Το έργο, που είναι ένα πλήρες αφιέρωμα στους γυναικείους συνεταιρισμούς όλης της Κρήτης έγινε αφορμή να ακουστούν πολλές προτάσεις για την προώθηση των παραδοσιακών μας προϊόντων αλλά και προτάσεις για τον τρόπο προβολής της προσφοράς των γυναικών, που διαιωνίζουν τη βαριά κληρονομία με την ακοπίαστη εργασία τους.Όπως τόνισε η διευθύντρια του Ιδρύματος Χρόνιων Παθήσεων Χανίων, Αμαλία Μπασιά, που ήταν η κεντρική ομιλήτρια της εκδήλωσης: «Θα ήταν πολύ χρήσιμο να δημιουργηθούν μόνιμα εκθετήρια προϊόντων παράγωγης των γυναικείων συνεταιρισμών, σε κεντρικά σημεία, ώστε οι επισκέπτες να μπορούν να έρχονται σε άμεση επαφή με τα παραδοσιακά εδέσματα κι εργόχειρα, χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα η μετάβασή τους στα χωριά».
Η πρόεδρος του γυναικείου συνεταιρισμού «βασιλείων γλυκασμός» και πρόεδρος του δικτύου, Χρυσούλα Δρετάκη, τόνισε την ανάγκη προβολής της σύγχρονης δημιουργικής Κρήτης, ενώ η συγγραφέας μίλησε για το μεγάλο ταξίδι της σε όλη την Κρήτη προκειμένου να καταγραφούν τα 25 χωριά με την ιστορία τους, την πορεία κάθε συνεταιρισμού, τις πατροπαράδοτες συνταγές που για πρώτη φόρα παραχωρούνται στη δημοσιότητα, αλλά και για την «έλλειψη ενδιαφέροντος τόσο φορέων, όσο και ΜΜΕ ως προς την προβολή του έργου, που συνεπάγει την προβολή όλων των γυναικείων συνεταιρισμών και των προϊόντων τους»!
Ο αρχιεπίσκοπος κ.κ. Ειρηναίος, που τίμησε με την παρουσία του την εκδήλωση, τόνισε μεταξύ άλλων πως «Κάθε ποιοτική δουλειά, όπως αυτό το βιβλίο, αποτελεί έργο προσφοράς πολιτισμού και μάλιστα έρχεται να συμπληρώσει την πιο δημιουργική εικόνα της Κρήτης μας, τώρα που εορτάζονται τα 100 χρόνια σύνδεση της μεγαλονήσου με την Ελλάδα».
Η βραδιά έκλεισε με την υπογραφή βιβλίων από τη συγγραφέα στους παρευρισκόμενους.
Έκθεση σκίτσου του Κώστα φάλαγγα
H εικαστική έκθεση σύγχρονου σκίτσου του Κώστα Φάλαγγα, με τίτλο saTYRIkon 2m παρατείνεται έως και τις 10 Αυγούστου. Επιμέλεια: Γιώργος...