Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 21 Ιουνίου το επταήμερο Θερινό Κινηματογραφικό Εργαστήρι Ιστοριών του Caravan Project, στο οποίο συμμετείχαν συνολικά 12 μαθητές από Γυμνάσια του Ρεθύμνου. Οι συμμετέχοντες μυήθηκαν στον κόσμο του δημιουργικού ντοκιμαντέρ, μέσω ενός εισαγωγικού εκπαιδευτικού προγράμματος βασισμένο στις ιστορίες που έχει συλλέξει η ομάδα του Caravan Project, διαδραστικών τεχνικών ασκήσεων φωτογραφίας και σκηνοθεσίας, έρευνας πεδίου και μοντάζ.
Τα ίδια τα παιδιά, αφού πρότειναν τέσσερις διαφορετικές ιστορίες τόπων και ιδιαίτερων ανθρώπων από το Ρέθυμνο, επέλεξαν ως θέμα του ντοκιμαντέρ που προσκλήθηκαν να παράξουν, το Δημοτικό Κήπο, νιώθοντας ότι είναι ένα ζωτικό στοιχείο της πόλης με μακρά ιστορία. Διεξήγαγαν έρευνα στο διαδίκτυο και σε βιβλιοθήκες προσκαλώντας πέρα από τους θαμώνες του κήπου και επιστήμονες – ερευνητές και γεωπόνους να συμμετάσχουν στο ντοκιμαντέρ, παραθέτοντας στοιχεία για τον κήπο και την ιστορία του. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και πραγματοποίησαν οι ίδιοι τα γυρίσματα και τις συνεντεύξεις του ντοκιμαντέρ, ενώ συμμετείχαν συλλογικά και στο μοντάζ της ταινίας. «Με αφορμή το πρόγραμμα αυτό μάθαμε περισσότερα για τον κήπο και νιώσαμε περήφανοι που γνωρίσαμε την ιστορία του τόπου μας ή έστω ένα κομμάτι της» δήλωσαν οι μικροί μαθητές, που φαίνεται να απόλαυσαν περισσότερο απ’ όλα τη διαδικασία των προφορικών συνεντεύξεων. Οι εμψυχωτές του προγράμματος από την ομάδα του Caravan Project, Θέκλα Μαλάμου και Γιάννης Αδρίμης τόνισαν ότι «Παρά το εντατικό πρόγραμμα οι μαθητές ανταποκρίνονταν με ζέση και μεγάλο ενδιαφέρον στις δράσεις. Ιδιαίτερα σημαντικό μας φάνηκε το ότι τα παιδιά έμαθαν να συλλέγουν πληροφορίες σε πρωτογενές επίπεδο, να εισέρχονται σ’ έναν ενεργό διάλογο μέσω των συνεντεύξεων και να διαπιστώνουν τη δύναμη των δραματουργικών μέσων του ντοκιμαντέρ».
Η προβολή του ντοκιμαντέρ «Η Πνοή της Πόλης» θα γίνει την Πέμπτη 25 Ιουνίου, στο θερινό σινεμά του Caravan Project, στον Δημοτικό Κήπο Ρέθυμνο, ώρα 21:00, ενώ θ’ ακολουθήσει συζήτηση με τους μαθητές.
Η ομάδα του Caravan Project, που βρίσκεται από τις 12 Ιουνίου στον Δημοτικό Κήπο, με καλοκαιρινή διάθεση, θα παραμείνει στον χώρο έως τις 5 Ιουλίου. Οργανώνει κινηματογραφικές προβολές με τα ντοκιμαντέρ που έχει παράξει κατά τη διάρκεια της δράσης του (2011-2015), τα οποία έχουν αποσπάσει βραβεία και διακρίσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό. Η ομάδα θα συμμετάσχει επίσης στη Γιορτή Κρητικής Διατροφής, 1 με 5 Ιουλίου και σε συνεργασία με τον Δήμο Ρεθύμνης θα οργανώσει μια σειρά από καινοτόμες δράσεις, καλλιεργώντας έναν πλούσιο διάλογο ανάμεσα στη διατροφή και τις ανθρώπινες ιστορίες.
Όλες οι δράσεις του Caravan Project είναι ανοιχτές προς το κοινό, χωρίς οικονομική επιβάρυνση.
Περισσότερα για τη δράση του Caravan Project, στο www.caravanproject.org.