Δεν περνάει όπως φαίνεται, το σχέδιο-πρόταση των Ε.Π.Σ. Κρήτης ενός ευρέως ανοικτού κρητικού ομίλου στη Γ’ Εθνική (συμπεριλαμβανομένων των ροδίτικων και των σαντορινιών ομάδων).
Η χθεσινή Γ.Σ. της ΕΠΟ, δυστυχώς, μπορεί να παρουσίασε πλειάδα θεμάτων σ’ ότι αφορά την εποπτεία της FIFA και της UEFA, μπορεί να είχε ως κορυφή του παγόβουνου την τροποποίηση του καταστατικού της, μπορεί να αποφασίστηκε για να προκηρυχθούν εκλογές (προφανώς μέσα στον Ιούλιο) αλλά είχε να αναδείξει και πολλές άλλες πτυχές όπως το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, όπου απλώς δεν είχαμε εξελίξεις, ούτε καν αποφάσεις…
Εκεί, πέραν όλων των υπολοίπων δεν θα έχουμε αλλαγές όπως ήλπιζαν οι Ε.Π.Σ. Κρήτης και μαζί μ’ αυτούς και οι δευτεραθλήτριες ομάδες των νομών Χανίων, Ρεθύμνου, Ηρακλείου και Λασιθίου.
Το σχέδιο αυτό θεωρήθηκε εκτός λογικής στην προκειμένη χρονική περίοδο στην ήδη προσχεδιασμένη προκήρυξη με αποτέλεσμα να χαθεί μια ευκαιρία να αναβαθμιστεί το ίδιο το κρητικό ποδόσφαιρο. Στην πραγματικότητα ανάμεσα στις Ε.Π.Σ. Κρήτης και αυτή του Ρεθύμνου, αναφέρθηκε σχετικά με τα οφέλη που θα αποκόμιζαν οι ομάδες της Κρήτης αλλά κι αυτές το κέντρου που θα γλιτώσουν πολλά έξοδα από ανούσια ταξίδια.
Οι εκπρόσωποι της Κρήτης και του Ρεθύμνου τοποθετήθηκαν σχετικώς, πως, εν αντιθέσει με τα υπόλοιπα πρωταθλήματα, η προβολή ενός ανοικτού κρητικού ομίλου, θα είχε πολύ καλύτερη, προβολή, κάλυψη (τηλεοπτική, ενημερωτική από σάιτ και εφημερίδες), ενώ θα δίδονταν πολλά περισσότερα κίνητρα να πραγματοποιηθεί ένας μαραθώνιος σε ιδιαίτερα υψηλό επίπεδο. Τα μέλη της ΕΠΟ τα αφουγκράστηκαν αλλά απέφυγαν επιμελώς να απαντήσουν πράγμα που σημαίνει ότι είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει κάτι στην επόμενη Γ.Σ., καθώς ο χρόνος θα είναι ελάχιστος για να γίνει οποιαδήποτε αλλαγή.
Όσο για την τροποποίηση του καταστατικού της ΕΠΟ, με ψήφους 140 υπέρ και 32 κατά εγκρίθηκαν από τους εκπροσώπους των Ενώσεων Ποδοσφαιρικών Σωματείων μελών της ΕΠΟ οι σχετικές προτάσεις, των Κανονισμών που διέπουν την εφαρμογή του Καταστατικού και τις πάγιες διατάξεις της Γενικής Συνέλευσης, οι εργασίες της οποίας διεξάγονται σε αίθουσα του κτιρίου της ΕΟΕ.
Γ. Δασκαλομαρκάκης: «Δεν μας έδωσαν κάποια απάντηση»
Η Ε.Π.Σ. Ρεθύμνου βρέθηκε με μια τριμελής επιτροπή (κ.κ. Δασκαλομαρκάκης, Κουργιανάκης, Μαρκουλιδάκης) στα γραφεία της ΕΠΟ. Επικεφαλής αυτής ήταν, ο πρόεδρος κ. Γιώργος Δασκαλομαρκάκης, ο οποίος ανέφερε χαρακτηριστικά μετά απ’ αυτή την εξέλιξη: «Πρώτο μέλημα όλων ήταν να περάσει το καταστατικό. Ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι άλλο». Αναφερόμενος στην περίπτωση αλλαγής των ομίλων της Γ’ Εθνικής, τόνισε: «Και ‘μεις από την πλευρά μας καταθέσαμε την άποψη να ανοίξουν οι όμιλοι αλλά οι της ΕΠΟ δεν μας έδωσαν κάποια απάντηση. Αυτό δεν σημαίνει ότι αποκλείεται να λάβουμε απάντηση όμως, η όλη τους στάση έδειξε ότι, τουλάχιστον τώρα, δεν «καίγονται» γι’ αυτό το ζήτημα».
Παραμένουν τα ίδια δεδομένα στη Γ’ Εθνική
Μετά από την παραπάνω απόφαση, πάγιες μένουν και οι εντολές προκήρυξης του πρωταθλήματος που κάνουν λόγο για 8 ομίλους απαρτιζόμενες από 110 ομάδες.
Ο 8ος όμιλος θα περιέχει τις 6 κρητικές ομάδες (ΠΟΑ, Ερμής, ΑΕΜ, Παλαιόχωρα, Ηρόδοτος, ΟΦΙ), ενώ είναι βέβαιο ότι στον συγκεκριμένο όμιλο θα συμμετάσχουν και οι Ρόδος, Ιάλυσος και Πανθηραϊκός.
Παράλληλα, έγινε γνωστό ότι δεν θα αλλάξει η προκήρυξη σ’ ό,τι αφορά την ισχύουσα νομοθεσία στην συμμετοχή παικτών, αλλοδαπών ποδοσφαιριστών και τη νομιμότητα διαπιστευμένων προπονητών. Πιο συγκεκριμένα…
Μέχρι 4 οι ξένοι
Είναι υποχρεωτική η αναγραφή στο Φύλλο αγώνα και η χρησιμοποίηση στον αγώνα επτά (7) τουλάχιστον ποδοσφαιριστών που δικαιούνται να αγωνίζονται στις Ελληνικές εθνικές ομάδες.
Επιτρέπεται η αναγραφή στο φύλλο αγώνα και η χρησιμοποίηση στον αγώνα έως τεσσάρων (4) ποδοσφαιριστών, που δεν δικαιούνται να αγωνίζονται στις ελληνικές εθνικές ομάδες.
Οι 4 αυτοί μπορεί να είναι οποιασδήποτε εθνικότητας (δεν υπάρχει π.χ., διαχωρισμός σε κοινοτικούς ευρωπαίους και μη κοινοτικούς, κ.τ.λ.).
Έως 3 παίκτες πάνω από 33 ετών
Επιτρέπεται η αναγραφή στο Φύλλο αγώνα και η χρησιμοποίηση στον αγώνα έως τριών (3) ποδοσφαιριστών ηλικίας άνω των τριάντα τριών (33) ετών. Για το πρωτάθλημα της περιόδου 2016-2017 εντάχθηκαν σε αυτήν την κατηγορία οι γεννηθέντες πριν από 01.01.1984. Και για το προσεχές πρωτάθλημα της περιόδου 2017-2018 είναι να ενταχθούν σε αυτήν την κατηγορία οι γεννηθέντες πριν από 01.01.1985.
Δηλωμένοι προπονητές με UEFA B’
Όλα τα σωματεία Γ’ Εθνικής, υποχρεούνται να συνάψουν σύμβαση με προπονητή – προπονητές διπλωματούχους U.E.F.A. / Ε.Π.Ο. όπου υποχρεωτικά θεωρούνται για μεν, τους πρώτους Προπονητές το Δίπλωμα U.E.F.A. B’ τουλάχιστον και για τους τυχόν, Βοηθούς Προπονητές το Πιστοποιητικό U.E.F.A. Β’ τουλάχιστον, (άρθρο 5 του Κανονισμού Προπονητών).
Οι προπονητές θα φέρουν την Ειδική Ταυτότητα και το Δελτίο Πιστοποίησης Προπονητή που εκδίδει η Ε.Π.Ο.
Η σύμβαση αυτή, θεωρημένη από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. η το αποδεικτικό υποβολής από το σύστημα TAXIS, πρέπει να κατατεθεί στο Τμήμα Προπονητών της Ε.Π.Ο. δέκα (10), τουλάχιστον, ημέρες πριν την έναρξη του πρωταθλήματος. Σε κάθε, τυχόν, αλλαγή Προπονητή, η νέα σύμβαση θα πρέπει να κατατίθενται στο Τμήμα Προπονητών της Ε.Π.Ο. εντός δέκα πέντε (15) ημερών από την υπογραφή της, διαφορετικά θα επιβάλλονται οι προβλεπόμενες από τους κανονισμούς κυρώσεις.
Υποχρεωτική η παρουσία γιατρού
Η παρουσία γιατρού αγώνα είναι υποχρεωτική. Ο γιατρός έχει την υποχρέωση να αποδείξει την ιδιότητά του με οποιοδήποτε επίσημο αποδεικτικό στοιχείο (ταυτότητα Ιατρικού Συλλόγου ή σφραγίδα).