Για τη θεσμική λειτουργία της Περιφερειακής Αυτοδιοίκησης ενημερώθηκαν χθες μαθητές της Α’ Λυκείου από το Παγκρήτιο Εκπαιδευτήριο που επισκέφθηκαν την Περιφέρεια Κρήτης.
Τους μαθητές καλωσόρισαν ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης και ο πρόεδρος του Περιφερειακού Συμβουλίου Γιώργος Πιτσούλης.
Ο κ. Πιτσούλης ενημέρωσε τους μαθητές για τη λειτουργία της Περιφέρειας, τον στρατηγικό σχεδιασμό ανάπτυξης που ακολουθείται, καθώς επίσης για τη συνεργασία με τα επιστημονικά και εκπαιδευτικά Ιδρύματα του νησιού. Επίσης, κάλεσε τα παιδιά να είναι ενεργοί στα κοινά και ειδικότερα με την Αυτοδιοίκηση πρώτου και δεύτερου βαθμού.
Η επίσκεψη των μαθητών που συνοδεύονταν από τους εκπαιδευτικούς Ειρήνη Στρατάκη και Λεωνίδα Τιτομιχελάκη, εντάσσεται στο πλαίσιο του μαθήματος της 1ης Λυκείου «Πολιτική Παιδεία-Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης».