Με την παρουσία δεκάδων πολιτών του Ρεθύμνου πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 13 Ιουνίου, η παρουσίαση του βιβλίου «Λευκό μακρύ παλτό (και άλλες ιστορίες)» (Εκδόσεις «Μανδραγόρας») της Χρυσοξένης Προκοπάκη.
Ο γνωστός συγγραφέας Μιχάλης Σπέγγος, μιλώντας για το βιβλίο της Χ. Προκοπάκη, αναφέρθηκε στην «ιδιαιτερότητα της γραφής της μέσα από τις ανατροπές και τις εκπλήξεις», ενώ ταυτόχρονα εξήρε τη μαεστρία της σύζευξης ρεαλιστικών και μη ρεαλιστικών στοιχείων που προκαλούν τη φαντασία του αναγνώστη.
Η ποιήτρια -και Ρεθεμνιώτισσα- Χαρά Ναούμ μίλησε για «το ακαριαίο άγγιγμα των ιστοριών της Προκοπάκη και τη γνήσια ποιητικότητα που ενυπάρχει στα πεζογραφήματά της» και αναφέρθηκε στην «παράξενη αίσθηση που μένει στον καθένα για αρκετές ώρες, σαν να επιχειρεί βουτιά στον χρόνο και στον χώρο». Επίσης αναφέρθηκε στην ταύτιση του αναγνώστη με τους ήρωες των ιστοριών και σύστησε ανεπιφύλακτα στους παρισταμένους να μη χάσουν την απόλαυση της ανάγνωσης αυτού του βιβλίου.
Έξοχη ήταν η απόδοση της ανάγνωσης αποσπασμάτων των διηγημάτων του ηθοποιού και σκηνοθέτη Βαγγέλη Λιοδάκη και της εκπαιδευτικού Ελένης Μιχελουδάκη.
Η όλη εκδήλωση «ντύθηκε» μουσικά από τον Γιάννη Στιβακτάκη με την κιθάρα του, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε από το κοινό.