Οι ισχυροί άνεμοι που πνέουν σε ολόκληρη την Κρήτη έχουν θέσει σε επιφυλακή όλες τις αρμόδιες υπηρεσίες. Συναγερμός έχει σημάνει σε ΕΛ.ΑΣ, Πυροσβεστική και στις υπηρεσίες πολιτικής προστασίας των δήμων και της αντιπεριφέρειας Ρεθύμνου . Στην πόλη του Ρεθύμνου η ατμόσφαιρα λόγω των θυελλωδών ανέμων και της σκόνης είναι αποπνικτική. Για λόγους ασφαλείας κλειστός παραμένει και ο δημοτικός κήπος της πόλης.
Σε εξέλιξη αλλά υπό μερικό περιορισμό βρίσκεται και η φωτιά στην περιοχή Καστελλάκια.
Aνακοίνωση με την οποία εφιστά την προσοχή των οδηγών που κινούνται επί της εθνικής οδού εξέδωσε η ΕΛ.ΑΣ.
Στην ανακόινωση αναφέρεται:”Οι οδηγοί οι οποίοι θα κινούνται στη Νέα
Εθνική Οδό Χανίων – Ρεθύμνου αλλά και στη Παλαιά Εθνική Οδών των Νομών Χανίων
και Ρεθύμνου, παρακαλούνται να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί λόγω των έντονων
καιρικών φαινομένων (ισχυροί άνεμοι) στην περιοχή”.
Οδηγίες από την Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας
Οδηγίες για τα μέτρα προφύλαξης από τους ισχυρούς ανέμους και την σκόνη εξέδωσε η Διεύθυνση Υγείας της Περιφέρειας Κρήτης .Στην ανακοίνωση τονίζεται:”Στις 23 και 24 Μαρτίου, ημέρες Τετάρτη και Πέμπτη, είναι πολύ πιθανό, σύμφωνα με την Εθνική Μετεωρολογική Υπηρεσία, να υπάρξει αυξημένη συγκέντρωση αιωρούμενων σωματιδίων (μεταφορά σκόνης από νότιους ανέμους), πάνω από τη συνήθη μέση τιμή, που είναι τα 50 μg/m3. Το φαινόμενο θα είναι πιο έντονο από το μεσημέρι της 23ης Μαρτίου και σταδιακά θα εξασθενήσει από τα ξημερώματα μέχρι τις πρώτες μεσημβρινές ώρες της 24ης Μαρτίου. – Επειδή το γεγονός αυτό μπορεί να έχει επιπτώσεις στην υγεία ευαίσθητων ομάδων του πληθυσμού, η Διεύθυνση Υγείας συνιστά:– Περιορισμό στην άσκοπη χρήση των ΙΧ, επειδή το φαινόμενο επιτείνεται και λειτουργεί αθροιστικά με την ύπαρξη καυσαερίων.– Τα άτομα αυξημένου κινδύνου, δηλαδή ενήλικες και παιδιά με γνωστά αναπνευστικά προβλήματα, καθώς και καρδιοπαθείς, θα πρέπει να περιορίσουν τη σωματική άσκηση για τις ημέρες αυτές, και την όσο το δυνατόν μικρότερη παρουσία τους σε εξωτερικούς χώρους.– Σε κάθε περίπτωση, και επί οποιωνδήποτε εκδηλώσεων από το αναπνευστικό τους σύστημα, να επιδιωχθεί η επαφή με τον θεράποντα ιατρό τους”.
Παράλληλα, το τμήμα Πολιτικής Προστασίας Περιφερειακής
Ενότητας Ρεθύμνου καλεί τους πολίτες να είναι ιδιαίτερα προσεχτικοί. Σε σχετική ανακοίνωση του τονίζει;” σύμφωνα με το από
23-3-2016 δελτίο επικίνδυνων καιρικών φαινομένων, αναμένονται θυελλώδεις νότιοι
άνεμοι έως το βράδυ της Τετάρτης 23-3-2016.Παρακαλούνται οι πολίτες του Ρεθύμνου όπως
περιορίσουν τις μετακινήσεις έως την εξασθένιση των ανέμων, καθώς και να
στερεώσουν αντικείμενα που ενδέχεται να παρασυρθούν από τους ανέμους.Περισσότερες πληροφορίες καθώς και μέτρα
προστασίας για αντιμετώπιση έντονων καιρικων φαινομένων παρέχονται στον
ιστότοπο της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας www.civilprotection.gr.”