Σ’ ένα παιγνίδι όπου ο συντελεστής δυσκολίας ήταν, έτσι κι αλλιώς, υψηλός, η Επισκοπή ηττήθηκε με 2-1 από την Τριγλία μέσα στη Ραφήνα.
Μετά κι απ’ αυτή την ήττα, η περίπτωση να σωθεί πλέον η ομάδα των «γυπαετών» εξανεμίζεται παρ’ ότι τα μαθηματικά λένε ότι υπάρχουν ελπίδες. Ο αντικειμενικός στόχος της Επισκοπής πλέον είναι να μπορέσει να κρατήσει στην 11η θέση, όπου σε περίπτωση αλλαγής πλεύσης της ΕΠΟ (από 7 να πέσουν 5) να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Αν όμως παραμείνει πάγια η εντολή της για την πτώση 7 ομάδων όπως ορίζει η προκήρυξη τότε, το ρεθεμνιώτικο σωματείο θα επιστρέψει στην τοπική κατηγορία έπειτα από 13 ολόκληρα χρόνια!
Αλλαγή πλάνων από τον Σπυριδάκη
Στο ματς και στην πρώτη παρουσία του Σπύρου Σπυριδάκη στον πάγκο των «κυανολεύκων», είδαμε μια διαφορετικότητα σ’ ότι αφορά τα αρχικά πλάνα του Ρεθεμνιώτη προπονητή σε σχέση με αυτό που γνωρίζαμε μέχρι σήμερα.
Με τον Γκουτζελά κάτω από τα δοκάρια, αφού ο Γεωργίου έμεινε στο Ρέθυμνο λόγω της κάκωσης στον καρπό του και με σύστημα 3-5-2 (χρησιμοποίησε τρεις κεντρικούς αμυντικούς, τους Νίκου, Πάτα, Παπαδήμα, τον Γεωργιάδη μπακ χάφ που ήταν και ο καλύτερος των φιλοξενουμένων και αριστερό μπακ-χαφ τον Ντινιωτάκη(!), η Επισκοπή είχε επιθετικό πνεύμα.
Στη βασική ενδεκάδα βρέθηκαν οι χαφ, Χαλκιαδάκης, Μωναλακάκης και Ιβάνοφ με προωθημένους τους Μίλιτς και Σίσκοφ παίζοντας πότε, box to box και πότε, ο ένας δίπλα στον άλλο.
Μπροστά στην ομάδα της Τριγλίας, το πρώτο πράγμα που έπρεπε να γίνει ήταν να αποδιοργανώσουν τους Σιάννη, Βασιλείου και Παπαδόπουλο. Αυτό αρχικά συνέβη γιατί, α) είχαν μεγάλη συγκέντρωση στο παιγνίδι και β) γιατί ο αέρας ήταν τόσο δυνατός που ήταν φύσει αδύνατον να μην επηρεάσει ποιοτικά τον αγώνα.
Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ στο 20′ με απευθείας χτύπημα φάουλ του Μανδύλη, το οποίο αρχικά, έμοιαζε περισσότερο με γέμισμα. Ο αέρας έδωσε άλλη ώθηση στη μπάλα η οποία σταμάτησε στα δίχτυα του Γκουτζελά που αιφνιδιάστηκε.
Η καλύτερη στιγμή για την Επισκοπή ήταν στο 25′, όταν ο Γεωργιάδης έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά όμως ο Σίσκοφ μόνος του απέναντι στον Λέτσο δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά.
Η πίεση των γηπεδούχων με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς πιο επιθετικοί και μέχρι το 60′ είχαν φροντίσει να δημιουργήσουν αρκετά ρήγματα στην ρεθεμνιώτικη άμυνα και με το 2ο τέρμα τους να καθαρίσουν -όπως διαφαινόταν- το ματς.
Στο 58΄ο Σιάννης με ωραίο σουτ πέτυχε ένα όμορφο γκολ (χρειάστηκε πρώτα η μπάλα να χτυπήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκουτζελά). Προηγουμένως, στο 47′ το σουτ του Παπαδόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέρασε άουτ και στο 50′ η κεφαλιά του Κότσι μετά από κτύπημα κόρνερ του Καραδέμητρου, πέρασε κι αυτή λίγο άουτ.
Στο 65′ ο Σιάννης με ωραία πάσα βρήκε τον Βασιλείου όμως ο Γκουτζόλας με έξοδο του «καθάρισε» την φάση.
Ξαναμπήκε στο ματς η Επισκοπή
Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική. Οι Ρεθεμνιώτες αντέδρασαν, πήραν μέτρα ακόμη κι όταν χρειάστηκε να αποχωρήσει με τράβηγμα στον προσαγωγό, ο Ιβάνοφ.
Φτάσαμε λοιπόν στο 76′ Γκολ για να μπει ξανά στο ματς η Επισκοπή βάζοντας δύσκολα στην αντίπαλό της η οποία αγχώθηκε για τα καλά. Ήταν η πολύ όμορφη ενέργεια του Σίσκοφ να κινηθεί στο όριο της μεγάλης περιοχής και με όμορφο σουτ να περάσει την μπάλα πάνω από το σώμα του Λέτσο και να πετύχει το 2-1.
Η Τριγλία ανέβηκε αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα. Δημιούργησε ευκαιρίες όπως αυτή στο 83′ όταν το σουτ του Σαγανά βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκουτζελά στο 84′ ο ίδιος παίκτης σούταρε αρκετά άστοχα.
Στο 93′ ο Μάλτσι κόπηκε τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς, ενώ στο 94′ ο Σαγανάς αποκρούστηκε εκ νέου από τους Ρεθεμνιώτες κοντά στη γραμμή.
Δίχως ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του κ. Χρ. Βεργέτη με βοηθούς του Χαραλαμπόπουλο και Νίκα του συνδέσμου Αρκαδίας.
ΤΡΙΓΛΙΑ (Ηλίας Καλοπήτας): Λέτσο, Κάρδαρης Μεϊμάρογλου, Τερζής, Καραδέμητρος, Κότσι (89΄Τσάγκαρης), Μανδύλης, Κόντη, Σιάννης (80΄Σαγανάς), Βασιλείου (68΄Μάλτσι), Παπαδόπουλος.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Σπύρος Σπυριδάκης): Γκουτζελάς, Γεωργιάδης (66΄Καψιώτης), Νίκου, Παπαδήμας, Πάτας, Χαλκιαδάκης, Ιβάνοφ (78΄Μέμος), Μανωλακάκης, Σίσκοφ, Μίλιτς (71΄Κωτάτης), Ντινιωτάκης.