Ο προβληματισμός δίνει πάσα στον… σκεπτικισμό, στοιχεία τα οποία είναι λογικό να επικρατούν στο στρατόπεδο της Επισκοπής γι’ αυτές τις μέρες γιατί οι αμέσως επόμενες, αλήθεια είναι ότι, δεν μπορούν να περιμένουν. Η παραίτηση του κυανόλευκου τεχνικού επιτελείου «μένει στον αέρα» κι αυτό γιατί οι αγωνιστικές υποχρεώσεις της Επισκοπής τρέχουν…
Σαφώς και υπάρχει κατήφεια από το μεγάλο σκορ με την ΑΕΚ όμως, όπως ξεκαθαρίζει ο Κωστής Ανυφαντάκης, δεν είναι αυτός ακριβώς ο λόγος που οδήγησε τον ίδιο και τους συνεργάτες του σε παραίτηση… Η ομάδα των «γυπαετών» μετράει 4 σερί ήττες σ’ ένα σχετικά μικρό σε έκταση πρωτάθλημα, όπου κάθε ματς έχει το δικό του αντίκτυπο.
Ανυφαντάκης: «Είμαι στρατιώτης και πρέπει να προετοιμάσουμε την ομάδα με τον Πανηλειακό»
Εδώ βέβαια τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Η παραίτηση αφορά όλο το τεχνικό επιτελείο, δηλαδή τον Κωστή Ανυφαντάκη, τον Τάκη Διακάκη, τον Απόστολο Λεκίδη και τον Παναγιώτη Κονομάρα.
Συναισθανόμενοι λοιπόν της ευθύνης που έχουν, έθεσαν στη διάθεση της διοίκησης την παραίτησή τους για το γεγονός ότι η Επισκοπή προέρχεται από ήττες με Ερμιονίδα (1-0), Φωστήρα (2-3), Παναχαϊκή (1-2) και ΑΕΚ (7-0). Η κύρια αιτία της απόφασής τους όμως, ήταν για τα ανεπιτυχή αποτελέσματα στους εντός έδρας αγώνες, με Φωστήρα και Παναχαϊκή. Ο ίδιος ο Ρεθυμνιώτης κόουτς, μετά τον αντίκτυπο της χθεσινής είδησης, θέλησε να κάνει την ακόλουθη δήλωση η οποία αναρτήθηκε και στο επίσημο σάιτ της ομάδας…
«Ανέλαβα την ευθύνη των κακών αποτελεσμάτων, όχι τόσο αυτού με την ΑΕΚ όσο με τα δύο προηγούμενα παιγνίδια (Φωστήρας, Παναχαϊκή). Έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα, δεν μπορώ να φύγω άμεσα από την ομάδα. Επειδή είμαι στρατιώτης της ομάδας, τόσο εγώ όσο και οι συνεργάτες μου, μάς καλεί το καθήκον να προετοιμάσουμε την ομάδα για το κρίσιμο παιγνίδι, αυτό με τον Πανηλειακό μέχρι να παρθούν οι τελικές αποφάσεις από το σύλλογο».
Μέσα στις γιορτές ίσως έχουμε εξελίξεις
Οι παραιτήσεις, όπως γράψαμε και χθες, δεν έγιναν δεκτές ακόμη από την κυανόλευκη διοίκηση προφανώς, γιατί υπάρχουν πολύ σημαντικά ματς, όπως αυτό με τον Πανηλειακό (εντός, 14/12), την Καλλιθέα (εκτός, 17/12) και τον Άλιμο (εντός, 21/12). Αμέσως μετά, το πρωτάθλημα διακόπτεται μέχρι τις 4 Ιανουαρίου.
Κι εδώ φαίνεται να συμβαίνει το εξής. Ακόμη κι αν η ρεθυμνιώτικη ομάδα κάνει 3 νίκες στα παραπάνω ματς, πολύ δύσκολα θα ανακληθεί η παραπάνω απόφαση. Στο διάστημα των διακοπών των Χριστουγέννων, ίσως να έχουμε εξελίξεις οι οποίες βέβαια, θα έχουν αφετηρία τις μέρες που διανύουμε τώρα. Μέσα σ’ αυτό το διάστημα θα αναζητηθεί λύση στον πάγκο της Επισκοπής.
Η επόμενη μέρα της αυτοκριτικής και του επαναπροσδιορισμού στόχων
Στην ομάδα του Ρεθύμνου, η χθεσινή μέρα, ήταν ημέρα ηρεμίας μετά την «μπόρα» των προηγούμενων 24ωρών. Το ρεπό που δόθηκε βοήθησε όλους να σκεφτούν και προφανώς να κάνουν αυτοκριτική για τα όποια λάθη έγιναν, αγωνιστικά και μη…
Ήταν μία μέρα όπου, ίσως αποτελέσει την απαρχή για όλα όσα ίσως προκύψουν από ‘δω και στο εξής. Ποια θα είναι αυτά…; Ουδείς μπορεί να γνωρίζει παρά μόνο να κάνει εικασίες. Το βέβαιο είναι ότι ο πρόεδρος, κ. Νικολιδάκης, θα πρέπει «τρέξει» κάποια σημαντικά ραντεβού, όχι μονάχα για το προπονητή και το επιτελείο που ίσως φέρει, αλλά για να γίνουν εκτιμήσεις, να επαναπροσδιοριστούν στόχοι και να κοιτάξουν πιο σφαιρικά το μέλλον του συλλόγου.
Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα
Χθες, όπως προαναφέραμε, δόθηκε ρεπό, ωστόσο από σήμερα (11.00 π.μ.), οι προπονήσεις θα γίνουν κανονικά. Την ίδια ώρα, έχει οριστεί και η προπόνηση της Πέμπτης, ενώ την Παρασκευή θα πραγματοποιηθεί στο ΔΑΚ Γάλλου στις 15.00.
Η τελευταία θα λάβει χώρα στο ίδιο στάδιο, το Σάββατο στις 11.00 μια και την επομένη ακολουθεί ο αγώνας με τον ουραγό Πανηλειακό.