Μεγάλη ήταν η συμμετοχή από το Ρέθυμνο στο πανελλαδικό συλλαλητήριο που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 1 Νοέμβρη, μετά από πρόταση του ΠΑΜΕ στις συνδικαλιστικές οργανώσεις. Οι διαδηλωτές του Ρεθύμνου βρέθηκαν στο πλάι χιλιάδων διαδηλωτών απ’ όλη την Ελλάδα με σκοπό να διαμαρτυρηθούν για μια σειρά από ζητήματα και να διεκδικήσουν μεταξύ άλλων επίδομα ανεργίας 600 ευρώ για όλους τους ανέργους, χωρίς όρους και προϋποθέσεις για όλη τη διάρκεια της ανεργίας, κανένας εργαζόμενος να μην εργάζεται με μισθούς κάτω από 751 ευρώ, κανένας εργαζόμενος να μην εργάζεται ανασφάλιστος, χωρίς συλλογικές συμβάσεις. Να επανέλθουν οι κλαδικοί μισθοί στα επίπεδα του 2009.
Σε σχετική ανακοίνωση μεταξύ άλλων τονίζεται: «Απαιτήσαμε: να καλυφθούν άμεσα όλες οι ανάγκες των ασφαλιστικών ταμείων από το κράτος και τη μεγαλοεργοδοσία. Πλήρης κρατική εγγύηση όλων των συντάξεων και των παροχών. Κατώτερη σύνταξη στα 600 ευρώ. Να επανέλθουν άμεσα ο 13ος και 14ος μισθός. Κατάργηση όλων των αντεργατικών και αντιασφαλιστικών νόμων που επηρεάζουν τους μισθούς, τις εργασιακές σχέσεις, την Κοινωνική Ασφάλιση και τις συντάξεις.
Να μπει φρένο στη φοροληστεία και στην αφαίμαξη του λαϊκού εισοδήματος. Κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, των χαρατσιών και των φόρων που πλήττουν μισθούς και συντάξεις».
Σε μια κινητοποίηση που βρέθηκαν χιλιάδες εργάτες, αγρότες, αυτοαπασχολούμενοι, εργαζόμενες γυναίκες, άνεργοι και νέοι απ’ όλη τη χώρα, έδωσαν δυναμικά το «παρών» οι δυνάμεις προερχόμενες από το Ρέθυμνο. Το συλλαλητήριο αποτέλεσε ένα ισχυρό μήνυμα εν όψει της πανελλαδικής – πανεργατικής απεργίας στις 27 Νοέμβρη.
Αξίζει να σημειωθεί πως απόφαση για συμμετοχή στο συλλαλητήριο είχαν πάρει το Εργατικό Κέντρο Ρεθύμνου, το Σωματείο Λογιστών και Ιδιωτικών Υπαλλήλων, το Συνδικάτο Οικοδόμων, ο Σύλλογος Γυναικών Ρεθύμνου, ο Κτηνοτροφικός Σύλλογος Ανωγείων, ο Σύλλογος Φοιτητών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης και ο Σύλλογος Σπουδαστών ΤΕΙ Ρεθύμνου.
Το ραντεβού ανανεώθηκε για την πανελλαδική – πανεργατική απεργία στις 27 Νοέμβρη, δίνοντας υπόσχεση για την επιτυχία της.