Εμφανή τα σημάδια της οικονομικής ύφεσης στη λαϊκή αγορά
Η ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ
Απογοητευμένοι εμφανίζονται παραγωγοί και έμποροι της λαϊκής αγοράς του Ρεθύμνου, βλέποντας την κίνηση στις υπαίθριες αγορές που στήνουν κάθε Δευτέρα, Πέμπτη και Σάββατο να περιορίζεται, το εισόδημά τους να συρρικνώνεται και τα προϊόντα τους σε πολύ μεγάλο ποσοστό να παραμένουν απούλητα στους πάγκους.
Ακόμα και το μεσημέρι που οι τιμές «αθόρυβα» πέφτουν και το σκόντο μεγαλώνει, αλλά και παρά τις εκπτώσεις που γίνονται την ώρα που φτάνει ο πελάτης στο ταμείο, η κατάσταση χαρακτηρίζεται από τους ίδιους ιδιαίτερα δύσκολη.
Η λαϊκή αγορά αποτελούσε καταφύγιο τα τελευταία χρόνια για τους πολίτες, αφού εκεί πάντα έβρισκαν φρέσκα και ποιοτικά προϊόντα σε καλές τιμές, ενώ τα τελευταία χρόνια που αυτή συμπληρώθηκε με είδη ένδυσης, υπόδησης και άλλα αντικείμενα για το σπίτι είχε εξελιχτεί σε μια αγορά που κέντριζε το ενδιαφέρον πολλών πολιτών αφού μπορούσαν να προμηθευτούν τα απαραίτητα σε πολύ καλές τιμές. Όμως η λαϊκή αγορά από την πρώτη στιγμή, όπως λένε οι επαγγελματίες του κλάδου, βρέθηκε στη δίνη της κρίσης και την τελευταία πενταετία τα πράγματα διαρκώς επιδεινώνονται, αφού η αγοραστική δύναμή πλέον είναι ελάχιστη.
Το καλάθι της νοικοκυράς «περνά από τους πάγκους και απομακρύνεται» μόνο με τα άκρως απαραίτητα. Μισθωτοί και συνταξιούχοι βλέποντας τα τελευταία χρόνια το εισόδημά τους να μειώνεται δραματικά, επισκέπτονται πλέον τη λαϊκή αγορά και αρκούνται τις περισσότερες φορές σε διερευνητικές ματιές. Ατρακσιόν χαρακτηρίζεται και από του ξένους επισκέπτες η λαϊκή αγορά, όμως πότε -πότε, όπως λένε οι έμποροι η περιέργεια τους οδηγεί και σε αγορές.
Τα «Ρ.Ν» βρέθηκαν στη λαϊκή αγορά και συνομίλησαν με παραγωγούς και εμπόρους, οι οποίοι αν και δεν έχαναν το χιούμορ τους ήταν σαφώς απογοητευμένοι και λακωνικοί ως προς τα λεγόμενά τους. Έδειχναν μόνο τους πάγκους τους που ήταν γεμάτοι από προϊόντα για να περιγράψουν πως πλέον ο κόσμος δεν ψωνίζει και τα πράγματα είναι δύσκολα.
Ο πρόεδρος των παραγωγών της λαϊκής αγοράς Νίκος Σταυρακάκης μας είπε χαρακτηριστικά:
«Η κίνηση είναι πεσμένη, ο κόσμος ψωνίζει λιγότερο λόγω του ότι υπάρχει ο περιορισμός αναλήψεων από τα ATM και τα λεφτά είναι λίγα. Δε μπορεί να ψωνίσει όσα θέλει, δε μπορεί να χρησιμοποιήσει λεφτά για τις ανάγκες του, διότι είναι συγκεκριμένο το ποσό κι έτσι ψωνίζει απ’ τη λαϊκή μόνο όσα του χρειάζονται. Έχει περάσει προ πολλού η εποχή που γέμιζαν μια τσάντα με ντομάτες. Όσον αφορά τα προϊόντα μας τα πουλάμε σε εξευτελιστικές τιμές. Ο κόσμος δεν έχει λεφτά κι έχουμε κι εμείς προσαρμοστεί σε αυτό το δεδομένο».
Στο ίδιο πλαίσιο κινήθηκε και ο κ. Νίκος, υποστηρίζοντας πως η κίνηση στη λαϊκή έχει μειωθεί σε ποσοστό 40%: «Δεν έχει λεφτά ο κόσμος και δεν έχει κίνηση η λαϊκή. Έχει ελαττωθεί κατά 40%.
Έχουν δημιουργήσει προβλήματα και οι κλειστές τράπεζες και ο περιορισμός των αναλήψεων. Την ίδια στιγμή εμείς έχουμε ρίξει πάρα πολύ τις τιμές μας», μας είπε.
Από την άλλη ο κ. Γιάννης Πλεξουσάκης έμπορος μας είπε: «Η κατάσταση είναι δύσκολη και προβλέπεται να γίνει ακόμα πιο δύσκολη. Κόσμος έρχεται, υπάρχει όμως μεγάλη διαφορά στους Έλληνες οι οποίοι έχουν μειώσει τις επισκέψεις τους στη λαϊκή. Εκεί παρατηρώ μια μικρή πτώση στην κατανάλωση παρά το γεγονός ότι εμείς έχουμε διατηρήσει τις τιμές μας χαμηλές».
Η κυρία Ελεονόρα, νοικοκυρά, την οποία συναντήσαμε στη λαϊκή εμφανίστηκε ιδιαίτερα προβληματισμένη και μας ανέφερε χαρακτηριστικά: «Η αλήθεια είναι ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλές, όμως για τους περισσότερους από εμάς το κάθε λεπτό έχει αξία γι’ αυτό και αναζητούμε πάγκο πάγκο το φθηνότερο προϊόν. Δυστυχώς κουμάντο κάνει το πορτοφόλι και μετά η ανάγκη. Παίρνουμε λίγες ποσότητες πια.»