Χωρίς προβλήματα αλλά με πολύ μεγάλη αποχή ξεκίνησαν χθες οι πανελλαδικές εξετάσεις για τα Επαγγελματικά Λύκεια του Ρεθύμνου και αυτό γιατί από τους συνολικά 154 υποψήφιους του 1ου, 2ου, του ΕΠΑΛ Γαράζου και του Εσπερινού ΕΠΑΛ μόλις οι 93 προσήλθαν χθες το πρωί στο εξεταστικό κέντρο. Οι προφορικές εξετάσεις για 23 υποψήφιους δόθηκαν σε εξεταστικό κέντρο των Χανίων.
«Δυστυχώς, φέτος είχαμε πολύ μεγάλη αποχή στην πρεμιέρα των εξετάσεων για τα επαγγελματικά λύκεια. Από τους 154 υποψήφιους στις γραπτές εξετάσεις ήρθαν μόνο οι 93. Κάθε χρόνο έχουμε αποχή από τους μαθητές των ΕΠΑΛ όμως φέτος το ποσοστό αυτό χαρακτηρίζεται ιδιαίτερα μεγάλο και μας προβληματίζει. Κατά τα άλλα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα σε ό,τι αφορά τη διαδικασία» ανέφερε μιλώντας στα «Ρ.Ν.» ο προϊστάμενος της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου Ανδρέας Ταξάκης.
Οι μαθητές εξετάστηκαν στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας και συγκεκριμένα σε κείμενο του Γιώργου Θεοτοκά από το βιβλίο «Στοχασμοί και Θέσεις», το οποίο αφορούσε στις «παραινέσεις ενός πατέρα στην εποχή μας».
Στη συνέχεια κλήθηκαν να αναπτύξουν ένα άρθρο 450-500 λέξεων που θα δημοσιευόταν στο περιοδικό του σχολείου τους:
α) θέματα που προκαλούν συγκρούσεις μεταξύ εφήβων και ενηλίκων στο οικογενειακό περιβάλλον,
β) τους τρόπους με τους οποίους θα μπορούσαν να ξεπεραστούν οι εντάσεις.
Σήμερα με το μάθημα της νεοελληνικής γλώσσας ξεκινούν οι πανελλαδικές εξετάσεις και για τα Γενικά Λύκεια, όπου 639 είναι οι υποψήφιοι των ΓΕΛ του νομού που θα εξεταστούν γραπτώς και 32 υποψήφιοι που θα εξεταστούν προφορικά.
Οι πανελλαδικές θα διαρκέσουν έως και τις 19 Ιουνίου για τα ΓΕΛ, ενώ για τα ΕΠΑΛ έως τις 21 Ιουνίου.
Οι εξετάσεις των ειδικών μαθημάτων θα διεξαχθούν μεταξύ 22 και 30 Ιουνίου, ενώ οι πρακτικές δοκιμασίες, μεταξύ 20 και 30 Ιουνίου.
Το διάστημα μέσα στο οποίο οι ενδιαφερόμενοι υποψήφιοι (ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) για εισαγωγή στα Τμήματα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (ΤΕΦΑΑ) θα πρέπει να προχωρήσουν στην Υγειονομική Εξέταση και Πρακτική Δοκιμασία έχει οριστεί από την Τρίτη 20-6-2017 μέχρι και την Παρασκευή 30-6-2017.
Τέλος, τα αποτελέσματα των εξετάσεων αναμένεται να ανακοινωθούν στις 29 Ιουνίου και θα ακολουθήσει η διαδικασία υποβολής μηχανογραφικού από τους υποψηφίους.
Ευχές στους υποψηφίους των εξετάσεων
Στο μήνυμά του ο περιφερειακός διευθυντής Εκπαίδευσης Γιώργος Τερζάκης αναφέρει: «Με τις εξετάσεις που ξεκινούν σήμερα ολοκληρώνεται ένας όμορφος κύκλος στη ζωή σας, που θα θυμάστε πάντα με νοσταλγία και χαμόγελο. Τελειώνει η περίοδος της ξενοιασιάς και της παιδικής αθωότητας και αρχίζει η περίοδος της ανεξαρτησίας, της δημιουργικότητας και της υλοποίησης των ονείρων σας.
Ακολουθήστε τα όνειρά σας. Συγκεντρωθείτε στο στόχο σας και διεκδικήστε το μέλλον σας με αισιοδοξία, με σιγουριά, με πίστη στις δυνάμεις σας.
Οι πανελλήνιες εξετάσεις είναι ένας μόνο από τους σταθμούς. Διώξτε το άγχος, αντιμετωπίστε αυτή τη δοκιμασία με ηρεμία, με αυτοπεποίθηση, με σιγουριά. Όλοι και όλες είστε ξεχωριστοί και ξεχωριστές. Δεν έχετε να αποδείξετε τίποτα και σε κανέναν. Γράψτε ήρεμα και χαρείτε μετά το καλοκαίρι σας.
Πιστεύω σ’ εσάς. Μπορείτε να πετύχετε τους στόχους σας, να δώσετε σχήμα στη φαντασία σας, να διαμορφώσετε το μέλλον που ονειρεύεστε και που σας αξίζει.
Εύχομαι σε όλους και όλες, ολόψυχα, καλή επιτυχία».
Η ΕΛΜΕ Ρεθύμνου σε ανακοίνωση της αναφέρει:
«Τις θερμότερες ευχές μας για καλή δύναμη και καλή επιτυχία εκφράζουμε σε όλους εσάς τους μαθητές και τις μαθήτριες μας που λαμβάνεται μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις. Μετά από αμέτρητες ώρες προσπάθειας και ανυπολόγιστης φθοράς συναισθηματικής και σωματικής φτάνετε σήμερα να διεκδικείτε μια θέση στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση. Δυσβάστακτο είναι και το κόστος ψυχολογικό και οικονομικό για τις οικογένειες σας που προσπαθούν να στηρίξουν τα όνειρα σας.
Σε αυτό το τελευταίο βήμα της μακρόχρονης προσπάθειας σας χρειάζεται να οπλιστείτε με υπομονή και ψυχραιμία για να μπορέσετε να αποδώσετε τους κόπους πολλών ετών και κυρίως για να βγείτε αλώβητοι από αυτή την μάχη.
Οι πανελλαδικές εξετάσεις είναι μία μόνο από τις πολλές δύσκολες μάχες που θα κληθείτε να δώσετε στη ζωή σας. Θα ακολουθήσουν άλλοι ίσως σημαντικότεροι αγώνες, για αξιοπρεπή δουλειά και όρους διαβίωσης, για εργασιακά και κοινωνικά δικαιώματα κ.τ.λ. Σε όλους αυτούς τους αγώνες, όπως και στη μάχη που δίνετε σήμερα θα έχετε συμπαραστάτες τους καθηγητές σας».
«Τις θερμότερες ευχές μας για καλή δύναμη και καλή επιτυχία εκφράζουμε σε όλους εσάς τους μαθητές και τις μαθήτριες μας που λαμβάνεται μέρος στις πανελλαδικές εξετάσεις. Μετά από αμέτρητες ώρες προσπάθειας και ανυπολόγιστης φθοράς συναισθηματικής και σωματικής φτάνετε σήμερα να διεκδικείτε μια θέση στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση. Δυσβάστακτο είναι και το κόστος ψυχολογικό και οικονομικό για τις οικογένειες σας που προσπαθούν να στηρίξουν τα όνειρα σας.
Σε αυτό το τελευταίο βήμα της μακρόχρονης προσπάθειας σας χρειάζεται να οπλιστείτε με υπομονή και ψυχραιμία για να μπορέσετε να αποδώσετε τους κόπους πολλών ετών και κυρίως για να βγείτε αλώβητοι από αυτή την μάχη.
Οι πανελλαδικές εξετάσεις είναι μία μόνο από τις πολλές δύσκολες μάχες που θα κληθείτε να δώσετε στη ζωή σας. Θα ακολουθήσουν άλλοι ίσως σημαντικότεροι αγώνες, για αξιοπρεπή δουλειά και όρους διαβίωσης, για εργασιακά και κοινωνικά δικαιώματα κ.τ.λ. Σε όλους αυτούς τους αγώνες, όπως και στη μάχη που δίνετε σήμερα θα έχετε συμπαραστάτες τους καθηγητές σας».
Σε ανακοίνωσή του ο περιφερειάρχης Κρήτης Σταύρος Αρναουτάκης αναφέρει:
«Στους χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες της Κρήτης που από αύριο θα συμμετέχουν στις Πανελλήνιες εξετάσεις, εύχομαι κάθε επιτυχία και πρόοδο. Για όλους τους υποψήφιους, κλείνει ο μοναδικός και ανεπανάληπτος κύκλος της μαθητικής ζωής, ενώ ταυτόχρονα για όλους ανοίγει ένας νέος δρόμος γεμάτος προκλήσεις για το μέλλον τους.
Μέσα από την προετοιμασία τους, είμαι βέβαιος ότι ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα, θα καταφέρουν να σταδιοδρομήσουν μέσα σε ένα περιβάλλον δύσκολο και ανταγωνιστικό.
Στους εκπαιδευτικούς της Κρήτης εκφράζω θερμά συγχαρητήρια για το έργο που επιτελούν και τους εύχομαι καλή δύναμη για τη συνέχεια.
Στους γονείς, επίσης, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για το δικό τους αγώνα, έναν αγώνα που εύχομαι να δικαιωθεί με την πρόοδο και την επαγγελματική αποκατάσταση των παιδιών τους».
Από την πλευρά της η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνης, κα Μαρία Λιονή, με αφορμή την έναρξη των Πανελληνίων Εξετάσεων στο δικό της μήνυμα αναφέρει: «Εύχομαι σε όλους τους υποψήφιους καλή επιτυχία στις εξετάσεις που ξεκίνησαν σήμερα για την εισαγωγή τους στην Ανώτατη Εκπαίδευση. Εντός των επόμενων εβδομάδων τα παιδιά, οι οικογένειές τους και οι καθηγητές τους, που τα στήριξαν όλο αυτό το διάστημα, θα ολοκληρώσουν έναν αγώνα ετών και ευχή όλων μας είναι οι κόποι τους να δικαιωθούν. Σε περίπτωση που το αποτέλεσμα δεν δικαιώσει τις προσπάθειές τους, οι υποψήφιοι δεν πρέπει να απογοητευτούν, αλλά να οπλιστούν με ακόμα περισσότερη δύναμη και υπομονή για να διεκδικήσουν τους στόχους τους και να ανταποκριθούν στις προκλήσεις της ζωής, που είναι πολλές και ασφαλώς δεν τελειώνουν στις Πανελλήνιες Εξετάσεις».
Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, βουλευτής Ρεθύμνου Γιάννης Α. Κεφαλογιάννης σε γραπτή δήλωσή του αναφέρει:
«Με δεδομένο τον καθοριστικό ρόλο της Παιδείας στη διαμόρφωση της νέας γενιάς της χώρας μας, η διαδικασία των Πανελληνίων εξετάσεων αποτελεί έναν σημαντικό σταθμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας που σηματοδοτεί την ολοκλήρωση μιας πορείας και το ξεκίνημα μιας νέας. Ιδιαίτερα τη δύσκολη περίοδο που διανύουμε, οφείλουμε να στηρίξουμε όλα τα παιδιά που, με συνοδοιπόρους τους γονείς και τους καθηγητές τους, κορυφώνουν τις προσπάθειές τους προκειμένου να συνεχίσουν το ταξίδι της γνώσης, να πετύχουν τους στόχους τους και να κατακτήσουν τα όνειρά τους.
Με εκτίμηση και σεβασμό στη σκληρή προσπάθεια των μαθητών, εύχομαι σε όλους καλή δύναμη και καλή επιτυχία στον αγώνα τους».