Αναμνηστικές φωτογραφίες σχολικών τάξεων, φωτογραφίες από μαθητικές εκδρομές, γιορτές, γυμναστικές επιδείξεις και κάθε είδους σχολικών εκδηλώσεων, από την δεκαετία του 60 μέχρι και σήμερα, βρίσκονται συγκεντρωμένες στην έκθεση που διοργανώνεται στο 5o Δημοτικό, με την ευκαιρία του εορτασμού των 60 χρόνων δημιουργικής πορείας του σχολείου. Από την αρχή της σχολικής χρονιάς, μαθητές, δάσκαλοι και γονείς δραστηριοποιήθηκαν, απευθύνοντας πρόσκληση σε όσους κατά το παρελθόν έχουν περάσει από τα θρανία του σχολείου, να συμβάλλουν προκειμένου να συγκεντρωθεί φωτογραφικό και εκπαιδευτικό υλικό. Σκοπός της έκθεσης, αλλά και των υπόλοιπων εκδηλώσεων της εβδομάδας που διοργανώνονται μέχρι την Παρασκευή, είναι να ξυπνήσουν αναμνήσεις και συναισθήματα, να ξαναβρεθούν συμμαθητές που έχουν χαθεί για χρόνια αλλά και να ευαισθητοποιηθούν οι μικροί μαθητές, δημιουργώντας με τον τρόπο αυτό μια «γέφυρα» με το παρελθόν και την ιστορία του σχολείου αλλά και της περιοχής γενικότερα.
Για την πρωτοβουλία να ξανασυγκεντρώσει στον χώρο τους σχολείου πρόσωπα που κατά το παρελθόν έχουν περάσει από αυτό είτε ως μαθητές, είτε ως εκπαιδευτικοί, διοργανώνοντας μια σειρά από εκδηλώσεις, μίλησε στα «Ρ.Ν.» ο διευθυντής του σχολείου, Νίκος Φωτάκης. Ο κύριος Φωτάκης τόνισε ότι ο εορτασμός για τα 60 χρόνιας λειτουργίας είναι μια άριστη ευκαιρία να ξεκινήσει μια προσπάθεια καταγραφής της ιστορίας. «Φέτος συμπληρώνονται ακριβώς 60 χρόνια από την ίδρυση του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ρεθύμνου. Το 1954 το σχολείο μας άνοιξε για πρώτη φορά τις πύλες του στους μικρούς μαθητές της εποχής, στον ίδιο χώρο που τώρα εκπαιδεύονται και μαθαίνουν τα πρώτα τους γράμματα τα δικά μας παιδιά. Φυσικά οι κτιριακές συνθήκες ήταν διαφορετικές, το σχολείο στο πέρασμα των χρόνων έχει επεκταθεί και ανακαινιστεί αλλά η ιστορία του πάντα θα πηγαίνει πίσω στο σχολικό έτος 1954-1955, στους μαθητές του αλλά και σε όλους τους 2.545 καταγεγραμμένους μαθητές και 195 εκπαιδευτικούς, που τα τελευταία 60 χρόνια πέρασαν από αυτό και τους οποίους θέλουμε να θυμηθούμε και να τιμήσουμε».
Αναφερόμενος στην απόφαση του σχολείου να συγκεντρώσει και να εκθέσει φωτογραφικό υλικό μαθητών, την πηγή της έμπνευσής τους αλλά και το σκοπό που ήθελαν ως σχολική κοινότητα να εξυπηρετήσουν μέσα από αυτές τις δράσεις, ο διευθυντής του σχολείου επεσήμανε: «Η καταγραφή της ιστορίας των πρώτων 20 ετών λειτουργίας του σχολείου, μεταξύ 1954-1974, είχε γίνει ήδη από τον τότε διευθυντή του σχολείου, τον Κωστή Απανωμεριτάκη, ο οποίος με πολύ μεράκι, δημιούργησε το βιβλίο της ιστορίας του σχολείου. Πριν από οκτώ χρόνια, αναλαμβάνοντας τη διεύθυνση του σχολείου, βρήκα στο αρχείο το βιβλίο αυτό και ξεφυλλίζοντας το κατάλαβα ότι πραγματικά περιείχε ένα πλούτο ιστορικών γεγονότων. Ήταν καταγεγραμμένα στις σελίδες του πάρα πολλά στοιχεία που μας βοήθησαν να γνωρίσουμε σημαντικά πράγματα για το σχολείο μας. Αν δεν είχαν συγκεντρωθεί τότε τα στοιχεία δεν θα είχαμε την ευκαιρία ούτε να τα γνωρίζουμε σήμερα, πολύ περισσότερο δεν θα είχαμε τη δυνατότητα σήμερα να συγκεντρώσουμε αυτό το υλικό που μας γυρνάει τόσα χρόνια πίσω. Από το 1974 μέχρι σήμερα όμως υπήρχε ένα κενό, κανένας ποτέ δεν είχε σκεφτεί να ασχοληθεί με την συλλογή αντιστοίχου υλικού και να το παραθέσει στις επόμενες γενιές. Αποφασίσαμε, λοιπόν, φέτος συλλογικά, καθηγητές, μαθητές μαζί και με τους γονείς, να συνεχίσουμε αυτή την προσπάθεια και θεωρήσαμε ότι ο εορτασμός για τα 60 χρόνια του σχολείου θα ήταν η πιο κατάλληλη συγκυρία. Όλοι, με τις δυνάμεις του ο καθένας, στηρίξαμε αυτή την πρωτοβουλία και ελπίζω να αποτελέσει μια σημαντική παρακαταθήκη για το μέλλον».
Συγκινητική, ήταν, όπως ανέφερε ο κ. Φωτάκης η ανταπόκριση παλιών μαθητών και εκπαιδευτικών στην κλήση για συλλογή φωτογραφικού υλικού, συμβάλλοντας ουσιαστικά στην επιτυχία της διοργάνωσης αλλά και στο γιορτινό κλίμα που κατακλύζει το σχολείο αυτή την εβδομάδα. «Μεταξύ των παιδιών επικρατεί η αίσθηση ότι γιορτάζουμε τα γενέθλια του σχολείου μας αυτές τις μέρες, ότι πρόκειται για μια σημαντική και ιστορική στιγμή για όλους και ως τέτοια την βιώνουν με τον καλύτερο και πιο εποικοδομητικό τρόπο. Έγινε μια συλλογική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να ενεργοποιηθούν και πολλοί παλιοί μαθητές του σχολείου. Όλη τη διάρκεια της χρονιάς μαθητές, δάσκαλοι και γονείς ασχοληθήκαμε εντατικά προκειμένου να συλλέγει φωτογραφικό και όχι μόνο υλικό, το οποίο και εκθέτουμε. Εντοπίσαμε και καλέσαμε παλιούς μαθητές του σχολείου να βρουν και να μας δώσουν φωτογραφικό υλικό. Είναι συγκινητικό ότι πολλοί γονείς των μαθητών βρήκαν δικές τους φωτογραφίες και μας τις έδωσαν. Έκτος από το υλικό που μας έδωσαν έχουν επισκεφτεί αρκετοί από αυτούς την έκθεση και πραγματικά συγκινούνται βλέποντας ένα κομμάτι από το παρελθόν τους στον ίδιο χώρο που τους θυμίζει ίσως την πιο ανέμελη περίοδο της ζωής τους, το παλιό τους σχολείο. Εκπληρώνεται, έτσι, ο στόχος μας που δεν είναι άλλος από το να ανασύρουμε μνήμες του παρελθόντος, να θυμηθούν οι Ρεθεμνιώτες που έχουν περάσει από το 5ο Δημοτικό σχολείο τους παλιούς τους φίλους και συμμαθητές. Πέρα όμως από αυτό η προσπάθεια μας στοχεύει στο να ευαισθητοποιήσουμε τους σημερινούς μας μαθητές, να τους βοηθήσουμε να κατανοήσουν την ιστορία του σχολείου. Είναι σημαντικό ότι καταφέραμε να φέρουμε τον κόσμο στο σχολείο και να και για τον λόγο αυτό όλες οι εκδηλώσεις σκόπιμα γίνονται στον χώρο τους σχολείου», δήλωσε ειδικότερα ο διευθυντής του 5ου Δημοτικού.
Κλείνοντας, ο κύριος Φωτάκης ευχήθηκε η προσπάθεια αυτή να είναι μόνο η αρχή και εξέφρασε την ελπίδα να υπάρξει συνέχιση της πρωτοβουλίας και ακόμα μεγαλύτερη ανταπόκριση στην συλλογή φωτογραφικού υλικού, ώστε «η ιστορία να συνεχίσει να καταγράφεται».
Στα πλαίσια του εορτασμού των 60 χρόνων του σχολείου, πέρα από την φωτογραφική έκθεση, παρουσιάστηκαν χθες σε γιορτή, που διοργανώθηκε στην αυλή του 5ου δημοτικού, οι έρευνες των μαθητών σχετικά με κτιριακή εξέλιξη του σχολείου και το μαθητικό δυναμικό του στο πέρασμα των δεκαετιών, οι συνεντεύξεις τους στο εκπαιδευτικό προσωπικό περασμένων ετών καθώς και η δράση και η συμβολή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων στην ανάπτυξη του σχολείου. Σήμερα θα πραγματοποιηθεί συνάντηση των εκπαιδευτικών που έχουν υπηρετήσει στο σχολείο και θα τους δοθεί τιμητικός έπαινος από την σημερινή διεύθυνση.