Κριτική από τον Μ. Μανουσογιάννη για την κοπή δέντρου στο Άδελε
ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΡΕΘΥΜΝΟ-ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ-ΑΝΑΤΡΟΠΗ
Σκληρή κριτική ασκεί στη δημοτική παράταξη Ρέθυμνο-Αλληλεγγύη-Ανατροπή ο επικεφαλής της Λαϊκής Συσπείρωσης Μ. Μανουσογιάννης, με αφορμή ερώτημα σχετικό με την κοπή δέντρου από ιδιώτη στον αύλειο χώρο της εκκλησίας του Αγίου Παντελεήμονος στο Άδελε.
Ειδικότερα, στην ανακοίνωσή του αναφέρει: «Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο -Αλληλεγγύη -Ανατροπή για την λεπτομερέστατη και αυστηρότατη ανακοίνωση σχετικά με το δέντρο, που κόπηκε στο Άδελε. Τέτοια κυριολεκτική εφαρμογή της ρήσης «δείχνουν το δέντρο για να κρύψουν το δάσος» χρόνια είχαμε να δούμε.
Το δάσος είναι στα ίδια τα δάση που εν όψει αντιπυρικής περιόδου η «για πρώτη φορά αριστερά της οικολογίας» δεν δίνει δεκάρα τσακιστή για να τα προστατεύσει και ο αντιπυρικός σχεδιασμός της (απαντήσεις του κ. Πανούση στη βουλή), είναι οι εκκλήσεις από άμβωνος και κάποια φυλλάδια στα καφενεία. Είναι η απάντηση του συντοπίτη μας αναπληρωτή υπουργού κ. Ξανθού, ότι στα νοσοκομεία (το δικό μας μαζί), που πάνε για κατάρρευση, δεν θα δοθεί χρηματοδοτική ανάσα και η απρόσκοπτη λειτουργία τους (στην εθνικά υπερήφανη και ανεξάρτητη πλέον Ελλάδα) εξαρτάται από τα παζάρια με τους δανειστές.
Είναι τα πολύ αντιπολιτευτικά και κυρίως αντιμνημονιακά συγχαρητήριά σας στον κ. Μαρινάκη για τις κατασχέσεις για τα τροφεία στους παιδικούς.
Είναι κυρίως ο νεομνημονιακός οδοστρωτήρας που πρεσβεύει και το σχέδιο της κυβέρνησης και που θα ισοπεδώσει όχι μόνο τα δέντρα αλλά και τα τελευταία ψήγματα κοινωνικών και λαϊκών δικαιωμάτων. Φιλότιμη λοιπόν η καταφυγή στην παροιμία αλλά μην την παίρνετε και «μετρητοίς». Στις παροιμίες δεν κυριολεκτούμε».