«Είμαστε έτοιμοι να αλλάξουμε τη ρότα της Ελλάδας», υπογράμμισε ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας κ. Κυριάκος Μητσοτάκης, μιλώντας, την Τρίτη το βράδυ, σε εκδήλωση των ΝΟΔΕ Ρεθύμνης – Χανίων, στις Βρύσες Χανίων. Και πρόσθεσε: «Δεσμεύομαι απέναντί σας να μιλώ πάντα τη γλώσσα της αλήθειας. Δεν υπόσχομαι τίποτα που δεν είμαι βέβαιος ότι μπορώ να εκπληρώσω… Άλλωστε, το ψέμα και τις κενές υποσχέσεις τις βιώσαμε τα τελευταία δύο χρόνια και είδαμε τα αποτελέσματα».
Αναφερόμενος στη σημερινή πολιτική κατάσταση, ο κ. Μητσοτάκης τόνισε ότι: «Τα όσα ζούμε σήμερα έχουν τη σφραγίδα της Κυβέρνησης Τσίπρα – Καμμένου» και προειδοποίησε: «Αν συνεχίσουν με αυτούς τους ρυθμούς και με αυτά τα μυαλά, τα χειρότερα θα είναι μπροστά μας.
Εμείς θα κάνουμε ό,τι περνά από το χέρι μας για να το αποτρέψουμε. Και θα βάλουμε πλάτη στη διεθνή σκηνή για τη διασφάλιση των καλύτερων συμφωνιών για τη χώρα μας. Πάντα βοηθούσαμε και βοηθάμε γιατί είμαστε παράταξη εθνικής ευθύνης και πατριωτικού καθήκοντος.
Βεβαίως και η χώρα πρέπει να ενταχθεί, το συντομότερο δυνατόν, στο πρόγραμμα ποσοτικής χαλάρωσης για να ξεκινήσει και η ουσιαστική συζήτηση για την απομείωση του χρέους. Μια αξιόπιστη μεταρρυθμιστική Κυβέρνηση θα είχε ήδη πετύχει αυτούς τους στόχους. Θα είχε βρεθεί σε ισχυρότερη διαπραγματευτική θέση αν είχε υλοποιήσει τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις αντί να πορεύεται με διαρκή πισωγυρίσματα, χωρίς σχέδιο, χωρίς πραγματική βούληση».
Συνοψίζοντας τις βασικές πολιτικές της Νέας Δημοκρατίας, ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, υπογράμμισε ότι ως αυριανή κυβέρνηση:
• Θα μειώσει φόρους και εισφορές απελευθερώνοντας πόρους προς όφελος της πραγματικής οικονομίας.
• Θα δημιουργήσει ένα σταθερό φορολογικό περιβάλλον για επενδύσεις.
• Θα μειώσει τη γραφειοκρατία, θα απλουστεύει τις διαδικασίες, θα περιορίσει και θα βελτιώσει το Κράτος.
• Θα εξασφαλίσει ένα Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα, στοχευμένα σε κάθε συμπολίτη που έχει ανάγκη.
«Σε ένα τέτοιο πλαίσιο, και μια αξιόπιστη Κυβέρνηση στο τιμόνι, ειλικρινά πιστεύω ότι η Κρήτη μπορεί να απογειωθεί αναπτυξιακά» επεσήμανε.
Ο κ. Μητσοτάκης μιλώντας για τις πρακτικές της κυβέρνησης, κατηγόρησε τον πρωθυπουργό ότι εξαπάτησε τον ελληνικό λαό: «Δεν υπάρχει πολίτης που δεν εξαπάτησε ο κ. Τσίπρας. Δεν υπάρχει κοινωνική ομάδα που δεν κορόιδεψε. Δεν υπάρχει ψέμα που να μην είπε. Δύσκολα, όμως, σε όλο το διάβα της ιστορίας μας, θα βρει κανείς μια παρέα ανθρώπων που κορόιδεψε την ελληνική κοινωνία με τόσο ξεδιάντροπο τρόπο. Που επέδειξε τέτοια δίψα για την εξουσία σε συνδυασμό με μνημειώδη διαχειριστική ανικανότητα», είπε και αναφερόμενος στον πρόσφατο ανασχηματισμό συμπλήρωσε: «Ο κ. Τσίπρας προσπάθησε να μας πείσει ότι με τον ανασχηματισμό θέλει να κάνει ένα νέο ξεκίνημα. Ανακυκλώνοντας τα ίδια φθαρμένα υλικά. Δημιουργώντας άχρηστα υπουργεία για να βολέψει τους κολλητούς του. Δέσμιος των εσωκομματικών ισορροπιών και όμηρος του κυβερνητικού του εταίρου. Ανήμπορος να κάνει την Ελλάδα να σηκώσει κεφάλι. Αδιάφορος για τη βοή της κοινωνίας, που αγανακτά κάτω από το βάρος της υπερφορολόγησης.
Πιστεύει κανείς πραγματικά ότι η διευθύντρια του κ. Κατρούγκαλου θα λύσει τα προβλήματα στην αγορά εργασίας και θα διορθώσει τις περικοπές συντάξεων, που η ίδια δρομολόγησε μαζί με τον πρώην προϊστάμενό της; Ή μήπως ένας μαρξιστής οικονομολόγος που μέχρι πριν από λίγο υποστήριζε την ανάγκη για παράλληλο νόμισμα θα είναι κατάλληλος να προσελκύσει επενδύσεις; Σημασία δεν έχουν οι αλλαγές ρόλων μεταξύ των πολυπληθών κομπάρσων. Σημασία έχει το έργο που παίζει ο κυβερνητικός θίασος. Σημασία έχει ο σκηνοθέτης. Το έργο που σκηνοθετεί ο κ. Τσίπρας είναι αποδεδειγμένα κακό, αποτυχημένο, επικίνδυνο. Και για αυτό, η αυλαία πρέπει να πέσει το γρηγορότερο».
Στην ομιλία του ο κ. Μητσοτάκης αναφέρθηκε και στο θέμα των τηλεοπτικών αδειών, κατηγορώντας την κυβέρνηση για προσπάθεια ελέγχου των ΜΜΕ, λέγοντας: «Στο ζήτημα των τηλεοπτικών αδειών η Κυβέρνηση υπέστη συντριπτική ήττα. Σκοπός ήταν να δημιουργήσει τη δική της διαπλοκή. Και αυτό φάνηκε από τις μεθοδεύσεις, για να ευνοηθούν συγκεκριμένα συμφέροντα. Το σχέδιό της προσέκρουσε αρχικά στη σθεναρή στάση της αντιπολίτευσης και στη συνέχεια πάνω στα «βράχια» του Συμβουλίου της Επικρατείας.
Αν θέλουν ένα Ε.Σ.Ρ. υποχείριο του κ. Παππά να το ξεχάσουν. Το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης πρέπει να έχει το κύρος και την ανεξαρτησία να σταθεί απέναντι σε ένα υπουργό που εποφθαλμιά τις αρμοδιότητές του.
Σε κάθε περίπτωση, ο κ. Παππάς πρέπει να εγκαταλείψει τη δογματική εμμονή του για 4 κανάλια και να προσχωρήσει στην πρότασή μας για πλήρη αξιοποίηση του ψηφιακού φάσματος. Που πρακτικά σημαίνει πολύ περισσότερα από 4 κανάλια. Που σημαίνει περισσότερα έσοδα για το Κράτος και περισσότερες θέσεις εργασίας. Αλλά αυτό δεν είναι δουλειά της κυβέρνησης αλλά του Ε.Σ.Ρ. Ενός Ε.Σ.Ρ. που όχι μόνο ο πρόεδρος αλλά όλα τα μέλη του θα σηματοδοτούν την ανεξάρτητη, αξιόπιστη, αμερόληπτη και τεχνοκρατική λειτουργία του».
Ο πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας ευχαρίστησε τους Νεοδημοκράτες που, όπως είπε, κράτησαν ψηλά τη σημαία της παράταξης και έκανε άνοιγμα σε ολόκληρη την κοινωνία, μακριά από τους διχασμούς του παρελθόντος, λέγοντας μεταξύ άλλων: «Βλέπω πολλούς σήμερα ανάμεσά μας και η παρουσία σας με γεμίζει δύναμη. Θέλω να σας ζητήσω να συνεχίσετε με την ίδια θέρμη τον αγώνα σας. Να μην παρασύρεστε από τις δημοσκοπήσεις. Να μην δείχνετε καμία αλαζονεία. Και κυρίως να θυμάστε πάντα τη σοφή Κρητική μαντινάδα: «Καλοχαιρέτα τσι πεζούς όντε καβαλικέψεις, για να σε χαιρετούν και αυτοί όντε θα ξεπεζέψεις».
Προσωπικά την έχω κάνει τρόπο ζωής και θα ζητώ να κάνετε και εσείς το ίδιο. Βλέπω όμως και πολλούς νέους φίλους, ανθρώπους που δεν θα φαντάζονταν ποτέ ότι θα έρχονταν σε μια συγκέντρωση της Νέας Δημοκρατίας. Ξέρω ότι κάνετε μια μεγάλη υπέρβαση. Σας καλωσορίζω στο νέο σας σπίτι. Και σας ζητώ να με εμπιστευθείτε προσωπικά. Να ξεχάσετε τους διχασμούς του παρελθόντος. Και να γνωρίζετε ότι η Νέα Δημοκρατία αλλάζει, ανανεώνεται, ανοίγεται σε νέους ανθρώπους και νέες ιδέες. Μετατρέπεται από περιχαρακωμένο κόμμα σε μεγάλη παράταξη, σε ένα ευρύ μέτωπο εθνικής ανασυγκρότησης, δημοκρατικής κανονικότητας, προόδου.
Απευθυνόμαστε σε κάθε πολίτη που αναζητά τα στοιχειώδη: Ένα αξιόπιστο Κράτος που να λειτουργεί κανονικά, μία Κυβέρνηση που να λέει λίγα και να κάνει περισσότερα, θεσμούς που να λειτουργούν, μέτρα που θα φέρνουν δουλειές αξιοποιώντας τον πλούτο μας, μια σύγχρονη Παιδεία και αξιοπρεπή Υγεία. Εκεί έχουν μεταφερθεί, πλέον, τα κομματικά σύνορα, ύστερα από τη λαίλαπα που λέγεται ΣΥΡΙΖΑ. Η καταστροφική φωτιά του θάμπωσε ήδη τις ιδεολογικές διαφορές μεταξύ των φιλοευρωπαϊκών δυνάμεων.
Και η Νέα Δημοκρατία αναδεικνύεται ως η μεγάλη μεταρρυθμιστική δύναμη που θα ηγηθεί ενός πανίσχυρου πλειοψηφικού ρεύματος για την ανασυγκρότηση της πατρίδας μας».
Ειδικό προσκλητήριο απηύθυνε ο πρόεδρος της Ν.Δ. σε όλους εκείνους τους ψηφοφόρους της παράταξής του που τα τελευταία χρόνια κατευθύνθηκαν στον ΣΥΡΙΖΑ, λέγοντας: «Θέλω, να απευθυνθώ από εδώ, από την Κρήτη, ξεχωριστά στους συμπατριώτες μας που ψήφισαν ΣΥΡΙΖΑ στις τελευταίες εκλογές, γιατί πίστεψαν τις ψεύτικες υποσχέσεις του κ. Τσίπρα. Πολλοί από αυτούς, κουρασμένοι από την κρίση και τα υπαρκτά προβλήματα φαντάζονταν ότι τα πράγματα, δεν μπορούσαν να γίνουν χειρότερα. Είδατε ότι μπορούν να γίνουν χειρότερα, αλλά σας ζητώ να μην μένετε στην απογοήτευση και στην αγανάκτησή σας. Ελάτε να ενώσουμε τις δυνάμεις μας. Ελάτε να δημιουργήσουμε μία πραγματική σχέση εμπιστοσύνης.
Δεν έχει καμιά σημασία τι ψηφίζατε τα προηγούμενα χρόνια. Σε αυτήν την κατάσταση που έχει βρεθεί η χώρα μας όλοι πρέπει να κάνουμε υπερβάσεις. Δεν θέλω να μας διχάζει το χθες, θέλω να μας ενώσει το αύριο. Στόχος μου είναι να κρατήσω ψηλά αυτήν την παράδοση και να παρεμποδίσω κάθε προσπάθεια να καλλιεργηθεί ο σπόρος του μίσους, του φανατισμού και της διαίρεσης. Ελάτε να προχωρήσουμε μαζί. Μαζί στις εκλογές, μαζί και την επόμενη μέρα, στο δύσκολο έργο για να σηκώσουμε ξανά ψηλά την πατρίδα μας».