Στις εγκαταστάσεις του Κέντρου Φυσικής και Ιατρικής Αποκατάστασης Ρεθύμνου, που βρίσκονται στην Καλλιθέα, πρόκειται να φιλοξενηθεί προσωρινά, μέχρις ότου να μεταφερθεί σε δικό του χώρο, το λεγόμενο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο, το οποίο εκτιμάται πως θα ξεκινήσει πλέον τη λειτουργία του μέχρι τα τέλη του μήνα ή το αργότερο μέχρι τις αρχές του Οκτωβρίου.
Ο λόγος των καθυστερήσεων στη λειτουργία του έγκειται στο γεγονός ότι ακόμα και σήμερα δεν έχει ολοκληρωθεί η προμήθεια και η εγκατάσταση του απαραίτητου υλικοτεχνικού εξοπλισμού, παρά το ότι έχει ήδη τελειώσει η τωρινή διαδικασία πρόσληψης του αναγκαίου επιστημονικού προσωπικού.
Το έργο που έχει να επιτελέσει το εν λόγω κέντρο είναι πολύ σημαντικό -σύμφωνα με τα όσα ανέφερε στα «Ρ.Ν.» ο διοικητής του Νοσοκομείου, Γιώργος Φραγκιαδάκης- και οι υπηρεσίες που θα προσφέρει, όπως είπε, θα είναι υψηλού επιπέδου δεδομένου ότι οι ανάγκες που καταγράφονται στον νομό είναι αυξημένες.
«Όλες αυτές τις εβδομάδες η διοίκηση του νοσοκομείου μας σε συνεργασία με το επιστημονικό προσωπικό που στελεχώνει το Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο, προσπαθεί να στήσει και να οργανώσει από μηδενικής βάσης τη νέα αυτή δομή, την οποία επιθυμούμε να «παραδώσουμε» χωρίς προβλήματα στην κοινωνία του Ρεθύμνου, μέχρι τα τέλη του μήνα. Μην ξεχνάτε ότι το εν λόγω κέντρο θα αντιμετωπίζει περιστατικά παιδιών και εφήβων, τα οποία από τον Αύγουστο του 2017, ήταν αναγκασμένα να λαμβάνουν υπηρεσίες υγείας σε δομές των Χανίων και του Ηρακλείου. Άρα, η δομή αυτή θα βοηθήσει πραγματικά τον νομό και στο κομμάτι της πρόληψης, αλλά και της θεραπείας και θα συμβάλλει στη βελτίωση της ψυχικής υγείας των παιδιών και των εφήβων. Είναι μια υπηρεσία υγείας, σημαντική για το Ρέθυμνο», παρατήρησε μεταξύ άλλων ο κ. Φραγκιαδάκης.
Σε ότι αφορά στο επιστημονικό προσωπικό που στελεχώνει το κέντρο, αυτό αποτελείται από μία μόνιμη παιδοψυχίατρο, μία ψυχολόγο και μία κοινωνική λειτουργό (είναι προσλήψεις μέσω προγραμμάτων του ΟΑΕΔ), ενώ από το νοσοκομείο μετακινήθηκαν προς το Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο μία επιπλέον κοινωνική λειτουργός και μία νοσηλεύτρια.
Όπως εξήγησε πάντως στην εφημερίδα μας ο Γιώργος Φραγκιαδάκης, οι υπόλοιπες κενές θέσεις ιατρικού προσωπικού, όπως για παράδειγμα, της λογοθεραπεύτριας, θα καλύπτονται από το αντίστοιχο προσωπικό του ΚΕΦΙΑΠ.
Σημειώνεται επίσης ότι τις προηγούμενες ημέρες η διοίκηση του νοσοκομείου προκήρυξε δημόσιο μειοδοτικό διαγωνισμό για την αναζήτηση του κατάλληλου κτιρίου, που θα στεγάσει αφενός το Κοινοτικό Κέντρο Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων (δηλαδή, το ιατροπαιδαγωγικό κέντρο) και αφετέρου το Κέντρο Ψυχικής Υγείας Ρεθύμνου. Μάλιστα το κτίριο που αναζητά να μισθώσει επιθυμεί να είναι τουλάχιστον 650 τ.μ. και το μηνιαίο μίσθωμα του να αγγίζει το ποσό των 6.500 ευρώ. Ωστόσο, ως καταληκτική ημερομηνία υποβολής προσφορών έχει οριστεί η 8η Οκτωβρίου.
Υπενθυμίζεται τέλος ότι ο προϋπολογισμός του Ιατροπαιδαγωγικού Κέντρου καταγράφεται, εγκρίνεται, παρακολουθείται και ελέγχεται χωριστά, ωστόσο, ενσωματώνεται στον προϋπολογισμό του Γενικού Νοσοκομείου Ρεθύμνου.