Για νέο δυναμικό «παρών» ετοιμάζονται σ’ ένα ακόμη πανελλήνιο πρωτάθλημα ζίου ζίτσου οι αθλητικοί σύλλογοι μαχητικών τεχνών του νομού Ρεθύμνου.
Το πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις στο Ολυμπιακό Κέντρο των Άνω Λιοσίων θα απασχολήσει αθλητές σε ηλικιακές κατηγορίες που αφορούν από τα -12 ως +21 ετών.
Στο πρώτο Σαββατοκύριακο 20-21 Ιανουαρίου, θα τεθούν στις παλαίστρες αθλητές-τριες από -18 ως +21 ετών στα αγωνιστικά συστήματα fighting και Newaza, ενώ το επόμενο 27-28 Ιανουαρίου για τα ίδια συστήματα, θα αναμετρηθούν παιδιά ηλικίας -12 ως -15 ετών.
Οι αγώνες αναμένεται να είναι ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου αφού το Ζίου-ζίτσου έχει αναπτυχθεί κατακόρυφα τα τελευταία χρόνια στη χώρα μας οπότε και ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος. Ούτε λίγο ούτε πολύ, 2000 αθλητές θα λάβουν μέρος στο πρωτάθλημα στις πολυπληθείς κατηγορίες.
Όπως είναι λογικό, οι προετοιμασίες των ομάδων βρίσκονται στο τελικό τους στάδιο. Οι αθλητές καλούνται να ανταποκριθούν στον ανταγωνισμό αλλά και να δείξουν δείγματα της δουλειάς που έχουν κάνει ως τώρα.
Μεγάλο κίνητρο για πολλούς είναι το γεγονός ότι συμμετέχουν για πρώτη φορά, οπότε οι εμπειρίες που αναμένεται να ζήσουν θα είναι μοναδικές.
Βέβαια, υπάρχουν κι εκείνοι που έχουν απώτερο στόχο υψηλές θέσεις σ’ ένα πρωτάθλημα τόσο υψηλού επιπέδου, από το οποίο θα εξαρτηθεί η αγωνιστική πορεία τους μέσα στο 2018, καθώς οι συμμετοχές στις διεθνείς διοργανώσεις και οι προκρίσεις στην Εθνική Ομάδα κρίνονται από τα αποτελέσματα του Πανελληνίου.
Η ανάπτυξη του ζίου ζίτσου στην Ελλάδα
Το έτος 1996 ιδρύθηκε η Ελληνική Φίλαθλος Ερασιτεχνική Ομοσπονδία Ζϊου Ζίτσου. Επτά χρόνια αργότερα, το 2003, η Ε.Φ.Ε.Ο.Ζ-Ζ. αναγνωρίστηκε ως Επίσημη Ελληνική Αθλητική Ομοσπονδία από την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού.
Με την αναγνώριση της Κρατικής Ομοσπονδίας, το Ζίου Ζϊτσου έχει τα ίδια προνόμια με τα ολυμπιακά αθλήματα.
Ως εκ τούτου, οι αθλητές που διακρίνονται στους αγώνες Πανελλήνιους και Διεθνείς Αγώνες, έχουν τα ίδια προνόμια για την εισαγωγή τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (Σώματα Ασφαλείας, ΤΕΦΑΑ, ΑΕΙ, ΤΕΙ κτλ.) με το ολυμπιακά αθλήματα.
Σήμερα, στις τάξεις του Ερασιτεχνικού Αθλητισμού, το Ζίου Ζίτσου αποτελεί το πολυπληθέστερο άθλημα με 22.000 αθλητές και αθλήτριες, όλων των ηλικιών, οι οποίοι αθλούνται σε συλλόγου της χώρας.
Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Ο Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου, με προπονητή τον Παναγιώτη Κανακαράκη, θα λάβει μέρος και στα δυο σκέλη του Πανελληνίου Πρωταθλήματος με τους εξής αθλητές-τριες:
+21 ετών: Βόλακας Μιχάλης, Κωστογιάννης Μανώλης, Αλεβυζάκη Ευανθία.
-18 ετών: Φωτόπουλος Δημήτρης, Παπαδόσηφος Μανούσος, Παπαδόσηφος Δημήτρης, Καλλιτσουνάκης Γιώργος, Ρεράκης Γιάννης, Ρεράκη Καλλιόπη, Μαρής Γιώργος, Μαγκούτας Λευτέρης, Καλλιτσουνάκη Εβίτα, Αλεφαντινού Κατερίνα.
-15 ετών: Κοράκης Αργύρης, Κοράκης Γιώργος, Κλίνης Βασίλης, Κλίνης Γιάννης, Ζερβουδάκης Οδυσσέας, Χαμογεωργάκη Μαρία, Αποστολάκη Μαρία, Λεφάκης Χρήστος, Ουσταμπασίδης Γιάννης, Ρεράκη Γιώτα.
Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου
Ο Αθλητικός Σύλλογος «Ακαδημία Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου», με Προπονητή τον Βαγγέλη Συνολάκη, θα λάβει μέρος και στα δυο σκέλη του Πανελληνίου Πρωταθλήματος με τους εξής αθλητές-τριες:
-21 Ετών: Κονσολάκη Γεωργία-Ραφαέλα.
-18 Ετών: Μαμαλάκη Μαρία, Γαγάνης Μιχάλης.
-15 Ετών: Μυρθιανός Μανώλης, Σκανδαλάκης Γιώργος, Χατζηδάκης Κωστής, Λουλούδη Παυλίνα.
-12 Ετών: Τζαγκαράκη Ελπίδα, Σκανδαλάκη Αναστασία, Σκουλούδη Άννα-Μαρία, Φουρναράκη Μαριλένα, Χαλκεύς Γιώργος, Ποντικάκης Μάνος, Τζαγκαράκης Βαγγέλης, Λουλούδης Γιάννης, Φουσταλιεράκης Νίκος, Κισσανδράκης Βασίλης, Πελτέκης Γιώργος.
Αθλητικός Σύλλογος «Πολυδάμας»
Ο Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών «Πολυδάμας», με Προπονητή τον Νεκτάριο Κόνδυλα, θα λάβει μέρος και στα δυο σκέλη του Πανελληνίου Πρωταθλήματος με τους εξής αθλητές-τριες:
+21 Ετών: Γιαλλούρη Ευφημία.
-21 Ετών: Ευστρατίου Χρυσή, Βασιλάκης Ζαχαρίας.
-18 Ετών: Καραούς Ντάνιελ.
-15 Ετών: Κόνδυλα Σωτηρία, Κόνδυλα Αμαλία, Μπότσαρη Ειρήνη, Λουκάκης Αντώνης, Φραγκουλατζής Νίκος, Μιχελιουδάκης Μάριος.
Αθλητικός Σύλλογος Μαχητικών Τεχνών Ατσιποπούλου
Ο Αθλητικός Σύλλογος «Μαχητικών Τεχνών Ατσιποπούλου», με προπονητή τον Δημήτρη Δημητρόπουλο, θα λάβει μέρος και στα δυο σκέλη του Πανελληνίου Πρωταθλήματος με τους εξής αθλητές-τριες:
-18 Ετών: Χατζηδάκης Μάρκος, Μοράκης Γιώργος, Γυπαράκη Κατερίνα, Μαρακάκη Ρεγγίνα, Ιωάννα Κόντου.
-15 Ετών: Κασφίκης Γιώργος, Φουρναράκης Μάρκος, Κοκκονάς Γιάννης, Μαρακάκη Αριστέα, Μεταξά Φατίμα, Μεταξά Παναγιώτα.
-12 Ετών: Λαντζουράκη Ραφαέλα, Κοκκονά Αναστασία, Καραβασίλη Αλεξάνδρα, Κουρμούλη Κατερίνα, Λιονής Κωνσταντίνος, Βρουχάκης Γιώργος.
• Οι Σύλλογοι του Ρεθύμνου, σε ανακοίνωσή τους, εκφράζουν θερμές ευχαριστίες στις εταιρείες Anek Lines – Blue Star Ferries και Ellinair Airlines, οι οποίες φροντίζουν για τις ακτοπλοϊκές και αεροπορικές μετακινήσεις των αποστολών τους.