Η νόσος των λεγεωνάριων ή αλλιώς «νόσος των κλιματιστικών» αποτελεί μία σοβαρή μορφή πνευμονίας, η οποία προκαλείται από λοίμωξη και χαρακτηρίζεται από φλεγμονή στους πνεύμονες.
Τα τελευταία χρόνια έχει σημειωθεί αύξηση των ασθενών που πλήττονται από τη νόσο -σύμφωνα με τους επιστήμονες- κι αυτό οφείλεται στη ραγδαία εξάπλωση των κλιματιστικών σε πολλούς κλειστούς χώρους.
Αυτό συμβαίνει λόγω της ελλιπούς ή κακής συντήρησης των κλιματιστικών, η οποία προκαλεί συσσώρευση επικίνδυνων βακτηρίων στο εσωτερικό. Με τον αέρα που αναπνέουμε αυτά μεταφέρονται στους πνεύμονες.
Ήδη πρόσφατα καταγράφηκε ένας θάνατος στην Ελλάδα από ασθενή που προσβλήθηκε από τον ιό, ενώ σε σοβαρή κατάσταση νοσηλεύεται αυτές τις ημέρες και ένας ακόμα ασθενής, γνωστός ηθοποιός που νόσησε.
Για τη «νόσο των λεγεωνάριων» ενημερώνει τους πολίτες το Κέντρο Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕ.ΕΛ.Π.ΝΟ.), με αφορμή περιστατικά που καταγράφονται και στην Ελλάδα.
Σύμφωνα με το ΚΕΕΛΠΝΟ, η λεγιονέλλα είναι ένα βακτηρίδιο ευρέως διαδεδομένο στη φύση, που απαντάται στο υδάτινο περιβάλλον και μπορεί να αποικίσει όλα τα συστήματα ύδρευσης, τόσο το δίκτυο παροχής θερμού, όσο το δίκτυο παροχής κρύου νερού (ιδανικές συνθήκες πολλαπλασιασμού παρουσιάζονται στο δίκτυο διανομής νερού σε θερμοκρασίες από 20-50οC). Η μετάδοση της νόσου γίνεται με εισπνοή του βακτηριδίου, όταν νερό που είναι μολυσμένο διασκορπίζεται στον αέρα υπό μορφή σταγονιδίων (αεροζόλ, ντους).
Για την πρόληψη εμφάνισης της νόσου απαιτείται η συστηματική λήψη κατάλληλων μέτρων για τη σωστή λειτουργία των υδραυλικών και κλιματιστικών εγκαταστάσεων με υδρόψυκτους πύργους ψύξης, ιδιαίτερα σε χώρους, όπως ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις, αθλητικές εγκαταστάσεις, υδάτινα πάρκα, νοσοκομεία, ιαματικά λουτρά, κρουαζιερόπλοια, αλλά και η αποφυγή δημιουργίας εστίας μόλυνσης στα σημεία των δικτύων, όπου παρατηρείται συχνή αυξομείωση της θερμοκρασίας και εμφανίζονται εναποθέσεις αλάτων και ξένων σωμάτων γενικότερα.
Το ΚΕΕΛΠΝΟ τονίζει ότι η νόσος των λεγεωναρίων δεν μεταδίδεται από άνθρωπο σε άνθρωπο, ούτε μέσω της χρήσης οικιακών κλιματιστικών ή κλιματιστικών αυτοκινήτων που διαθέτουν αερόψυκτο σύστημα και πως η συνήθης θεραπεία περιλαμβάνει την ενδοφλέβια χορήγηση αντιβιοτικών.
Το ΚΕΕΛΠΝΟ καταγράφει τα κρούσματα της νόσου μέσω του συστήματος υποχρεωτικής δήλωσης νοσημάτων και ενημερώνει άμεσα τις αρμόδιες τοπικές υπηρεσίες προκειμένου, όπου είναι απαραίτητο, να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης.
Κατά το 2017 παρατηρήθηκε αύξηση στα κρούσματα λεγεωνάριων σε ταξιδιώτες σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες, όπως η Γαλλία, η Ιταλία, η Ισπανία και η Ελλάδα.
Το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Επιτήρησης της Νόσου των Λεγεωναρίων ενημέρωσε σχετικά την Ελλάδα ότι κατά τη διάρκεια του προηγούμενου έτους (2017) υπήρξε αύξηση των κρουσμάτων της νόσου στη χώρα μας.
Στο πλαίσιο αυτό πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας της ΠΕΡ συνάντηση με τους ξενοδόχους του νομού σε μια προσπάθεια υπενθύμισης των μέτρων πρόληψης που πρέπει να ακολουθούν σε σχέση με τη συντήρηση των κλιματιστικών αλλά και των πισινών, προκειμένου να υπάρχει σχετική ενημέρωση αλλά και επαγρύπνηση για τη νόσο, η οποία φαίνεται πως τα τελευταία χρόνια βρίσκεται σε έξαρση.
«Καλέσαμε τους ξενοδόχους για να τους επιστήσουμε την προσοχή, ώστε να πάρουν περισσότερα προληπτικά μέτρα. Να ελέγχουν τα κλιματιστικά, τις πισίνες, τα συστήματα τους, ώστε να αποφύγουμε το ενδεχόμενο εκδήλωσης της νόσου. Θέλαμε να τους επιστήσουμε την προσοχή γι’ αυτό και τους καλέσαμε στην υπηρεσία και ακολούθως τους αποστείλαμε όλα τα προληπτικά μέτρα που πρέπει να λαμβάνουν. Για το θέμα της λεγεωνέλλας υπάρχει ένα πανευρωπαϊκό δίκτυο, το οποίο μέσω του ΚΕΕΛΠΝΟ ενημερώνεται. Εάν δηλαδή τα νοσοκομεία εντοπίσουν ασθενή, ο οποίος έχει συμπτώματα διαπιστωμένα της νόσου, επικοινωνούν με το ΚΕΕΛΠΝΟ και λένε από το ιστορικό σε ποια ξενοδοχεία έχει πάει. Εμείς λοιπόν αμέσως κάνουμε έλεγχο στα ξενοδοχεία που έχει διαμείνει ο άνθρωπος και διαπιστώνουμε εάν υπάρχει ιός με τα κλιματιστικά. Έπειτα προτρέπουμε και βοηθάμε στο να κάνουν τα απαραίτητα έργα και τη συντήρηση για να εξαλειφτεί αυτή η κατάσταση. Τα ξενοδοχεία όλα παίρνουν προληπτικά μέτρα γιατί είναι ότι χειρότερο για έναν επιχειρηματία να συνδυαστεί το ξενοδοχείο του με τη νόσο. Εάν για παράδειγμα κάποιος εκδηλώσει σύμπτωμα της νόσου και ταυτοποιηθεί ότι έχει πρόβλημα το ξενοδοχείο στο οποίο διέμενε, αυτόματα η μονάδα μπαίνει στη μαύρη λίστα πανευρωπαϊκά. Επομένως έχουν συμφέρουν όλοι και γι’ αυτόν τον λόγο να προφυλαχθούν και να είναι προσεκτικοί» ανέφερε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» η προϊσταμένη της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας Μαρία Καββάλου.
Όπως ανέφερε η κ. Καββάλου υπάρχει μια πολύ καλή συνεργασία της υπηρεσίας με τους ξενοδόχους αφού είναι προς το συμφέρον όλων η προστασία της δημόσιας υγείας.
Η Διεύθυνση Δημόσιας υγείας κάνει δειγματοληψίες στα ξενοδοχεία, όπως ανέφερε η κ. Κάββαλου, ακολουθούν οι εργαστηριακοί έλεγχοι και τα αποτελέσματα αποστέλλονται στο ΚΕΕΛΠΝΟ.
Η κ. Κάββαλου τονίζει ότι η πρόληψη είναι η καλύτερη αντιμετώπιση της νόσου. Γι’ αυτό και εφιστά την προσοχή στους επιχειρηματίες να ακολουθούν κατά γράμμα τις οδηγίες που έχουν δοθεί από το ΚΕΕΛΠΝΟ έτσι ώστε να περιοριστεί ο κίνδυνος εκδήλωσης της νόσου σε επισκέπτες των μονάδων του νόμου. «Το μήνυμα είναι ότι όλοι πρέπει να προσέχουμε στα κλιματιστικά συστήματα, στις πισίνες και τα λοιπά για να μην υπάρξει κανένας πολίτης που να κιντυνεύσει. Μέχρι στιγμής δεν συντρέχει κανένας λόγος ανησυχίας. Αυτό που κάνουμε μόνον είναι να προλαμβάνουμε. Και αυτή είναι και η θέση της υπηρεσίας. Πρέπει να μειώσουμε τους παράγοντες κινδύνου. Με το να προσέχουν οι ξενοδόχοι, να λαμβάνουν προληπτικά μέτρα, μειώνουμε τους παράγοντες κινδύνου να προσβληθεί κάποιος από τη νόσο» και πρόσθεσε ότι «δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας γα τα κλιματιστικά στις κατοικίες καθώς η νόσος εμφανίζεται σε μεγάλες εγκαταστάσεις» υποστήριξε η κ. Κάββαλου.