Μία από τις ιστορικότερες -αναμφισβήτητα μία από τις κορυφαίες- νίκες πέτυχε ο Ερμής στα Ζωνιανά, καθώς επικράτησε του Εθνικού με σκορ 2-1.
Η πρώτη νίκη του Ερμή στη Γ’ Εθνική έπειτα από δύο χρόνια, συνοδεύτηκε με καλή εμφάνιση και με αρκετό κόσμο στο γήπεδο. Οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη, έμοιαζαν «μπαρουτοκαπνισμένοι» από το 1ο ως το 90λεπτό κι έφτασαν δίκαια στην τελική τους επικράτηση!
Σ’ ένα ματς που παρουσίασε πολλές συγκινήσεις, που έκρυβε επίσης και πολλές παγίδες, ο Ερμής, παρ’ ότι για 25 λεπτά αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ρουμπάκη, φρόντισε να κυνηγήσει με πολύ πείσμα την μπάλα και να φτάσει στην κατάκτηση των τριών πρώτων πολύ βασικών βαθμών στο πρωτάθλημα.
Το πιο σημαντικό όμως ήταν, ότι οι «πράσινοι» με τη νίκη τους αυτή, δεν άφησαν τους Ιάλυσο, Τριγλία και Φωστήρα, σχεδόν με το «καλημέρα» να ξεφύγουν στην βαθμολογία.
Ήταν μία επικράτηση που την έψαχνε πολύ ο Ηρακλειώτης κόουτς και που την έζησαν όλοι πολύ έντονα.
Επίθεση από την αρχή
Από την αρχή λοιπόν, ο Ερμής θέλησε να αξιοποιήσει την ταχύτητά του από τα άκρα, έγινε «ενοχλητικός» στην εστία του Βουτσινά, ο οποίος είχε αρκετή δουλειά. Στην πρώτη μεγάλη φάση των γηπεδούχων, φρόντισε να βγάλει την μπάλα από τα δίχτυα του.
Ήταν το 17′ όταν ο Μπεκατώρος εκτέλεσε ένα φάουλ, οι αμυντικοί του Εθνικού, προς στιγμή έδιωξαν παραχωρώντας κόρνερ. Από την εκτέλεση στο νέο «στημένο», ο Δομίνικος Πλουσής, με κεφαλιά άνοιξε το σκορ γράφοντας το 1-0.
Ο ενθουσιασμός είχε επέλθει στις τάξεις των Ρεθεμνιωτών και στο 32′ λίγο έλειψε να σημειωθεί και το δεύτερο τέρμα. Ήταν η παράλληλη πάσα του Κατσικοκέρη στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο οποίος βρήκε τον Σταθόγλου που έπιασε στην κίνηση μονοκόμματο σουτ όμως η μπάλα, τράνταξε το δοκάρι του Βουτσινά. Το «ριμπάουντ» πήρε ο Δ. Πλουσής που σούταρε απευθείας αλλά άστοχα.
Ο Εθνικός «έψαχνε τα πατήματά του» και έφτασε να δημιουργήσει στο 45′ μια πολύ καλή φάση όταν ο Σουλελές, στριφογύρισε μέσα στην περιοχή, έπιασε και το σουτ για να αναγκάσει τον Ανδρεαδάκη να αποκρούσει με δυσκολία.
Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, χάθηκε κι άλλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, όταν ο Αργυρίου σούταρε από καλή θέση για να φύγει η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ανδρεαδάκη.
Έδωσε την ψυχή του μέχρι το τέλος
Με την έναρξη της επανάληψης, ο Εθνικός έδειξε τις σαφείς του διαθέσεις να επιστρέψει στο ματς και να βρει με τη σειρά του εκείνος δίχτυα.
Ο Ερμής είχε δώσει χώρο στον Εθνικό και προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις. Αυτό έδινε το δικαίωμα στον Κατσικοκέρη να βρίσκει τρόπο να απειλεί και το έκανε στο 65′ όταν βγήκε στην επίθεση και σούταρε αναγκάζοντας τον Βουτσινά να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.
Στο 67′ άλλη μια εκτέλεση φάουλ του Μπεκατώρου, λίγο έλειψε να βρει δίχτυα, ενώ το «αχ!» ακούστηκε και πάλι από την κερκίδα όταν στο 70′ ο Ταβλαδωράκης από μεγάλη απόσταση, έπιασε ένα δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ.
Ο Ερμής πήρε ξανά τον αέρα του αντιπάλου του στο ματς και στο 71′ πανηγύρισε το 2ο τέρμα του. Ο Βασίλης Πλουσής είχε μπει την κατάλληλη στιγμή (στο 60′) και αναζωογόνησε το κέντρο της ομάδας του. Δεν άργησε όμως να χριστεί και σκόρερ όταν με ωραία κίνηση και σουτ από πλάγια θέση, νίκησε τον Βουτσινά γράφοντας το 2-0.
Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε για 3 λεπτά, αφού ο Εθνικός ξαναμπήκε στον αγώνα, όταν ο Αλιμπάς ανατράπηκε από τον Ρουμπάκη μέσα στην περιοχή με τον κ. Βισκαδούρο να του δείχνει την κόκκινη κάρτα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Σούφλας, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα και μείωσε σε 2-1.
Αυτό που χρειαζόταν ο Ερμής ήταν, σωστή ηρεμία στο παιγνίδι του και φυσικά σωστή διαχείριση. Έτσι κι έγινε. Εκεί που χρειάστηκε έδιωξε μακριά την μπάλα κι εκεί που το ματς χρειαζόταν το «κράτημά της», έγινε.
Μάλιστα η μία και μοναδική καλή φάση που ακολούθησε ήρθε από τον Σταθόγλου με ωραία εκτέλεση φάουλ αναγκάζοντας τον Βουτσινά να διώξει με ωραίο τρόπο σε κόρνερ ενώ λίγο πριν, είχε σουτ στο δοκάρι με τον Σκουτέλη.
Η διαιτησία: Βισκαδούρος Μ. (Ηρακλείο), Δασκαλάκης Α. (Ηρακλείου), Παπαδάκης Μ. (Ηρακλείου) Παρατηρητής: Κουρκούνας Α. (Χανίων).
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ: Ανδρεαδάκης, Κορτσινίδης, Ρουμπάκης, Ανυφαντάκης, Ταβλαδωράκης, Τζανής, Μπαστάνης (60′ Πλουσής B.), Στάθογλου, Κατσικοκέρης (90′ Στρατήγης), Δ. Πλουσής, Μπεκατώρος (85′ Σκουτέλης).
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ: Βουτσινάς, Στασινός, Παυλάκης, Στρατάκης (75′ Μητρόπουλος), Τερζής (46′ Μακρής), Μαρτίνος, Μάναλης (46′ Λεωνιδόπουλος), Σούφλας, Αργυρίου, Αλημπάς, Σουλελές.