Μεγάλη ήταν η συμμετοχή των πολιτών του νησιού στην παγκρήτια κινητοποίηση που πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής στα Σφακιά ενάντια στην καταστροφή των χημικών της Συρίας ανοιχτά της Μεσογείου.
Άλλοι με Ι.Χ. και άλλοι με λεωφορεία τα οποία εκτέλεσαν ειδικό δρομολόγιο για τη μεταφορά μικρών και μεγάλων που ήθελαν να συμμετάσχουν σε μια ακόμα δυναμική διαμαρτυρία, έφτασαν στο λιμάνι και από εκεί επιβιβάστηκαν στο καράβι της ΑΝΕΝΔΥΚ «Δασκαλογιάννης», που μαζί με φουσκωτά, αλιευτικά, και άλλα σκάφη, καθώς και το γνωστό σκάφος «Άγιος Νικόλαος» της Πρωτοβουλίας «Ένα Καράβι για τη Γάζα» ( που αποτελεί ένα από τα δυο Ελληνικά ψαροκάικα που τον Αύγουστο του 2008, έσπασαν για πρώτη φορά μετά από 41 χρόνια το ναυτικό αποκλεισμό της Γάζας, μεταφέροντας ακτιβιστές), ανοίχτηκαν στη θαλάσσια περιοχή στα 3-5 μίλια.
Με την παρουσία τους οι κρητικοί και εκπρόσωποι φορέων και κομμάτων εξέφρασαν την αντίθεσή τους, στα σχέδια για την καταστροφή των χημικών της Συρίας στη θάλασσα της Μεσογείου.
Το κυρίαρχο σύνθημα ήταν «Όχι τα δικά τους χημικά στη δική μας θάλασσα», και η κινητοποίηση αυτή είναι η τρίτη που γίνεται στο νησί μετά από αυτές που είχαν οργανωθεί στο λιμάνι της Σούδας, στα Χανιά και στη Μονή Αρκαδίου, στο Ρέθυμνο. Εν πλω άναψαν πυρσούς ενώ στο πλοίο που μετέφερε όσους δεν είχαν σκάφη, υπήρχε ένα πανό κατά της καταστροφής των χημικών στη Μεσόγειο.
Σύμφωνα με ανακοίνωση των διοργανωτών το μήνυμα και αυτής της κινητοποίησης ήταν: «Να μην επιτραπεί από την ελληνική κυβέρνηση και τους διεθνείς οργανισμούς η καταστροφή των χημικών της Συρίας εν πλω στη Μεσόγειο μέσω της διαδικασίας της υδρόλυσης».