Ενθουσιασμό προκάλεσαν με τον χορό τους τα μέλη του Χορευτικού Συγκροτήματος του Αορείτη Στέφανου Ντούλα.
Στη διάρκεια της εκδήλωσης, ο Σύλλογος τίμησε για τη μαχητικότητά των να διατηρηθούν τα ήθη και τα έθιμα της Κρήτης, τους: Εμμανουήλ Πατεράκη -πρόεδρο Κρητικών Σωματείων, Στέλιο Βανταράκη – κοσμήτωρ Παγκρητίου, Ιωάννα Λουκάκη -πρόεδρο Κρητών Γέρακα-Παλλήνης-Ανθούσας, Στέλιο Πατακό (Πατακοστελή) -ραδιοτηλεοπτικός παραγωγός εκπομπών, Γεώργιο Σαββάκη -επιχειρηματία.
Την πλακέτα στον κ. Πατεράκη παρέδωσε ο αντιπρόεδρος του συλλόγου, Ιωάννης Σκαρβέλης, στην κ. Λουκάκη το μέλος του Δ.Σ. του συλλόγου, Γεώργιος Λεντζάκης, στον Πατακοστελή ο πρόεδρος Χρωμοναστηριανών, Ιωάννης Μαραγκάκης και στον κ. Σαββάκη ο πρόεδρος του συλλόγου, Χρήστος Γεωργόπουλος.
Ο πρόεδρος του Συλλόγου, Χ. Γεωργόπουλος, με τον δικό του τρόπο (μαντινάδες κλπ.), απηύθυνε χαιρετισμό στους παρευρισκομένους.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους μεταξύ άλλων, ο πρόεδρος της Παγκρητίου, Γεώργιος Μαριδάκης, ο πρόεδρος Μυλοποτάμου Σπύρος Τρούλης με το Δ.Σ. του Συλλόγου, ο καλός φίλος του συλλόγου Βασίλειος Αποστολάκης, η τ. πρόεδρος του συλλόγου Ελένη Γεωργοπούλου (Ιωάννου), ο πρόεδρος Χρωμοναστηρίου Ιωάννης Μαραγκάκης, τ. πρόεδρος Συλλόγου Κωνσταντίνος Τζωρτζινάκης, οι τ. αντιπρόεδροι Κρητών Αμπελοκήπων-Ερυθρού Σταυρού, Ιωάννης Ποιμενάκης και κ. Τζανής Τζανιδάκης, ο πρόεδρος Κρητών Ωρωπού Αντώνης Γιαννουλάκης, ο αντιπρόεδρος της Παγκρητίου Ζαχαρίας Καμπουράκης, ο πρόεδρος Κρητών Γέρακα-Ανθούσας-Παλλήνης Γεώργιος Κατσιδονιώτης, αντιπροσωπεία από το Ρέθυμνο (Γεώργιος Ακτιδάκης) κ.α.
Μηνύματα έστειλαν μεταξύ άλλων ο Μητροπολίτης Ρεθύμνης-Αυλοποτάμου κ.κ. Ευγένιος, η υπουργός Τουρισμού Όλγα Κεφαλογιάννη, οι βουλευτές Ρεθύμνου Γιάννης Κεφαλογιάννης και Ανδρέας Ξανθός, η αντιπεριφερειάρχης Μαρία Λιονή, ο δήμαρχος Ρεθύμνης Γεώργιος Μαρινάκης, ο πρώην πρωθυπουργός Κωνσταντίνος Μητσοτάκης κ.α.
Την εκδήλωση συντόνισε η κοσμήτωρ της Παγκρητίου, Ειρήνη Βανταράκη.
«Ο Θησέας» από το Κουκλοθέατρο Κρήτης
Το Κουκλοθέατρο Κρήτης παρουσιάζει την παραγωγή του «Ο Θησέας»,τη Δευτέρα 29 Ιουλίου στον Δημοτικό Κήπο Ρεθύμνου, για μία παράσταση στις...