Μία ανάσα και δη μία νίκη μακριά από την άνοδο στην Basket League βρίσκεται ο Χολαργός του Στέργιου Κουφού. Η αθηναϊκή ομάδα θέλει ένα ροζ φύλλο απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας για να πανηγυρίσει μία τεράστια επιτυχία.
Το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού… τα χρειάστηκε απέναντι στον Εθνικό, αλλά στο τελευταίο και καθοριστικό παιχνίδι έκανε επίδειξη δύναμης και επικράτησε του Εθνικού με 85-57. Με σύνολο 3-2 νίκες πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό των μπαράζ της Α2, όπου θα βρει απέναντί του τον Απόλλωνα Πάτρας. Οι «μελανόλευκοι» είχαν σφραγίσει την παρουσία τους με σύνολο 3-1 νίκες απέναντι στον Ηρακλή.
Ο Χολαργός έχει το απόλυτο πλεονέκτημα, τόσο της έδρας όσο και των νικών, αφού κουβαλάει τα δύο ροζ φύλλα αγώνα επί του Απόλλωνα Πάτρας από την κανονική διάρκεια. Συνεπώς, του αρκεί μία νίκη για να πανηγυρίσει την άνοδο στην Basket League, στην οποία ήδη έχει ανέβει η πρωταθλήτρια ομάδα του Περιστερίου.
Το πανόραμα των πλέι οφ στην Α2
Ημιτελικοί
Χολαργός – Εθνικός 3-2
Ηρακλής – Απόλλων Πατρών 1-3
Τελικός
Χολαργός – Απόλλων Πατρών 2-0
Χειρουργήθηκε ο Απόλλωνας Τσόχλας
Χθες το πρωί, στη Θεσσαλονίκη, χειρουργήθηκε ο Απόλλωνας Τσόχλας και η ΚΑΕ ΠΑΟΚ έστειλε μήνυμα συμπαράστασης στην «ψυχάρα» που λαβώθηκε στον πρώτο αγώνα των πλέι οφ με την ΑΕΚ. Ο πολύπειρος γκαρντ και πρώην αθλητής του Ρέθυμνο Cretan Kings τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο και χθες το πρωί πέρασε την πόρτα του χειρουργείου.
Η ενημέρωση της ΚΑΕ ΠΑΟΚ αναφέρει χαρακτηριστικά: «Πραγματοποιήθηκε σήμερα (σ.σ. χθες) το πρωί στο Ιατρικό Διαβαλκανικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης από τον γιατρό του ΠΑΟΚ, χειρουργό ορθοπεδικό Ιωσήφ Γαβριηλίδη, η επέμβαση αποκατάστασης στον αθλητή μας Απόλλωνα Τσόχλα. Έγινε πλαστική πρόσθιου χιαστού συνδέσμου με αυτομόσχευμα στο δεξί γόνατο».
Επίσης, η ομάδα του ΠΑΟΚ έστειλε το δικό της μήνυμα στον Απόλλωνα Τσόχλα, ο οποίος θα μείνει εκτός δράσης για τουλάχιστον 6 μήνες: «Οι σκέψεις όλης της ομάδας του ΠΑΟΚ είναι στον Απόλλωνα. Είναι δυνατός, είναι ψυχάρα και τον περιμένουμε κοντά μας το συντομότερο δυνατό».