Στα πλαίσια των εκδηλώσεων εορτασμού του Ιερού Μητροπολικού Ναού των Εισοδίων της Θεοτόκου της πόλεως Ρεθύμνης, την Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2019, στις 6.00 μ.μ., μετά την Ακολουθία της Ιεράς Παρακλήσεως (5:00 μ.μ.), θα πραγματοποιηθεί εντός του Ιερού Ναού η παρουσίαση του βιβλίου «Μήτηρ Θεού – Αρχείο † Ιωάννου Παπαγεωργίου».
Για το βιβλίο θα ομιλήσουν:
• Η κ. Αγλαΐα Παπαγεωργίου, εκπαιδευτικός, κόρη του Ιωάννη Παπαγεωργίου, εκ μέρους της οικογένειας, η οποία και θα παραδώσει το αρχείο στο Σεβ. Μητροπολίτη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ. Ευγένιο.
• Η κ. Αθηνά Κυριακάκη-Σφακάκη, συνταξιούχος τραπεζικός-ξεναγός-συγγραφέας, υπεύθυνη της στοιχειοθέτησης του αρχείου και επιμέλειας της εκδόσεως.
Μετά το πέρας της παρουσίασης το βιβλίο θα προσφερθεί στους παρόντες από τον Επίσκοπό μας κ. Ευγένιο, ο οποίος και το έχει προλογίσει.
Παρακαλούμε όλους τους Θεοτοκόφιλους ανθρώπους του τόπου μας να παρακολουθήσουν την εκδήλωση αυτή.
Από την Ιερά Μητρόπολη Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου