Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκεται ο σχεδιασμός του Αστέρα Ρεθύμνου που «χτίζει» την ομάδα του ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Βέβαια, η ομάδα της Σοχώρας θέλει να διατηρήσει τον βασικό κορμό του ρόστερ και από κει και πέρα να κοιτάξει και για την μεταγραφική της ενίσχυση. Σε αυτό το πλαίσιο, οι «κυανοκίτρινοι» συμφώνησαν για την ανανέωση της συνεργασίας τους με τον Λευτέρη Ψυχουντάκη.
Η «κολόνα» της αμυντικής γραμμής του Αστέρα παραμένει στη θέση της, εξέλιξη που χαροποιεί ιδιαίτερα τον Ηλία Ασπρομάτη. Ο έμπειρος αμυντικός θα παραμείνει κάτοικος Σοχώρας και την ερχόμενη αγωνιστική σεζόν, δίνοντας ποιότητα και κλάση στα μετόπισθεν. Μετά από αυτήν την εξέλιξη, τεχνικό τιμ και διοίκηση θα προχωρήσουν και για τις επόμενες ανανεώσεις έμπειρων και βασικών ποδοσφαιριστών.
Προώθηση και για Σταύρο Βλατάκη
Συνεχίζοντας στην γνωστή φιλοσοφία που έχει για αξιοποίηση των ταλέντων που προέρχονται από τα τμήματα υποδομής της, η ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου ενέταξε στους «κυανοκίτρινους» ξανά έναν παίκτη που κατά την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο έπαιξε με τα χρώματα της ΝΕΑΡ και δη ως αριστερό μπακ-χαφ στην πλειοψηφία των υποχρεώσεών της.
Μετά την ανανέωση της συνεργασίας με τους νεαρούς Κριστιάν Τσακάλη, Ευριπίδη Πετρίδη, Αποστόλη Κλειδή, Γιάννη Μπουρνέλη και Λευτέρη Σπυριδάκη, ένας ακόμη μικρός θα λάβει μέρος στο βασικό στάδιο προετοιμασίας του Αστέρα και θα βρίσκεται στα πλάνα του Ηλία Ασπρομάτη τη νέα σεζόν. Ο λόγος για τον Σταύρο Βλατάκη που βρισκόταν στις βασικές επιλογές του Γιώργου Μπαστάκη στην πρώτη χρονιά της ΝΕΑΡ στην Α’ ΕΠΣΡ, έχοντας μια ολοκληρωμένη σεζόν, με 29 συμμετοχές ως βασικός και μια ως αλλαγή στους 30 αγώνες που έδωσαν οι νεοφώτιστοι.
Πλέον θα μεταπηδήσει στην πρώτη ομάδα του Ομίλου, καθώς υπάρχει η απόφαση, η ΝΕΑΡ να μην μετάσχει σε κάποιο από τα ποδοσφαιρικά πρωταθλήματα του Ρεθύμνου τη νέα σεζόν. Ο γεννημένος στις 13 Ιουνίου 2002, ταλαντούχος μεσοεπιθετικός, που έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στα τμήματα υποδομής του Αστέρα Ρεθύμνου σε ηλικία 6 ετών, την προηγούμενη σεζόν, αγωνίστηκε με τα «κιτρινόμαυρα» του ιστορικού Κεραυνού στην Α’ ΕΠΣΡ, σε 16 παιχνίδια, τα 4 ως αλλαγή, ενώ η χρονιά που πρόσφατα ολοκληρώθηκε, τον βρήκε με ακόμη περισσότερες συμμετοχές, σε μια κατηγορία που αναμένεται να του δώσει ευκαιρίες και ο Ηλίας Ασπρομάτης.