Το ταξίδι της κινητής βιωματικής έκθεσης του WWF Ελλάς για τη διατροφή, στο πλαίσιο της εκστρατείας «Μαγειρεύουμε έναν καλύτερο κόσμο για τα παιδιά μας» συνεχίζεται στην Κρήτη, με την περιβαλλοντική οργάνωση να προσκαλεί γονείς και παιδιά να παίξουν και να ανακαλύψουν μαζί τα μυστικά μιας καλύτερης διατροφής.
Η κινητή διαδραστική έκθεση, με πέντε περίπτερα, έρχεται στο Ρέθυμνο και θα φιλοξενηθεί στον χώρο της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Ρεθύμνου το διήμερο 8 και 9 Μαρτίου.
Στο πλαίσιο της δράσης της, η WWF σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου θα πραγματοποιήσει επιμορφωτικό εργαστήριο με θέμα «Διατροφή και Περιβάλλον», που στοχεύει στην ενημέρωση και κατάρτιση 40 εκπαιδευτικών της περιοχής μας, ως προς την γνωριμία και την αξιοποίηση του εκπαιδευτικού πακέτου της δράσης.
Όσοι βρεθούν στην έκθεση θα έχουν την ευκαιρία να μάθουν με ποιον τρόπο η επιλογή τοπικών και εποχικών φρούτων και λαχανικών, η μείωση της κατανάλωσης κόκκινου κρέατος και επεξεργασμένων τροφίμων πλουσίων σε ζάχαρη και λίπη, καθώς και η σωστή κατανάλωση ψαρικών σε συνδυασμό με την αποφυγή της σπατάλης φαγητού, προστατεύουν την υγεία μας και περιορίζουν ταυτόχρονα τις επιπτώσεις στο περιβάλλον.
Στόχος της πανελλήνιας εκστρατείας του WWF Ελλάς, «Υγιή Παιδιά, Υγιής Πλανήτης» είναι να αλλάξουμε τον τρόπο που βλέπουμε το φαγητό και να αντιληφθούμε με βιωματικό τρόπο ότι οι διατροφικές μας επιλογές μπορούν να επηρεάσουν τόσο την υγεία μας όσο και την προστασία του πλανήτη.
Η κινητή διαδραστική έκθεση με 5 περίπτερα θα φιλοξενηθεί στον χώρο της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Ρεθύμνου.
Ώρες: 8:30 – 13:00 για τα σχολεία και 18:00 – 20:00 για το κοινό.
Η συμμετοχή είναι δωρεάν.