Στο σύστημα διαχείρισης και συλλογής λιπαντικών ελαίων η Κρήτη
2.000 ΣΗΜΕΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΝΗΣΙ
• Σοβαροί κίνδυνοι για το περιβάλλον και τη δημόσια υγεία από την αλόγιστη διάθεσή τους
Η καταστροφή που προκαλείται στο περιβάλλον από τα απόβλητα λιπαντικών ελαίων, είναι τεράστια. Παράλληλα η ανεξέλεγκτη διάθεσή τους προκαλεί σημαντικούς κινδύνους στη δημόσια υγεία, καθώς καταλήγουν στον υδροφόρο ορίζοντα. Αρκεί να σκεφτεί κανείς ότι ένα λίτρο απόβλητο λιπαντικού ελαίου, σε περίπτωση που ρυπάνει έναν υδάτινο αποδέκτη είναι ικανό να καλύψει επιφάνεια ίση με ένα γήπεδο ποδοσφαίρου προκαλώντας τον θάνατο των οργανισμών που υπάρχουν στο συγκεκριμένο περιβάλλον.
Τα παραπάνω τονίστηκαν, μεταξύ άλλων σε ημερίδα που πραγματοποιήθηκε χθες στο Ηράκλειο και οργανώθηκε από την Περιφέρεια σε συνεργασία με το Εθνικό Συλλογικό Σύστημα Εναλλακτικής Διαχείρισης Αποβλήτων Λιπαντικών Ελαίων (ΕΝΔΙΑΛΕ) και την αιγίδα του Ελληνικού Οργανισμού Ανακύκλωσης (ΕΟΑΝ).
Η Κρήτη αν και βρίσκεται σε πολύ καλό επίπεδο σε σχέση με την υπόλοιπη χώρα στην συλλογή αποβλήτων λιπαντικών, διασφαλίζοντας την προστασία του περιβάλλοντος αλλά και τη δημόσια υγεία, χρειάζεται να συνεχίσει την προσπάθεια ενημέρωσης και των παραγωγών αλλά και των πολιτών για την σπουδαιότητα της σωστής διαχείρισής τους, ώστε να βελτιωθούν ακόμα περισσότερο οι επιδόσεις του νησιού στη συλλογή και διαχείριση των αποβλήτων λιπαντικών.
Στην ημερίδα, όπου συμμετείχε ο αντιπεριφερειάρχης Κρήτης για θέματα Περιβάλλοντος και Χωρικού Σχεδιασμού Νίκος Καλογερής και στελέχη των αρμόδιων υπηρεσιών της Περιφέρειας, έγινε ανάλυση των στοιχείων και των αποτελεσμάτων που είχε το νησί στα δέκα χρόνια που συμμετέχει στο σύστημα συλλογής και διαχείρισης των αποβλήτων λιπαντικών ελαίων.
Πιο συγκεκριμένα, σύμφωνα με τον διευθύνοντα σύμβουλο της ΕΝΔΙΑΛΕ Γιώργο Δεληγιώργη, από την έναρξη λειτουργίας του συστήματος συλλογής και διαχείρισης από το 2005 έως και το πρώτο εξάμηνο του 2015 συγκεντρώθηκαν 19 χιλιάδες τόνοι αποβλήτων λιπαντικών ελαίων σε περίπου 2.000 σημεία συλλογής σε όλη την Κρήτη. Οι ποσότητες αυτές στη συνέχεια παραδόθηκαν σε μονάδες «αναγέννησης» στην υπόλοιπη χώρα, όπου και παρήχθησαν νέα λιπαντικά προϊόντα προς χρήση.
Ο αντιπεριφερειάρχης κ. Καλογερής έκανε λόγο για πρωτοπορία της Κρήτης ως προς το θέμα αυτό, ενώ επεσήμανε τις σοβαρές επιπτώσεις στο περιβάλλον και τους κινδύνους στην δημόσια υγεία από την ανεξέλεγκτη διάθεση των αποβλήτων, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «Ένα λίτρο απόβλητο λιπαντικού ελαίου σε περίπτωση που ρυπάνει έναν υδάτινο αποδέκτη είναι ικανό να καλύψει επιφάνεια ίση με ένα γήπεδο ποδοσφαίρου προκαλώντας τον θάνατο των οργανισμών που υπάρχουν στο συγκεκριμένο περιβάλλον. Επιπρόσθετα η ανεξέλεγκτη διαχείριση των αποβλήτων λιπαντικών ελαίων μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την καταστροφή του υδροφορέα, του εδάφους, αλλά και του αέρα λόγω των επιβλαβών συστατικών που περιέχουν (διοξίνες, φουράνια) ιδιαίτερα στις περιπτώσεις που παράνομα χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα καυσίμων».
Για τους παραπάνω λόγους, όπως τονίστηκε στην ημερίδα, τα σημεία παραγωγής τέτοιων αποβλήτων που είναι κατά κύριο λόγο τα συνεργεία, τα πρατήρια καυσίμων με λιπαντήρια οχημάτων, οι βιομηχανίες και βιοτεχνίες, και διάφοροι δημόσιοι οργανισμοί, πρέπει να συγκεντρώνουν ξεχωριστά τα λιπαντικά απόβλητα χωρίς να τα αναμιγνύουν με οποιοδήποτε άλλο απόβλητο. Επίσης είναι απαραίτητο να καταγράφουν τις ποσότητές τους και να τις παραδίδουν σε αδειοδοτημένους φορείς συλλογής που έχουν συμβληθεί με το εγκεκριμένο εθνικό συλλογικό σύστημα διαχείρισης.
Στην ημερίδα υπήρξαν σημαντικά συμπεράσματα και οργανώθηκε πλάνο συνεργασίας μεταξύ Περιφέρειας Κρήτης, ΕΝΔΙΑΛΕ και ΕΟΑΝ προκειμένου να βελτιωθούν ακόμα περισσότερο οι επιδόσεις του νησιού στη συλλογή και διαχείριση των αποβλήτων λιπαντικών.