Η Παγκρήτια Ένωση Μελβούρνης – Αυστραλίας συνεχίζοντας να επενδύει στην νεολαία της και ιδιαίτερα στις επόμενες γενιές, πραγματοποιεί ακόμα ένα ταξίδι των παιδιών με τίτλο «Επιστροφή στης Ρίζες» στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στην Κρήτη ως συνέχεια άλλων παρόμοιων ταξιδιών στην Ελλάδα, τις δεκαετίες του 80 και του 90 αλλά και το 2003, το 2008, το 2013 και τώρα το 2019.
Από 1 έως 10 Αυγούστου, θα δοθεί η ευκαιρία σε πάνω από 20 μέλη της νεολαίας της Παγκρήτιας Ένωσης Μελβούρνης – Αυστραλίας, που θα ταξιδέψουν στην Κρήτη, να γνωρίσουν την γενέτειρα των παππούδων και γιαγιάδων τους κάποια για πρώτη φορά. Βασικός στόχος του ταξιδιού είναι να προβάλουμε και να ενισχύσουμε τους άρρηκτους δεσμούς μεταξύ των δυο χωρών Αυστραλίας και Ελλάδας, ενώ δίδεται το ερέθισμα στα παιδιά να ζήσουν από πρώτο χέρι την πλούσια πολιτιστική παράδοση της Κρήτης, τα ήθη και έθιμα, τις ομορφιές του νησιού πραγματοποιώντας ένα όνειρο ζωής για κάποια παιδιά.
Ο Χορευτικός Όμιλος της Παγκρήτιας Ένωσης Μελβούρνης – Αυστραλίας θα παρουσιαστεί -προσκεκλημένος- σε μια πληθώρα από εκδηλώσεις και συγκεκριμένα: (α) προσκαλεσμένος από τον Όμιλο Βρακοφόρων Κρήτης να συμμετέχει στο Φεστιβάλ «Βαρδινογάννεια» στο Κηποθέατρο του Καζαντζάκη στο Ηράκλειο, (β) στην μουσική συναυλία με πάνω από 30 καλλιτέχνες προσκεκλημένος του Παραδοσιακού Μουσικού Συλλόγου Αποκορώνου «Ο ΧΑΡΙΛΑΟΣ» στους Αρμένους Χανίων (γ) σε Μουσικό Χορευτική εκδήλωση του 9ου Παγκοσμίου Συνεδρίου Κρητών στο Ηράκλειο της Κρήτης σε συνεργασία με τον Λαογραφικό Όμιλο «Λάζαρου & Μανώλη Χνάρη» προσκεκλημένος του Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών, (δ) σε τιμητική βραδιά των Αποδήμων Ασή Γωνιωτών προσκεκλημένος του Πολιτιστικού Συλλόγου Ασή Γωνιάς «Ο Τίμιος Σταυρός» με την συμμετοχή της Χορωδίας Μαντολινάτα Χανίων και του Συλλόγου Μακεδόνων Νομού Χανίων «Ο Μέγας Αλέξανδρος» (δ) σε εκδήλωση αφιέρωμα των αποδήμων Κρητών της Αμερικής και της Αυστραλίας προσκεκλημένος του Πολιτιστικού Συλλόγου Αγιάς Χανίων (ε) σε Μουσικό Χορευτικό Κονσέρτο στο Λιμάνι των Χανίων σε συνεργασία με τον Χορευτικό Όμιλο Χανίων «Ο Ψηλορείτης» (ζ) σε παραδοσιακή καντάδα στα σοκάκια και τους δρόμους της παλαιάς πόλης του Ρεθύμνου με την συνοδεία Μουσικών από όλη την Κρήτη προσκεκλημένος του Λαογραφικού Ομίλου «Τζανιδάκη», (η) Σε ειδική παρουσίαση του CD του Ηλία Χορευτάκη στα Χανιά και τέλος (θ) θα φιλοξενηθεί και θα πραγματοποιήσει Ιστορικό και Θρησκευτικό προσκύνημα στο Ρέθυμνο προσκεκλημένος του Λαογραφικού Ομίλου «Κουρήτες».
Η νεολαία και όλα τα μέλη της Ένωσης που θα είναι στην Κρήτη κατά την διάρκεια του ταξιδιού θα επισκεφτούν όλα τα ιστορικά μνημεία της Μάχης της Κρήτης στο χωριό Κουστογέρακο, στο Χωριό Σκινές, το 42nd Street στα Τσικαλαριά, στο Έλληνο Αυστραλιανό Μνημείο στο Ρέθυμνο, στο Μοναστήρι του Πρέβελη, στο Μουσείο της Μάχης της Κρήτης στο Ρέθυμνο, στο Ναυτικό Μουσείο στα Χανιά, ενώ θα αποτίσουν φόρο τιμής σε επίσκεψη στους μεγάλους της Κρήτης στους τάφους του Ελευθερίου Βενιζέλου και του Νίκου Καζαντζάκη. Επίσης, θα επισκεφθούν και άλλα αξιοθέατα όπως τα αρχαία ανάκτορα της Κνωσού, το Μοναστήρι του Αρκαδίου και το Φυσικό Μουσείο Κρήτης στο Ηράκλειο.
Τα μέλη της νεολαίας θα συμμετέχουν και στις εργασίες του Συνεδρίου για τους νέους του Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών από την 1 έως και τις 4 Αυγούστου 2019 στο Πολιτιστικό Κέντρο Ηρακλείου.
Από την Παγκρήτια Ένωση Μελβούρνης – Αυστραλίας