Πολύ κοντά στην 1η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πόλο της Α1 Γυναικών έφτασε ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου. Ενώ οι Ρεθεμνιώτισσες αγωνίστηκαν και πάλι με σημαντικές απουσίες, κατάφεραν να δείξουν άκρως ανταγωνιστικές, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα με 10-8 από τον Εθνικό στον Πειραιά.
Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ανάμεσα στο ζευγάρι του περυσινού μικρού τελικού ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Κώστας Φιτσανάκης δεν είχε στη διάθεσή του τις Έλενα και Μαρία Φαρμάκη και Μαίρη Παλληκαράκη που για προσωπικούς λόγους δεν ακολούθησαν την αποστολή στον Πειραιά. Παρά τις τρεις πολύ σημαντικές απουσίες, οι Ρεθεμνιώτισσες το πάλεψαν μέχρι τέλους και έφτασαν κοντά στην 1η τους νίκη.
Με γκολ των Σολανάκη και Καρυπίδου Μ. το ημίχρονο έκλεισε στο 2-2 και στην έναρξη της επανάληψης ο ΝΟΡ προηγήθηκε με 2-4. Μάλιστα διατήρησε το προβάδισμα (3-5) μέχρι το τέλος του 3ου οκταλέπτου (5-6) και στις αρχές της 4ης περιόδου έκανε το 6-7. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τις Ρεθεμνιώτισσες. Ο Εθνικός έτρεξε ένα σερί 4-1 και με επιμέρους 5-2 στο 4ο οκτάλεπτο κατάφερε να επικρατήσει με 10-8.
Το θετικό για τις «κίτρινες» είναι πως τέσταραν τις δυνάμεις τους σε ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις νέες παίκτριες να δείχνουν πως είναι σε θέση να βοηθήσουν τον ΝΟΡ. Για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι αγωνίστηκε η Χρυσούλα Καζάνα (τερματοφύλακας) και η Μελίνα Καριπίδου που μάλιστα πέτυχε 3 γκολ.
Τέλος, όπως αναφέρει η επίσημη ιστοσελίδα της ΚΟΕ: «Ο Εθνικός κατέθεσε ένσταση πριν από την έναρξη του ματς για αντικανονική δήλωση συμμετοχής στο Φύλλο Αγώνα των αθλητριών της ομάδας του Ρεθύμνου Χρυσής Καζάνα και Μελίνας Καρυπίδου».
Τα οκτάλεπτα: 2-1, 0-1, 3-4, 5-2.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Γιώργος Τσόκας): Δουρέκα Στ., Παναγιωτοπούλου, Δουρέκα Αδ., Βάσιλα 2, Αποστολίδου 1, Μπίσμπα 2, Κούβδου Ν., Γονίδη, Πετάση, Φραγκιουδάκη 3, Γκούζουλα 1, Μιχαηλίδου 1, Στραβάκου, Κατσίμπρη.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Καζάνα, Σαφέτη 1, Θεοδωράκη, Καριπίδου Μ. 3, Καραβάνου, Μαυρέλλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Λιμπιτάκη Καριπίδου Η. 1, Πατσαχάκη, Σολανάκη 3.
Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στην Α1 πόλο Γυναικών
Α’ όμιλος
ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός 10-12
Εθνικός – ΝΟ Ρεθύμνου 10-8
Β’ όμιλος
ΑΝΟ Γλυφάδας – Τρίτων Αμαρουσίου 17-5
Ηλυσιακός – ΝΕ Πατρών 12-14
Οι βαθμολογίες
Α’ όμιλος
Θέση Ομάδα Αγ. Γκολ Βαθμοί
1. Ολυμπιακός 2 30-14 6
2. ΝΟ Βουλιαγμένης 2 33-14 3
3. Εθνικός Πειραιά 2 14-26 3
4. ΝΟ Ρεθύμνου 2 10-33 0
Β’ όμιλος
1. ΑΝΟ Γλυφάδας 2 26-8 6
2. ΝΕ Πατρών 2 17-21 3
3. Τρίτων Αμαρουσίου 2 18-26 3
4. Ηλυσιακός 2 21-27 0
Η επόμενη (3η) αγωνιστική (5/11)
Α’ όμιλος
Εθνικός – ΝΟ Βουλιαγμένης
ΝΟ Ρεθύμνου – Ολυμπιακός
Β’ όμιλος
Γλυφάδα – Ηλυσιακός
Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΕ Πατρών