Αρχής εξαρχής το έργο του Αρκαδίου, ήταν πολύ δύσκολο απέναντι στην Μεσσαρά για την Β’ φάση του Κυπέλου Ελλάδος βόλεϊ. Οι Ρεθυμνιώτισσες ηττήθηκαν με 1-3 σετ (17-25, 25-22, 13-25, 16-25) και έμειναν εκτός συνέχειας του θεσμού.
Οι νεαρές παίκτριες του Αρκαδίου, όμως, κρατάνε την εμφάνιση, αλλά και τις εμπειρίες από μία αναμέτρηση απέναντι σε μία ομάδα που αγωνίζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία. Ήταν ανταγωνιστικές στη μεγαλύτερη διάρκεια των σετ που έχασαν και φυσικά κρατάνε ως «προίκα» το 25-22 του 2ου σετ.
Τα σετ: 17-25, 25-22, 13-25, 16-25.
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Αντωνάκης): Σμπιράκη, Φραγκιουδάκη, Πάπα, Μπεμπή, Ντεμάι, Βερβερίδη, Κλαψινού, Καραμούζη, Πετρακάκη, Κιαγιά, Βουλουμπασάκη, Παυλάκη (λίμπερο).
ΓΑΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ (Ιωάννου): Χριστοδούλου, Αποστολάκη, Κατερίνη, Νιάνιου, Πωλιουδάκη, Κακοδειπνάκη, Παπαδάκη, Μιχαήλ, Καραμανιτάκη, Λίσλεβαντ – Θαλασσινού (λίμπερο).
Τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα της Β’ φάσης
ΓΥΝΑΙΚΕΣ (1η αγωνιστική)
ΜΑΠΟ Κεραυνός – ΜΕΝΤ 3-1
ΑΟ Σουφλαρίων – ΓΣ Νίκαιας 3-1
ΑΣ BV Αργώ Βόλου – Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 1-3
ΔΑΣ Ωραιοκάστρου – Άρης 0-3 (21-25, 15-25, 14-25)
ΑΟ Ορεστιάδας – ΑΣΑ Έβρος 0-3 (18-25, 18-25, 20-25)
ΑΟ Λαμίας – Ένωση Ελασσόνας 0-3 (24-26, 18-25, 13-25)
ΑΣ Ιωνικός – ΑΟ Τραχώνων 3-1 (25-22, 25-14, 20-25, 25-20)
ΓΣ Κορωπίου – ΓΣΚ Ηρακλής 1-3 (8-25, 26-28, 25-22, 11-25)
ΓΣ Αγ. Αναργύρων – ΑΟ Ποσειδών 3-0 (25-12, 25-13, 25-15)
ΟΚΑ Αρκάδι – ΓΑΣ Μεσσαράς 1-3 (17-25, 25-22, 13-25, 16-25)
ΓΕ Μεσολογγίου – ΦΓΣ Πρέβεζας 3-1
ΕΑ Πατρών – Παναχαϊκή 1-3 (18-25, 25-12, 21-25, 22-25)
ΓΣ Κοζάνης – ΑΣ Γιάννενα 1-3 (18-25, 14-25, 25-16, 23-25)
ΣΑ Πειραματικού – ΑΣ Ελπίς 0-3 (23-25, 15-25, 13-25)
Γαλαξίας – Νέα Γενιά 0-3 (17-25, 15-25, 19-25)
ΕΟΣ – Πήγασος Πολίχνης 3-2 (16-25, 25-20, 21-25, 25-20, 15-12)
Ποσειδών Βέροιας – ΑΣΚ Λαγκαδά 1-3 (25-23, 17-25, 15-25, 17-25)
ΑΝΔΡΕΣ (2η αγωνιστική)
ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας – ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου 0-3 (18-25, 16-25, 22-25)
ΦΣ Λαμίας – ΑΠΣ Φθία 2-3 (25-19, 25-27, 25-22, 21-25, 13-15)
ΑΠΣ Κύζικος – Εθνικός ΟΦΠΦ 3-1 (23-25, 25-17, 25-19, 32-30)
ΕΑ Πατρών – Παναχαϊκή 0-3 (05-25, 17-25, 21-25)
Η κλήρωση για την 3η αγωνιστική των Ανδρών και για την 2η των Γυναικών
Κυριακή 7 Ιανουαρίου
ΑΝΔΡΕΣ
Νικητής ΟΠ Ρεθύμνου/ ΣΦΠ Χανίων – ΓΣ Απόλλων
ΑΟ Ακρίτας – Παναχαϊκή Πετοσφαίριση 2013
ΑΠΣ Κύζικος – Ροδίων Άθλησις
ΑΚ Ζωγράφου – ΑΟΝΣ Μίλων
ΑΟ Αστέρας Νίκαιας – ΑΠΣ Φθία
Νικητής ΓΕ Αλεξανδρούπολης / ΓΣ Ηρακλής – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής
Νικητής ΑΣ Γιάννενα / ΑΣ Μακεδονικός – ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – Πήγασος Πολίχνης
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
ΓΣ Αγίων Αναργύρων – ΑΣ Ιωνικός
Νικητής ΑΕ Γαλατσίου / ΓΣ Πετρούπολης – ΑΣ Παγγεραγωτικός
Νικητής ΑΟ Νέοι Βύρωνος / ΑΟΝ Αργυρούπολης – ΡΣΦΠ Τελχινίς
Νικητής ΑΟ Ένωση Ηλίου / ΑΕ Αμπελοκήπων – Νικητής ΟΦΑ Απολλώνιος / ΑΣΠ Κόρινθος
ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου – ΓΑΣ Μεσσαράς
ΑΟ Σουφλαρίων – ΓΣ Ένωση Ελασσόνας
ΓΕ Μεσολογγίου – ΑΣ Γιάννενα
ΑΣΚ Λαγκαδά – ΑΣ Ελπίς
ΜΑΠΟ Κεραυνός – ΑΣ Άρης
ΕΟ Σταυρούπολης – ΜΑΣ Νέα Γενιά
ΑΣΑ Έβρος – ΣΦΒ Ερμής.