Ολοκληρώθηκαν με μεγάλη επιτυχία οι εργασίες του συνεδρίου «Τα Κρητικά Μοιρολόγια», το οποίο συνδιοργάνωσαν στ’ Ανώγεια, στις 13, 14 και 15 Νοεμβρίου 2015, το Κέντρο Κρητικής Λογοτεχνίας και ο Δήμος Ανωγείων στον εκθεσιακό χώρο της Αγροτικής Τράπεζας.
Το συνέδριο ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του Σήφη Κοσόγλου, του Χρίστου Μακρή και του Οδυσσέα Τσαγκαράκη.
Και το συνέδριο είχε μεγάλη επιτυχία για πολλούς λόγους.
1. Γιατί δεν υπήρξε καμία «απώλεια» στις ανακοινώσεις. Έγιναν και οι 25 ανακοινώσεις που υπήρχαν στο πρόγραμμα. Και έγινε και μία επιπλέον ανακοίνωση για τα μοιρολόγια στα Ζωνιανά από τον Δημήτρη Παρασύρη.
2. Γιατί όλες οι ανακοινώσεις ήταν πολύ καλές.
3. Γιατί οι σύνεδροι παρακολούθησαν το συνέδριο με ενδιαφέρον. Και αυτό φάνηκε στις παρεμβάσεις και τη συζήτηση στο τέλος κάθε συνεδρίας.
4. Γιατί υπήρχε ένας συνεδριακός πολιτισμός.
5. Γιατί το συνέδριο ήταν πολύ καλά οργανωμένο.
6. Γιατί η φιλοξενία εκ μέρους του Δήμου Ανωγείων ήταν πολύ καλή.
7. Γιατί όλοι έφυγαν από το συνέδριο ευχαριστημένοι και με τις καλύτερες εντυπώσεις για τ’ Ανώγεια.
Τους συνέδρους καλωσόρισαν ο δήμαρχος Ανωγείων Μανόλης Καλλέργης και ο πρόεδρος του Κέντρου Κρητικής Λογοτεχνίας Κώστας Μουτζούρης και διαβάστηκαν οι χαιρετισμοί του Σωκράτη Κεφαλογιάννη, πρώην δημάρχου Ανωγείων, και του Λευτέρη Αυγενάκη, βουλευτή Ηρακλείου.
Την κήρυξη της έναρξης των εργασιών του συνεδρίου έκανε η Μαίρη Μπαγκέρη.
Οι εργασίες του συνεδρίου διεξήχθησαν σε πέντε συνεδρίες. Μετά από κάθε συνεδρία εγίνοντο παρεμβάσεις και ερωτήσεις – απαντήσεις. Και αυτό έδειξε το μεγάλο ενδιαφέρον το συνέδρων.
Στο συνέδριο έλαβαν μέρος καθηγητές Πανεπιστημίων, παλαίμαχοι ερευνητές και μελετητές του Λαϊκού μας Πολιτισμού και νέοι επιστήμονες ερευνητές. Και αυτό το τελευταίο είναι η αισιοδοξία μας για το μέλλον της έρευνας του Λαϊκού μας Πολιτισμού. Και όχι μόνο.
Στο πρόγραμμα του συνεδρίου υπήρχε και ειδική συνεδρία με τίτλο «Μοιρολόγια δια ζώσης». Στη συνεδρία αυτή τραγούδησε ένα μοιρολόι η Ειρήνη Χαιρέτη -Ξυλούρη, από τον Κρουσώνα, για τον αδελφό της τον Γιώργη που πρόσφατα έφυγε από τη ζωή.
Στη συνέχεια η Πελαγία Παχάκη -Δακανάλη, νηπιαγωγός από τις Μοίρες, διάβασε ένα δικό της ποίημα -μοιρολόι στη μνήμη του Σήφη Κοσόγλου. Και στη συνέχεια, με τη φροντίδα και βιντεοσκόπηση του Νίκου Μαθιουδάκη από την Εθιά, προβλήθηκε ντοκιμαντέρ πρόσφατο, στο οποίο τρεις πολύ ηλικιωμένες Εθιανές τραγούδησαν εθιανά μοιρολόγια.
Οι εργασίες του συνεδρίου καλύφθηκαν φωτο-βιντεοσκοπικά από τη Μαρία Χουλάκη και τον Νίκο Μαθιουδάκη.
Ένα συνέδριο τελειώνει μόνο όταν κυκλοφορήσει ο τόμος με τα Πεπραγμένα του. Και τότε φαίνεται η επιτυχία του συνεδρίου.
Οι οργανωτές του Συνεδρίου, το Κέντρο Κρητικής Λογοτεχνίας και ο Δήμος Ανωγείων, επειδή θέλουν να ολοκληρωθεί η επιτυχία του Συνεδρίου, υποσχέθηκαν στους συνέδρους ότι ο τόμος με τα Πρακτικά του Συνεδρίου θα κυκλοφορήσει μέχρι το τέλος Μαΐου 2016.
Τα περιμένουμε.
Η ολομέλεια του συνεδρίου, στη λήξη των εργασιών του συνεδρίου, εξέδωσε ομόφωνα ψήφισμα με το οποίο ζητείται από την Πολιτεία, τα υπουργεία Παιδείας και Πολιτισμού, την Περιφέρεια Κρήτης και γενικότερα την Τοπική Αυτοδιοίκηση Κρήτης να εισαχθεί η διδασκαλία της Λαογραφίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Ας σημειωθεί ότι το Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι το μόνο Ελληνικό Πανεπιστήμιο, στο οποίο δε διδάσκεται η Λαογραφία.
Εκ μέρους των Οργανωτών,
Κώστας Μουτζούρης, πρόεδρος του Κέντρου Κρητικής Λογοτεχνίας και πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής του Συνεδρίου
Ο Δήμος Ανωγείων ευχαριστεί τους οργανωτές
Για την πραγματοποίηση του Συνεδρίου ο δήμαρχος Ανωγείων σε ανακοίνωσή του αναφέρει τα εξής:
«Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το τριήμερο συνέδριο με θέμα τα «Κρητικά Μοιρολόγια» στα Ανώγεια (Εκθεσιακός χώρος Τράπεζας Πειραιώς) την Παρασκευή 13, το Σάββατο 14 και Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015, εις μνήμην των Σήφη Κοσόγλου, Χρίστου Μακρή, Οδυσσέα Τσαγκαράκη που διοργανώθηκε από το Δήμο Ανωγείων και το Κέντρο Κρητικής Λογοτεχνίας.
Κατατέθηκαν είκοσι πέντε αξιόλογες εισηγήσεις από πανεπιστημιακούς, λαογράφους, ερευνητές, ψυχιάτρους, ποιητές και έγινε προσπάθεια να ιδωθεί το θέμα του συνεδρίου από την ματιά της λαογραφίας της ψυχολογίας της θρησκείας, της τέχνης και της ποίησης. Στόχος της οργανωτικής επιτροπής είναι η καταγραφή των πρακτικών του συνεδρίου και η δημοσιοποίησή τους ώστε να αποτελέσουν παρακαταθήκη για τις επόμενες γενιές και αντικείμενο έρευνας για τους μελετητές.
Ο Δήμος Ανωγείων ευχαριστεί το κέντρο Κρητικής Λογοτεχνίας, τον πρόεδρο του κ. Κώστα Μουτζούρη, τους εισηγητές και ιδιαίτερα τον συγχωριανό μας ποιητή κ. Γιώργη Καράτζη, που η συμβολή του για την πραγματοποίηση και την επιτυχία του συνεδρίου υπήρξε καθοριστική και όλους τους συμμετέχοντες που με τις ουσιαστικές παρεμβάσεις τους συνέβαλαν στην επιτυχία του συνεδρίου».