Και τυπικά ανακοινώθηκε ο Μηνάς Μαυρής. Ο νεαρός επιτελικός χαφ προέρχεται από τον Ατσαλένιο ωστόσο αγωνιζόταν με τα χρώματα της θηγατρικής του ομάδας, του Κεραυνού Ηρακλείου. Ο Μαυρής φοιτά στο Ρέθυμνο και ανήκει ήδη στην ΕΑΠ. Η ανακοίνωση αναφέρει:
«Η ΕΑΠ ανακοινώνει τη συνεργασία της με τον 18χρονο ποδοσφαιριστή Μηνά Μαυρή.
Ό Μηνάς είναι επιθετικός χαφ και αποτελεί γέννημα θρέμμα των ακαδημιών του ΠΟΑ. Τελευταίος του σταθμός ήταν ο Κεραυνός Ηρακλείου από όπου αποχώρησε ερχόμενος στο Ρέθυμνο ως φοιτητής.
Του ευχόμαστε, αρχικά, καλή σπουδαστική σταδιοδρομία και καλή αγωνιστική σεζόν με υγεία!».
Επέκταση συνεργασίας με ΠΑΕ ΑΕΚ
Παράλληλα, η ΠΑΕ ΑΕΚ ανακοίνωσε κι επισήμως την επέκταση συνεργασίας της με την ΕΑΠ αναφέροντας: «Το Δίκτυο Ακαδημιών της ΑΕΚ ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας με τις ομάδες Ατσιπόπουλο – Πρινέ (Ρέθυμνο), Φοίβος Κρεμαστής (Ρόδος), Ακαδημία Ποδοσφαίρου Σούδας (Χανιά), Α.Σ. Μακεδόνας (Ημαθία) και Σάντος Πανοράματος (Θεσσαλονίκη), για την αγωνιστική περίοδο 2017-2018. Στους παραπάνω συλλόγους ευχόμαστε καλή επιτυχία και να έχουμε μια εποικοδομητική και ωφέλιμη συνεργασία».