Μια βραδιά με μνήμες και ποίηση του Μανόλη Αναγνωστάκη
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 1 Αυγούστου στα Ρούστικα, η εκδήλωση – αφιέρωμα στα 10 χρόνια απουσίας του μεγάλου νεοέλληνα ποιητή Μανόλη Αναγνωστάκη, από τον Πανελλήνιο Όμιλο Φίλων του ποιητή Μανόλη Αναγνωστάκη και συνδιοργανωτές τον Δήμο Ρεθύμνης, την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης και τον Πολιτιστικό Σύλλογο Ρουστίκων.
Στην εκδήλωση μίλησαν οι προσωπικοί φίλοι του ποιητή Γιάννης Πιπίνης (ποιητής – δοκιμιογράφος), Γιώργος Ζεβελάκης (ερευνητής λογοτεχνίας, κάτοχος ενός σπουδαίου λογοτεχνικού αρχείου και αρχείου παλαιών περιοδικών) και Μιλτιάδης Πολυβίου (αρχιτέκτων, κάτοχος πλούσιου αρχείου για τη ζωή και το έργο του ποιητή), για τον άνθρωπο Μανόλη Αναγνωστάκη και για τη μεταξύ τους σχέση.
Η εκδήλωση πλαισιώθηκε με προσωπικές δημιουργίες των φοιτητριών, Βαγγελιώς Σουλαδάκη, (ποίημα, μουσική σύνθεση) και Κατερίνας Μπιρικάκη, (ποίημα) από το Σεμινάριο Δημιουργικής Γραφής της Αγγέλας Καστρινάκη, Πανεπιστημίου Κρήτης, με θέμα: «Με τον τρόπο του Μ.Α.»
Ποιήματα του Μανόλη Αναγνωστάκη διάβασε η ηθοποιός Βαγγελιώ Ανδρεαδάκη, ενώ μελοποιημένα ποιήματα του Μανόλη Αναγνωστάκη σε μουσική διασκευή Κατερίνας Σαραντινού, ερμήνευσαν οι: Μαρία Ακτουδιανάκη- πιάνο, Κατερίνα Σαραντινού- βιολοντσέλο, Λεύκη Σαραντινού– φωνή.
Συντονιστής ήταν ο Αλέξης Πολίτης, ομότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου Κρήτης, πρόεδρος του Ομίλου Φίλων του ποιητή Μανόλη Αναγνωστάκη.
Με την παρουσία των βουλευτών του Νομού μας, του δημάρχου Ρεθύμνης, αντιδημάρχων, συμβούλων διαφόρων φορέων, αλλά και ενός καταπληκτικού κοινού, η πλατεία της Παναγίας στο κάτω-χώρι, πλημμύρισε από στιγμιότυπα στα οποία αναφέρθηκαν οι ομιλητές, ανάγνωση ποιημάτων και μελωδίες.
Ευχόμαστε και ελπίζουμε, να απολαμβάνομε συχνά τέτοιου επιπέδου και ποιότητας εκδηλώσεις, που αναβαθμίζουν το πνευματικό και πολιτιστικό μας επίπεδο.
Εύα Περπυράκη – φυσικός, γραμματέας του Πανελλήνιου Ομίλου Φίλων του ποιητή Μανόλη Αναγνωστάκη