετικό λιμάνι του Ρεθύμνου δεν μπορεί να συγκριθεί σε μεγαλοπρέπεια με το αντίστοιχο των Χανίων, είναι όμως περισσότερο γραφικό. Αποτελεί ιδανικό σημείο για να ξεκινήσετε ή να ολοκληρώσετε την περιπλάνησή σας, στη παλιά πόλη του Ρεθύμνου, καθώς βρίσκεται στην μια άκρη της. Ενδεχομένως να κάνετε και τα δύο, να ξεκινήσετε από εδώ το πρωί και να επιστρέψετε το βράδυ. Ανάλογα με την ώρα της ημέρας το λιμάνι μεταμορφώνεται, τα χρώματα αλλάζουν, το ίδιο και η ατμόσφαιρά του.
Ακριβώς πίσω από το λιμάνι αρχίζει ο πανέμορφος λαβύρινθος της παλιάς πόλης. Είναι ένας λαβύρινθος στον οποίο δεν θα αναζητήσετε κανένα μίτο, γιατί απλούστατα δεν θα θέλατε να βγείτε, ειδικά κατά τους θερινούς μήνες όταν απαγορεύεται η διέλευση των τροχοφόρων και παραδίδεται στην «εξουσία» των πεζών. Οι αυλές μοσχοβολούν αγιόκλημα και γιασεμί ενώ οι πατροπαράδοτες Κρητικές συνταγές μαγειρεύονται στις κουζίνες.
Πολλά από τα παλιά σπίτια έχουν μεταμορφωθεί σε ατμοσφαιρικούς ξενώνες, εστιατόρια, ταβέρνες, καφέ και μπαράκια. Κάπου εκεί δίπλα παλιοί μάστορες επιμένουν να εξασκούν «ξεχασμένα» επαγγέλματα. (Κρητικά στιβάνια – μπότες, λύρες – οργανοποιείο, χειροποίητο φύλλο και κανταΐφι κ.α).
Η αρχιτεκτονική εικόνα της παλιάς πόλης είναι ανάμεικτη, καθώς συνυπάρχουν απλά λαϊκά σπίτια, κάποια λιγοστά νεοκλασικά, αρκετά οθωμανικά στοιχεία και κυρίως βενετσιάνικα αρχοντικά. Είναι αδιάψευστοι μάρτυρες της βαθειάς επίδρασης που άσκησε στην μεγαλόνησο η ενετική παρουσία για τέσσερις αιώνες και όχι μόνο στην αρχιτεκτονική. Πέρα από τις ιδιωτικές κατοικίες η Βενετσιάνική σφραγίδα είναι εμφανής και σε αρκετά δημόσια κτίρια (καθολικός ναός Αγίου Φραγκίσκου, ναός της Κυρίας των Αγγέλων – Μικρή Παναγία, η περίφημη Λότζια που εντυπωσιάζει με τις διαδοχικές αψίδες, κρήνες κ.α.).
Ίσως λιγότερο εμφανή και εντυπωσιακά, αλλά εξίσου σημαντικά για τον ιδιαίτερο χαρακτήρα της παλιάς πόλης, είναι τα οθωμανικά σημάδια, κυρίως τα τζαμιά της. Πολύ κοντά στο Νερατζέ Τζαμί βρίσκεται και Λαογραφικό Μουσείο, ένα από τα πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα της πόλης.
Πολύ ιδιαίτερο είναι το Παλαιοντολογικό Μουσείο που στεγάζεται στο χώρο του Βελή Πασά τζαμιού και αποτελεί παράρτημα του Μουσείου Γουλανδρή. Ακριβώς απέναντι από την κεντρική, ανατολική πύλη της Φορτέτζας βρίσκεται το Αρχαιολογικό Μουσείο που στεγάζεται σε ένα μεγάλο πέτρινο κτίριο της Τουρκοκρατίας που φιλοξενούσε τις φυλακές της πόλης. Σήμερα από την Φορτέτζα των Ενετών διατηρούνται σε καλή κατάσταση σχεδόν όλα τα εξωτερικά τείχη και αρκετά κτίρια στο εσωτερικό της. Ύστερα από την τόση περιπλάνηση στα δαιδαλώδη στενά της παλιάς πόλης, ύστερα από τόσα βενετσιάνικα αρχοντικά, μουσουλμανικά τεμένη και μουσεία, ύστερα από τόσο περπάτημα στην Φορτέτζα έρχεται και η ώρα της διασκέδασης. Το Ρέθυμνο θα σας αποζημιώσει προσφέροντας μεγάλη γκάμα επιλογών. Είναι μια δραστήρια πόλη που δεν χάνει ίχνος της ζωντάνιας της όταν πέσει η νύχτα. Η παρουσία οκτώ χιλιάδων φοιτητών την κρατάει ξάγρυπνη ακόμα και τις νύκτες του χειμώνα, όταν οι περισσότερες επαρχιακές πόλεις της Ελλάδας «ερημώνουν».
Πολύ κοντά στο γραφικότατο λιμάνι με τα κάπως «τουριστικά μαγαζιά», πάνω από την παραλιακή οδό Κεφαλογιάννηδων, βρίσκεται η πλατεία Πλαστήρα γνωστή και ως «πασαρέλα», στην οποία «στοιχίζονται» μια σειρά από μοδάτα καφέ/μπαράκια, αλλά και παραδοσιακά ταβερνάκια. Άλλη δημοφιλής πλατεία είναι η πλατεία Πετυχάκη, γνωστή και ως «Πλάτανος». Όμως αυτοί που πραγματικά ξέρουν, συνωστίζονται στα ρακάδικα της οδού Βερνάρδου, γιατί τίποτε δεν ταιριάζει περισσότερο στην Ρεθεμνιώτικη νύκτα από τη ρακή και τους καλούς Κρητικούς μεζέδες.
Τώρα που γνωρίσατε αρκετά καλά τη μαγευτική και πανέμορφη Κρήτη που τόσα πολλά αξιοθέατα διαθέτει και σας προσφέρει διακοπές ποιότητας με τόσες πολλές επιλογές και προσιτές τιμές.
Τώρα που ξεναγηθήκατε στο γραφικότατο και ιστορικό Ρέθυμνο με τις απέραντες και μοναδικές αμμουδιές, την εξαιρετική ποιότητα του ξενοδοχειακού δυναμικού του και της πρώτης τάξεως προσφοράς υπηρεσιών του προσωπικού του, την πατροπαράδοτη Κρητική φιλοξενία.
Προγραμματίστε τις επόμενες θερινές ή χειμερινές διακοπές σας στην Κρήτη και στο Ρέθυμνο. Πραγματικά Θα τις απολαύσετε και θα σας μείνουν αξέχαστες. Όσοι πάλι ενδιαφέρονται για κυνήγι ο Νομός Ρεθύμνου λόγω της μορφολογίας του εδάφους του θεωρείται ιδανικός και για τον σκοπό αυτό.
Επιπλέον αυτό σας το εγγυάται η οικογένεια του Κύπριου Πανίκου Χατζηκακού που δραστηριοποιείται τουριστικά και ξενοδοχειακά στην Κρήτη και στην Κύπρο διαθέτοντας στο Ρέθυμνο την αλυσίδα ξενοδοχείων «ΛΕΥΚΟΝΙΚΟ» και τον Τουριστικό Οργανισμό «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» και στη Λεμεσό το τουριστικό γραφείο Η.Τ.S. (Hadjikakou Travel Services) που διευθύνει ο Σωτήρης Χατζηκακού με εξαιρετική επιτυχία και οργανώνει εκδρομές στην Κρήτη όλο το χρόνο. Με τη μακρόχρονη εμπειρία που διαθέτουν τα μέλη της οικογένεια Χατζηκακού στα ξενοδοχεία και τον τουρισμό προσφέρουν υπηρεσίες υψηλής ποιότητας, φιλοξενία και ζεστασιά στους Κύπριους συμπατριώτες τους, τους δικούς τους ανθρώπους.
Υπολογίζεται ότι από το 1975 επισκέφθηκαν την Κρήτη πάνω από 90.000 Ελληνοκύπριοι, πολλοί δε από αυτούς 5-7 φορές. Όλοι ομιλούν με θαυμασμό για τα τουριστικά της θέλγητρα και τη χαρακτηρίζουν ως ένα τουριστικό παράδεισο.
Υ.Γ. Το παρόν θα δημοσιευθεί σε πολλές εφημερίες της Κύπρου.
– Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι.