Με τον αγώνα της Δευτέρας ανάμεσα στην Επισκοπή και τον Παναιγιάλειο θα κλείσει η αυλαία της 24ης αγωνιστικής στην Φουτμπόλ Λιγκ. Οι δύο ομάδες, έδωσαν ραντεβού για ένα ματς που παρουσιάζει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.
Ο Παναιγιάλειος που είναι ιδιαίτερα ανεβασμένος το τελευταίο διάστημα, έρχεται στο Ρέθυμνο (ΔΑΚ Γάλλου, 15:00) για να διεκδικήσει την προνομιούχο 4η θέση (έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα) που δίνει το δικαίωμα στην κάτοχο ομάδα να σταματήσει τις αγωνιστικές υποχρεώσεις και να ανανεώσει αυτόματα το ραντεβού της στην ίδια κατηγορία από την ερχόμενη περίοδο.
Η Επισκοπή, μπορεί να έχει στο πρόγραμμα της δύο ματς εντός (Παναιγιάλειο, Απόλλωνα Σμύρνης) κι εκτός με τον ΑΟ Χανιά, χρειάζεται ωστόσο τρεις βαθμούς, δηλαδή μία νίκη για να μπορέσει να αισθάνεται ασφάλεια.
Οι δύο ομάδες διαθέτουν διαφορετικές αρετές στο παιγνίδι τους με την Επισκοπή να δείχνει πλέον ώριμη και να σκοράρει σχεδόν σε κάθε ματς. Στην απέναντι μεριά, ο Παναιγιάλειος, στηρίζεται στην γρανιτένια άμυνά του (έχει δεχθεί 12 γκολ και είναι 2ος στον συγκεκριμένο τομέα πίσω από την ΑΕΚ).
Όλοι έτοιμοι πλην του Μπάλσα Ράντοβιτς
Στο… οπλοστάσιο του Γιασμίνκο Βέλιτς δεν υπάρχουν σοβαρές απώλειες. Όλοι οι ποδοσφαιριστές, τίθενται στη διάθεσή του. Ο Γιάννης Βιτώρος επέστρεψε από τον πρόσφατο τραυματισμό του, ο οποίος ήταν ήπιος και πλέον προπονείται κανονικά.
Η ομάδα στην ουσία, αυτές τις δύο μέρες έκανε αποφόρτιση από το ματς του Αλίμου της περασμένης Τετάρτης και, λίγο χθες μα κυρίως σήμερα, μπήκε σε ρυθμούς «Παναιγιαλείου»…
Μοναδικό πρόβλημα αποτελεί αυτό του Μπάλσα Ράντοβιτς, ο οποίος αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στο πέλμα το οποίο του απαγορεύει ακόμη και να περπατά δίχως λόγο. Ο δεξιός εξτρέμ της Επισκοπής υποφέρει από πελματιαία απονευρωσίτιδα και τέθηκε εκ νέου εκτός πλάνων της ομάδας. Ο ίδιος ακολουθεί ειδική αγωγή και ευελπιστεί να είναι έτοιμος στα πλέι άουτ. Στην Επισκοπή δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, ούτε τιμωρημένοι παίκτες.
Βέλιτς: «Αποστολή στον απόλυτο βαθμό»
Ο προπονητής της Επισκοπής, Γιασμίνκο Βέλτις, στάθηκε τόσο στο γεγονός ότι το πρόσφατο ματς με τον Άλιμο δεν έδωσε αυτά που εκείνος περίμενε και σχολίασε πως, η ομάδα του θα προλάβει να προετοιμαστεί μόλις σ’ αυτές τις δύο μέρες (Σαββάτο και Κυριακή) για τον αγώνα της Δευτέρας απέναντι στον συμπαγή, όπως τον χαρακτήρισε Παναιγιάλειο: «Για μας, συνεχίζεται η προσπάθεια. Δυστυχώς δεν είχαμε χρόνο για να δούμε το ματς που πέρασε με τον Άλιμο. Κάναμε αποκατάσταση και πλέον έχουμε δύο μέρες να προετοιμάσουμε την ομάδα. Έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα, χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία να τελειώσουμε μια ώρα αρχύτερα για να μπούμε στα πλέι άουτ κι ενδεχομένως να μπορούσαμε να το κάναμε αυτό για να διεκδικήσουμε με καλύτερες προϋποθέσεις την παραμονή μας εισπράττοντας καλύτερο μπόνους στην ειδική βαθμολογία.
Τώρα μπροστά μας έχουμε μια πολύ δύσκολη ομάδα, όπως είναι ο Παναιγιάλειος που έχει συνοχή. Είναι συμπαγής ομάδα που φροντίζει να κρατάει χαμηλά τα σκορ διαθέτοντας και την 2η καλύτερη άμυνα στην κατηγορία.
Αυτό που χρειαζόμαστε, είναι να επιδιώξουμε ένα αποτέλεσμα για να πρέπει να το φέρουμε την αποστολή μας σε πέρας σε απόλυτο βαθμό».
Η Επισκοπή θα προπονηθεί σήμερα κι αύριο στις 11:00 στο ΔΑΚ Γάλλου.
Δύο απουσίες για τον Παναιγιάλειο
Από τον Παναιγιάλειο που μπορεί να διαθέτει όπως τόνισε και ο κ. Βέλιτς την 2η καλύτερη άμυνα (η ΑΕΚ έχει δεχθεί 10), αλλά αυτή τη φορά, δεν θα είναι πλήρης απέναντι στην Επισκοπή μια και θα λείψει ο Γκοτσούλιας, ο οποίος δέχθηκε κόκκινη κάρτα στον αγώνα με την Παναχαϊκή (0-0). Εκτός αποστολής επίσης, θα μείνει και ο Ακπαρίδης λόγω καρτών.
Αντιθέτως, ο Σεραφείμ Μωυσιάδης επέστρεψε, έπειτα από απουσία εντός έτους, όταν και χρειάστηκε να χειρουργηθεί στον πρόσθιο χιαστό του. Ο Μωυσιάδης διεκδικεί θέση στο αρχικό σχήμα του κ. Γκουτσίδη.
Παρακάτω βλέπετε αναλυτικά το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής:
Νότιος όμιλος
Κυριακή 22/3
15:00, Φωστήρας-Καλλιθέα
Διαιτητής: Ντοκάκης (Χανίων). Βοηθοί: Κοσμάς (Αθηνών), Γκουσάρη (Φωκίδας). Τέταρτος: Ζαραβίνος (Αθηνών)
Δευτέρα 23/3
14:45, Επισκοπή-Παναιγιάλειος
Διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Σινιοράκης (Πειραιά), Γεωργακόπουλος (Πειραιά). Τέταρτος: Γιαννουλάκης (Χανίων)
15:00, Ερμιονίδα-Άλιμος
Διαιτητής: Σταθόπουλος (Δυτ. Αττικής). Βοηθοί: Κασαβέτης (Αιτ/νίας), Βεργέτης (Αρκαδίας). Τέταρτος: Κορδολαίμης (Αν. Αττικής)
15:00 Αχαρναϊκός-Ηρακλής Ψαχνών
Διαιτητής: Τίκας (Καρδίτσας). Βοηθοί: Βαφειάδης (Καρδίτσας), Πετρίδης (Χίου). Τέταρτος: Καρυοφύλλης (Πειραιά)
18:00 Απόλλων Σμύρνης-Παναχαϊκή
Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών). Βοηθοί: Λάμιας (Μεσσηνίας), Σερεμέτης (Μεσσηνίας). Τέταρτος: Μπλάνας (Μεσσηνίας)