Το «παρών» σε ακόμα μία τελική φάση Νεανίδων θα δώσει ο ΝΟΡ, στοχεύοντας στις υψηλές θέσεις της τελικής κατάταξης και δη σε ένα μετάλλιο. Οι Ρεθεμνιώτισσες… μέτρησαν δυνάμεις σε τρία πολύ ανταγωνιστικά παιχνίδια της ημιτελικής φάσης και στο επόμενο διάστημα καλούνται… να στρωθούν στη δουλειά για να πετύχουν τον μεγάλο τους στόχο.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη είχε να διαχειριστεί και τον παράγοντα κούραση, καθώς τις τελευταίες δύο εβδομάδες οι αθλήτριές του αγωνίστηκαν στην τελική φάση Νέων Γυναικών και σε δύο απαιτητικά παιχνίδια πλέι οφ κόντρα στην Βουλιαγμένη. Σε συνδυασμό με τα συνεχόμενα ταξίδια, το έργο τους έγινε ακόμα δυσκολότερο.
Παρόλα αυτά, πανηγύρισαν μία πραγματικά πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στην Γλυφάδα με 11-9, ενώ δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση του Τρίτωνα Αμαρουσίου με 12-4. Αντίθετα, ηττήθηκαν με 18-7 από την Βουλιαγμένη και με 14-7 από τον Ολυμπιακό. Μέσα από αυτές τις ήττες και τις μέτριες εμφανίσεις αποκόμισαν σημαντικά συμπεράσματα, πάνω στα οποία αναμένεται να δουλέψουν εν όψει της τελικής φάσης (15-17 Ιουλίου).
Τα 8 εισιτήρια των τελικών «σφράγισαν» οι ΝΕ Πατρών, Εθνικός, ΝΟ Λάρισας, ΝΟ Χίου, ΝΟ Βουλιαγμένης, Ολυμπιακός, ΝΟ Ρεθύμνου και ΑΝΟ Γλυφάδας.
Κώστας Φιτσανάκης: «Δικαιολογημένες οι μέτριες εμφανίσεις»
Ο προπονητής του ΝΟΡ στάθηκε στις μέτριες εμφανίσεις, οι οποίες όμως ήταν δικαιολογημένες. Ο στόχος της πρόκρισης στην τελική φάση επετεύχθη και πλέον οι Ρεθεμνιώτισσες στρέφουν την προσοχή τους στην προετοιμασία με φόντο ένα μετάλλιο.
«Πετύχαμε τον στόχο της πρόκρισης στην τελική φάση, σε άλλη μία τελική φάση στην κατηγορία των Νεανίδων. Αυτό ήρθε με μέτριες εμφανίσεις, οι οποίες είναι δικαιολογημένες γιατί τα κορίτσια ήταν πολύ κουρασμένα από ένα έντονο αγωνιστικό 15ήμερο. Κάναμε μία μεγάλη νίκη με την Γλυφάδα, η οποία αποδεικνύει πως έχουμε δυνατότητες. Θα ηρεμήσουμε και έχουμε 2.5 μήνες μπροστά μας να προετοιμαστούμε για την τελική φάση».
Τα φύλλα αγώνων του ΝΟΡ
1η αγ.: Βουλιαγμένη – ΝΟ Ρεθύμνου 18-7
Τα οκτάλεπτα: 6-2, 3-1, 5-2, 4-2.
ΝΟΡ (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη Φλ., Θεοδωράκη, Καραβάνου, Γαβαλά, Σαφέτη 2, Γαγάνη, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Μπελέγρη, Λιμπιτάκη 2, Μπιρλιράκη Β., Μπιρλιράκη Π.
2η αγ.: ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπιακός 7-14
Τα οκτάλεπτα: 2-4, 1-0, 1-5, 3-5
Οι σκόρερ του ΝΟΡ: Σαφέτη 2, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Μπελέγρη 1, Λιμπιτάκη 2
4η αγ.: Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Ρεθύμνου 4-12
Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-2, 1-4, 2-2
Οι σκόρερ του ΝΟΡ: Γαβαλά 1, Σαφέτη 3, Γαγάνη 1, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Μπελέγρη 1, Λιμπιτάκη 2, Μπιρλιράκη Β. 1
5η αγ.: ΝΟ Ρεθύμνου – Γλυφάδα 11-9
Τα οκτάλεπτα: 1-3, 5-0, 1-5, 4-1
Οι σκόρερ του ΝΟΡ: Μπελέγρη 4, Λιμπιτάκη 3, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σαφέτη 2
Το πανόραμα του Β’ ομίλου Αττικής
Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Λαιμού
1η αγωνιστική
Γλυφάδα – Τρίτων Αμαρουσίου 13-3
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου 18-7
2η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπιακός 7-14
Γλυφάδα – ΝΟ Βουλιαγμένης 5-12
3η αγωνιστική
ΝΟ Βουλιαγμένης – Τρίτων Αμαρουσίου 10-3
Ολυμπιακός – Γλυφάδα 6-10
4η αγωνιστική
Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Ρεθύμνου 4-12
ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 14-4
5η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – Γλυφάδα 11-9
Ολυμπιακός – Τρίτων Αμαρουσίου 15-3
Η τελική βαθμολογία
Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12
2. Ολυμπιακός 6
3. ΝΟ Ρεθύμνου 6
4. ΑΝΟ Γλυφάδας 6
5. Τρίτων Αμαρουσίου 0