«Η Λαϊκή Ενότητα θα συνεχίσει τον αγώνα ενάντια στο 3ο μνημόνιο»
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΤΟ ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΟ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ
Την στήριξη των Ρεθεμνιωτών στις εκλογές της 20ης Σεπτεμβρίου ζητούν οι υποψήφιοι της Λαϊκής Ενότητας, οι οποίοι δεσμεύονται ότι μέσα στο κοινοβούλιο θα συνεχίσουν τον αγώνα τους εκπροσωπώντας το μεγάλο ποσοστό των ελλήνων που ψήφισε «όχι» στο δημοψήφισμα για ένα δημοκρατικό και αξιοκρατικό αύριο χωρίς μνημόνια, όπως είπαν χαρακτηριστικά.
Το ψηφοδέλτιο του κόμματος παρουσιάστηκε χθες στον Δημοτικό Κήπο Ρεθύμνου. Επικεφαλής του ψηφοδελτίου είναι ο δικηγόρος, Θοδωρής Τσούλας, ο Νίκος Αλέξης, μεταπτυχιακός φοιτητής, ο Κώστας Βερβερίδης, εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής και ο οικονομολόγος Κώστας Πολοποτεράκης.
Την παρουσίαση του ψηφοδελτίου έκανε ο Βαγγέλης Θεοδωρουλάκης συντονιστής εκλογικής επιτροπής της Λαϊκής Ενότητας Ρεθύμνου, ο οποίος κάλεσε τους πολίτες να στηρίξουν με την ψήφο του τη ΛΑ.Ε. και μεταξύ άλλων ανέφερε: «Ο λόγος που κατεβαίνουμε στις 20 Σεπτέμβρη στις εκλογές είναι ότι μετά από επτά μήνες «σκληρής» διαπραγμάτευσης της κυβέρνησης Τσίπρα -«καταφέραμε να φέρουμε» ένα πολύ σκληρό μνημόνιο, το οποίο ήρθε να προστεθεί σε πέντε χρόνια λιτότητας, ύφεσης και συσσώρευσης κοινωνικών και ανθρώπινων καταστροφών στην ελληνική κοινωνία. Αποφασίσαμε, μετά την προδοσία του ελληνικού λαού στις 5 του Ιούλη που ψήφισε κατά της προσταγής του και κατά των μνημονίων της λιτότητας και της ανθρώπινης καταστροφής, να δημιουργήσουμε ένα πολιτικό μέτωπο, ούτως ώστε να ενώσουμε όλες τις δυνάμεις που υπάρχουν στην πατρίδα μας και να μπορέσουμε να παλέψουμε εναντίον του φιλελεύθερου δόγματος που έχει επικρατήσει στην ευρωζώνη κι εναντίον της απώλειας της εθνικής κυριαρχίας στη χώρα μας. Γι’ αυτό καλούμε τον Ρεθεμνιώτικο λαό να μας στηρίξει με την ψήφο του για να μπορέσουμε αύριο να εκπροσωπήσουμε το όχι του ελληνικού λαού, το 63% που τόσο περήφανα, τόσο γενναία ψήφισε στις 5 του Ιούλη».
Ο Θοδωρής Τσούλας, δικηγόρος άσκησε σκληρή κριτική στα μεγάλα κόμματα με αφορμή την ψήφιση του τρίτου μνημονίου και ζήτησε την ψήφο των ρεθεμνιωτών για να συνεχιστεί ο αγώνας χωρίς μνημόνια: «Αυτό όμως που θα πρέπει όλοι να καταλάβουμε είναι ότι, με καπιταλιστικούς όρους ακόμα να το δούμε το θέμα, η πρόταση που έχουν οι υπόλοιπες τέσσερις παρατάξεις στην ουσία δεν ευδοκιμεί. Κι αναρωτιέμαι πόσα χρόνια ακόμα θα πρέπει να περάσουν ώστε να καταλάβουμε ότι είναι ουτοπικό το σχέδιο του μνημονίου το οποίο προσπαθούν να μας πείσουν ότι θα δώσει μία λύση. Δεν πρόκειται να δώσει μια λύση και θέλω να δείτε ακριβώς τι σας λένε οι υπόλοιπες παρατάξεις. Σας μιλάνε για ιδιωτικοποίηση των πάντων. Μιλάνε για υποβάθμιση της υγείας, της παιδείας, του δημοσίου, με απώτερο σκοπό βέβαια να πουληθούν όλα. Όλα είναι προς πώληση. Είναι άραγε αυτή η πρόοδος την οποία ονειρεύτηκαν οι γονείς μας να μας κληροδοτήσουν; Είναι αυτή για την οποία αγωνίστηκαν οι γονείς μας και οι παππούδες μας;
Χρειάζεται να μπορέσουμε να έχουμε μία συζήτηση πάνω στις μεταρρυθμίσεις, οι οποίες πρέπει να γίνουν και σε ποια κατεύθυνση θα είναι αυτές. Δεν μπορεί να δεχτούμε μεταρρυθμίσεις οι οποίες πλήττουν την παραγωγή μας θέλοντάς μας εξαρτώμενους. Πλήττουν την παιδεία μας, μάς θέλουν αμόρφωτους. Πλήττουν την υγεία μας, μάς θέλουν να ζητάμε ελεημοσύνη. Πού πήγε η περηφάνια μας, πού πήγε η αξιοπρέπειά μας; Πού πήγε η δημοκρατία μας; Ως πότε θα ζούμε στο ψέμα; Πότε θα σηκώσουμε το κεφάλι να δούμε το μέλλον που ετοιμάζουν για εμάς και τα παιδιά μας;
Είμαι εδώ, είμαστε εδώ, για να σας πούμε ότι είμαστε κι εμείς απογοητευμένοι, προδομένοι, εξαπατημένοι, αλλά όσο κι αν επιθυμούν, όχι παραιτημένοι από τον αγώνα για ένα δημοκρατικό, αξιοκρατικό αύριο, για πρόοδο και ελευθερία», ανέφερε.
Ο Νίκος Αλέξης, μεταπτυχιακός φοιτητής στην τοποθέτησή του υποστήριξε ότι η ΛΑ.Ε. επιδιώκει να δείξει ότι υπάρχει και άλλος δρόμος από αυτόν του μνημονίου και μεταξύ άλλων ανέφερε: «Ο λαός έδειξε μία πρώτη διάθεση να σταματήσει και να καταρρίψει αυτό το κλίμα τρομοκρατίας με το δημοψήφισμα και το μεγαλειώδες «όχι» που είπε. Παρόλα αυτά, το κλίμα τρομοκρατίας πάει να ξαναστηθεί εκ νέου και απέναντι σε αυτό η λαϊκή ενότητα έχει συγκροτηθεί ακριβώς για να δείξει ότι υπάρχει ένας άλλος δρόμος διαφορετικός, έξω από την ευρωζώνη, με μία διαφορετική διαδικασία ανάπτυξης της χώρας, με παραγωγική ανασυγκρότηση, με μία συνολικά νέα κατεύθυνση για τον ελληνικό λαό για μία βελτίωση του αύριό μας και ότι όλο αυτό που ζούμε σήμερα δεν είναι μονόδρομος. Σε αυτή τη βάση κατεβαίνουμε και πανελλαδικά και στο Ρέθυμνο ακριβώς για να δείξουμε ότι οι αγώνες δεν τελειώσανε, ακριβώς για να καταδείξουμε και να αναδείξουμε ότι το τρίτο μνημόνιο δεν θα περάσει, δεν θα εφαρμοστεί και στην πράξη και από εκεί και πέρα να μπορέσουμε να οικοδομήσουμε μαζί με τον λαό, μαζί με τις λαϊκές δυνάμεις και τους αγώνες ολόκληρης της κοινωνίας, έναν διαφορετικό δρόμο, ο οποίος θα σπάσει τον τρόμο και θα δρομολογήσει νέες εξελίξεις για το επόμενο διάστημα. Σε αυτή τη βάση ζητάμε και την ψήφο του Ρεθεμνιώτικου λαού, ο οποίος γνωρίζουμε ότι σε πάρα πολλούς τομείς πλήττεται και στο κομμάτι της εργασίας, πολύς κόσμος είναι άνεργος και ιδιαίτερα στη νεολαία που κι εγώ ως μεταπτυχιακός φοιτητής, βιώνω μια αγωνία για το μέλλον μου και για το αύριό μου, θεωρώ ότι αυτό το μέλλον και το αύριο μπορεί να δρομολογηθεί με έναν διαφορετικό τρόπο, μπορούμε να το ζήσουμε εντελώς διαφορετικά και δεν χρειάζεται σε αυτές τις εκλογές ούτε να κατηφιάζουμε ούτε να νιώθουμε απογοήτευση. Αντίθετα πρέπει να δώσουμε ένα πολύ ηχηρό μήνυμα συστράτευσης, αγώνα, ετοιμότητας, να αλλάξουμε αυτήν την κατάσταση και να φτάσουμε στο μεγαλειώδες όχι της 5ης Ιουλίου μέχρι το τέλος»
Ο Κώστας Βερβερίδης, εκπαιδευτικός, τόνισε πως το εθνικό νόμισμα μπορεί να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο για την ανεξαρτησία της χώρας και την οικονομική ανάπτυξή της. Ειδικότερα, ανέφερε: «Η Λαϊκή Ενότητα έχει υπάρξει για να συμβάλλει στην ανάδειξη του μεγαλειώδους «όχι» του ελληνικού λαού, του 63% το οποίο με τα πλαστά διλήμματα των εκλογών περί νέου και παλιού, τώρα που οι διαχωριστικές γραμμές ανάμεσα στη δεξιά και την αριστερά με την υπερψήφιση του τρίτου μνημονίου από τον εναπομείναντα ΣΥΡΙΖΑ έχουν θολώσει, να συμβάλλει λοιπόν στην ανάδειξη αυτής της βαθιά πολιτικής και ιδεολογικής στάσης του ελληνικού λαού: της άκαμπτης αντίστασης. Ο δεύτερος λόγος ύπαρξης της Λαϊκής Ενότητας και της συμμετοχής μας σε αυτήν, είναι η ανάδειξη ενός μετώπου ενάντια στη γερμανική ηγεμονία η οποία έχει τη μορφή οικονομικής επιβολής στην ευρωζώνη και ο τρίτος λόγος είναι η νομιμοποίηση της αναγκαίας συζήτησης για σχέδιο Β της ελληνικής οικονομίας, η οποία συζήτηση μέχρι τα τώρα θεωρείται απαγορευμένη και ήδη με πολύ μεγάλη χαρά βλέπουμε ότι η παρουσία της Λαϊκής Ενότητας έχει επιβάλλει αυτή τη συζήτηση με άξονες την εθνικοποίηση των τραπεζών, την παραγωγική συγκρότηση και βεβαίως την ανάδειξη της δυνατότητας το εθνικό νόμισμα να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο για τη χειραφέτησή μας σε μια πορεία εθνικής ανεξαρτησίας και οικονομικής ανάπτυξης.
Ο Κώστας Πολοπετράκης, οικονομολόγος, από την πλευρά του υποστήριξε πως στον πόλεμο των τραπεζών η Ελλάδα πρέπει να πολεμήσει με το δικό της νόμισμα και ανέφερε: «Βρισκόμαστε σε προεκλογική περίοδο, γιατί παρά την αντίθετη θέληση του ελληνικού λαού, δηλαδή το «όχι» του δημοψηφίσματος, υπογράψαμε το τρίτο πρόγραμμα οικονομικής προσαρμογής για την Ελλάδα, διάρκειας τριών ετών. Δηλαδή το τρίτο μνημόνιο. Πιστεύω ότι σήμερα καλείται ο λαός να νομιμοποιήσει την αποτυχία των διαπραγματεύσεων. Εκείνο που με στενοχωρεί είναι ότι η αδυναμία της κυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ και η ανευθυνότητα των κομμάτων της αντιπολίτευσης, σε έξι μήνες κατάφεραν τελικά τη διάσπαση των υγιών δυνάμεων της αριστεράς.
Σχετικά με το επίμαχο θέμα του νομίσματος θέλω να πω ότι στον πόλεμο των τραπεζών, εμείς πρέπει να πολεμήσουμε με δικό μας νόμισμα. Δεν μπορούμε να πολεμήσουμε με ξένα νομίσματα».
Περιοδείες της ΛΑ.Ε.
Σήμερα, Παρασκευή, το απόγευμα κλιμάκιο της ΛΑ.Ε. θα περιοδεύσει στα χωριά Αρμένοι, Αγκουσελιανά, Σελιά και Πλακιά.
Αύριο, Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου, το απόγευμα θα γίνει περιοδεία στο Πέραμα και τα Ανώγεια.