Το σκάκι είχε και πάλι την τιμητική του μέσα από τους 14ους σχολικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο ξενοδοχείο Theartemis με την υποστήριξη της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου.
Πάνω από 150 σκακιστές, μαθητές-τριες σχολείων (νηπίων, δημοτικών και γυμνασίων), γέμισαν την αίθουσα η οποία αποτέλεσε πόλο έλξης τόσο για τους καλά μυημένους παίκτες (κυρίως αυτοί που ανήκουν ήδη στον σύλλογο του ΣΚΟΡ ή αυτόν των Ανωγείων), αλλά και σ’ εκείνους που αρέσκονται να παίζουν και προφανώς θέλουν να εντρυφήσουν εν ευθέτω χρόνω, στο σπορ του μυαλού.
Το ευχάριστο ήταν ότι υπήρχε μεγάλη διάθεση, ζήλος για επιτυχία και διάκριση μαζί.
Στους νικητές βρέθηκαν παιδιά που έχουν ήδη προλάβει να αποκτήσουν τον τίτλο «φαβορί» όπως η Μελίνα Φαρσάρη στα νήπια, ο Οδυσσέας Φαρσάρης στη Β’ Δημοτικού, η Εύα Γουμενάκη στην Δ’ Δημοτικού, ο Μιχάλης Πελαντάκης στα Γυμνάσια και η Ολυμπία Σφυρή στην ίδια κατηγορία. Ωστόσο, σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός ότι, η διοργάνωση έδωσε το προνόμιο και την ευκαιρία σ’ όλα τα παιδιά να παίξουν ελεύθερα για κάτι παραπάνω από τέσσερις ώρες σε αγώνες 5 γύρων.
Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους, ο εκπρόσωπος του σεβασμιότατου Μητροπολίτη Ρεθύμνου πατέρας Γεώργιος, η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου κα Μαίρη Λιονή, ο δήμαρχος Ρεθύμνου κ. Γιώργος Μαρινάκης, η πρόεδρος του Λιμενικού Ταμείου κα Ειρήνη Κουτσαλεδάκη, ο λιμενάρχης Ρεθύμνου κ. Φραγκίσκος Δασκαλάκης και ο πρόεδρος του Σκακιστικού Συλλόγου Ανωγείων κ. Μανώλης Νταγιαντάς.
Γ. Πελαντάκης: «Το σκάκι στο χώρο της εκπαίδευσης»
Ο πρόεδρος του Σκακιστικού Ομίλου Γιώργος Πελαντάκης, στη λήξη των αγώνων, απηύθυνε χαιρετισμό αναφερόμενος στα οφέλη που προσφέρει το σκάκι ως ενασχόληση.
«Σε αρκετές χώρες της Ευρώπης το σκάκι εντάσσεται στο εκπαιδευτικό γίγνεσθαι και σε ορισμένες είναι κανονικό μάθημα του σχολείου. Σε αυτή την κατεύθυνση έχει συμφωνηθεί μεταξύ των φορέων της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας και του γενικού γραμματέα αθλητισμού κ. Συνοδινού, ώστε να γίνουν οι απαραίτητες θεσμικές αλλαγές για την ανάπτυξη του σκακιού στο χώρο της εκπαίδευσης. Από αυτή την διοργάνωση προέκυψε πως, όλο και περισσότεροι μαθητές ενδιαφέρονται για το σκάκι, καθώς αποκομίζουν τα πνευματικά οφέλη, αλλά και λόγω της δουλειάς που γίνεται στον όμιλο, καθώς δεν είναι τυχαίο ότι τρεις αθλήτριες του ΣΚ.Ο.Ρ. πήραν μετάλλια στους πανελλήνιους σχολικούς αγώνες που έγιναν πριν το Πάσχα στο Λουτράκι, ξεπερνώντας σε επιτυχία ακόμα και το πολυπληθές Ηράκλειο».
Ο πρόεδρος του ΣΚ.Ο.Ρ. εν κατακλείδι, αναφερόμενος για τα επίσημα πρόσωπα που έδωσαν το «παρών» στη διοργάνωση, τόνισε: «Η ανάπτυξη του σκακιού στο Ρέθυμνο οφείλεται στην ηθική και έμπρακτη συμπαράσταση της Ι. Μ. Ρεθύμνου, της αντιπεριφερειάρχη Ρεθύμνου κας Λιονή, του δημάρχου Ρεθύμνου κ. Μαρινάκη και της προέδρου του Λιμενικού Ταμείου κας Κουτσαλεδάκη, καθώς με την ανελλιπή παρουσία στις εκδηλώσεις του ομίλου, επιδεικνύουν την ευαισθησία τους σε θέματα που αφορούν τα παιδιά και τους νέους δηλαδή το μέλλον του τόπου μας». Ο Γ. Πελαντάκης δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει τον μεγάλο χορηγό ΑΝΕΚ Lines και Blue Star Ferries που με την ευγενική χορηγία τους διευκόλυναν τις μετακινήσεις των παιδιών σκακιστών με τους γονείς τους σε αγώνες εκτός Κρήτης.
Τα αποτελέσματα των παιδιών της Α’ β’ θμιας:
Νήπια:
1η Μελίνα Φαρσάρη
2η Ιωάννα Χρυσού
3ος Χαράλαμπος Νταγκουνάκης
Α’ Δημοτικού:
1ος Μάνος Τζανάκης
2ος Αλέξανδρος Δραμιτινός
3ος Αντώνης Διδασκάλου
Β’ Δημοτικού:
1ος Οδυσσέας Φαρσάρης
2ος Μανώλης Βούκαλης
3ος Ντελιλάι Μιχάλης
Γ’ Δημοτικού:
1ος Μανώλης Φουρναράκης
2η Ειρήνη Δημητρακάκη
3η Μαρία Χαμογιωργάκη
Δ’ Δημοτικού:
1η Εύα Γουμενάκη
2ος Λευτέρης Θεοδωρίδης
3η Ειρήνη Τριπολιτάκη
Ε’ Δημοτικού:
1ος Μανώλης Φραϊδάκης
2ος Γιώργος Καβούνης
3ος Μάρκος Καλογεράκης
Στ’ Δημοτικού:
1η Άννα Αλεξαντωνάκη
2ος Κων/νος Σαλούστρος
3ος Ιωσήφ Καραβάνος
Γυμνάσια:
1ος Μιχάλης Πελαντάκης
2ος Νίκιος Σποντιδάκης
3ος Φώτης Πελαντάκης
Τα μαθήματα σκακιού
Για κάθε ενδιαφερόμενο που θέλει να μάθει τα μυστικά του σκακιού μέσα από οργανωμένα μαθήματα, μπορεί να επισκεφθεί το κτίριο «Δελφίνι» και να ζητήσει τους υπεύθυνους. Μαθήματα λειτουργούν για όλες τις ηλικίες.
Το καλοκαιρινό σκακιστικό «στέκι»
Το σκάκι όμως είναι ανοικτό σε κάθε παίκτη. Όπως τα τελευταία χρόνια, έτσι και φέτος, στην άκρη της προκυμαίας απέναντι από τον βενετσιάνικο φάρο και υπό την αιγίδα του Δήμου Ρεθύμνου και του Λιμενικού Ταμείου, λειτουργεί τους καλοκαιρινούς μήνες το σκακιστικό στέκι με την παρουσία υπεύθυνου δάσκαλου που έχει την ευθύνη της ομαλής λειτουργίας του χώρου. Το στέκι λειτουργεί κάθε βράδυ για πέντε ώρες, και πολλοί είναι αυτοί που δίνουν «ανοικτές μάχες» σε καθημερινή βάση (από αρχάριοι έως γραντ μαιτρ).