Με την καθιερωμένη στρατιωτική και μαθητική παρέλαση κορυφώθηκαν σήμερα οι εκδηλώσεις για τον εορτασμο της 148ης επετείου του Ολοκαυτώματος του Αρκαδίου.Στις εορταστικές εκδηλώσεις την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο υφυπουργός ΄αμυνας Γιάννης Λαμπρόπουλος ενώ παρόντες ήταν ο αρχηγός ΓΕΝ Ευάγγελος Αποστολάκης, ο αντιστράτηγος Διοικητής ΑΣΔΕΝ Γιάνης Ηλιόπουλος και ο Μαρίνος Λούκας εκπρόσωπος ΓΕΑ, ο περιφερειάρχης Κρήτης, η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου ,ο γενικός αστυνομικός Διευθυντής Περιφέρεια Κρήτης και πολλοί αλλοι φορείς.
Το θερμότερο χειροκρότημα στη διάρκεια της παρέλασης απέσπασε η ΣΕΑΠ, η διμοιρία του Ναυστάθμου Κρήτης ,οι στρατιώτες και οι ειδικές δυνάμεις του 547 ΑΤΠΖ.
Αμέσως μετά τη παρέλαση οι εκδηλώσεις συνεχίστηκαν στην Ιερά Μονή Αρκαδίου όπου πραγματοποιήθηκε Δοξολογία προεξάρχοντος του Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοπτάμου Ευγενίου. Ακολούθησε επιμνημόσυνη δέηση στο Μαυσωλείο της Μονής και κατάθεση στεφάνων.